Ατλαντίς η ιερά νήσος!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

Ατλαντίς η ιερά νήσος!

Δημοσίευση από Ypervoreios » Τρί 05 Νοέμ 2019, 01:25

Εδω θα χρειαστώ την βοήθεια της Αρέλας.Έκανα search για Ατλαντίδα και είδα μερικά τοπικ.Άν εγω τωρα ονομάσω το τοπικ μου Ατλαντίς η ιερά νήσος το οποίο δέν υπάρχει ετσι ακριβώς μπορώ να συνεχίσω????
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

Re: Ατλαντίς η ιερά νήσος!

Δημοσίευση από Ypervoreios » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 01:08

Εγω ανοίγω θέμα για την Ατλαντίδα και αν ειναι λάθος γιατι υπάρχουν και άλλα θέματα σχετικά με την Ατλαντίδα τοτε διαγράψτε αυτο το τόπικ.

Ήθελα να πώ κάποιες αλήθειες σχετικά με την Ατλαντίδα και τους Άτλαντες.Καταρχιν η Ατλαντίδα ηταν στον Ατλαντικό ωκεανό και οι Άτλαντες ηταν Έλληνες.Σε αυτα τα 2 θα δώσω προσοχή.Έχω ακούσει να λένε τους Ατλάντιους βάρβαρους και άσχετα φυλετικά με τους Έλληνες.Έχω ακούσει να λένε οτι η Ατλαντίδα βρίσκεται κάπου στην Ελλάδα ή στην σαχάρα και δεν θυμάμαι πού αλλού.Εγω θα σας πώ μόνο τί έχω διαβάσει στον Πλάτωνα στα έργα του Τίμαιος και Κριτίας γιατι εκει τα λέει όλα και ας μην διεσώθηκε ολόκληρος ο Κριτίας.

Πρώτα από ολα η Ατλαντίδα ήταν το νησί του Ποσειδώνα και του γιού του Άτλαντα.Απο τον Άτλαντα πήρε το όνομα η Ατλαντίδα και ο ωκεανός που ήταν γύρω γύρω.Βέβαια μιλάμε για αυτοκρατορία και όχι ενα απλό νησί.Η αυτοκρατορία των Ατλάντιων έφτανε μέχρι την Ιταλία και την Αίγυπτο.Φυσικά επηρεάστηκε ολόκληρη η Ευρώπη και η Αίγυπτος απο τους Ατλάντιους.

Ένα ακόμα στοιχείο ειναι το εξής.Αδερφός του Άτλαντα ηταν ο Γάδειρος.το άκρον της νήσου προς τις Ηράκλειες στήλες το μέρος της χώρας που
τωρα λέγεται Γαδειρική του έδωσε το όνομα στα Ελληνικά.Άλλο ένα στοιχείο που μας λέει οτι μιλάμε για τον Ατλαντικό ωκεανό πέρα απο τις Ηράκλειες στήλες.

Γιατί άραγε είχαν ονόματα στα Ελληνικά?Γιατι πολύ απλά ηταν Έλληνες.Ας δούμε τί ονόματα είχαν τα υπόλοιπα αδέρφια του Άτλαντα.

Κοντά στην θάλασσα ανάμεσα στην ιερή νήσο υπήρχε η καλύτερη πεδιάδα απο όλες τις άλλες σε όλο τον κόσμο.Κοντά σε αυτήν την
πεδιάδα υπήρχε ενα πολύ μικρό βουνό.Εκεί κατοικούσε ενας άνθρωπος που ηταν απο τους πρώτους ανθρώπους που γεννήθηκαν στην
γή και τον έλεγαν Ευήνωρ και την γυναίκα του την λέγανε Λευκίππην.Έκαναν κόρη που την έλεγαν Κλειτώ.Ο Ποσειδώνας την
ερωτεύτηκε και έκανε σχέση μαζί της.Η Κλειτώ γέννησε αγόρια πέντε φορές δίδυμα και τα ανέθρεψε.Ο μεγαλύτερος που ηταν και
βασιλεύς ονομάστηικε Άτλας,με το οποίο πήρε το όνομα όλη η ιερή νήσος και το πέλαγος το οποίο ονομάστηκε Ατλαντικός.
Στον δίδυμο που γεννήθηκε μετά τον πρώτο προσεκλήρωσε το άκρον της νήσου προς τις Ηράκλειες στήλες το μέρος της χώρας που
τωρα λέγεται Γαδειρική και του έδωσε το όνομα στα Ελληνικά Εύμηλος και Γάδειρος οπου πήρε και την ονομασία ο τόπος αυτός.
Στα δεύτερα δίδυμα ηταν ο Εμφήρης και τον δεύτερο Ευδαίμονα,τον τρίτο δίδυμο τον ονόμασαν Μνησέα και μετα απο αυτον ηταν ο
Αυτόχθονας.Απο του τέταρτους διδύμους Ελάσιππον και τον δεύτερο Μήστορα.Τους δε πέμπτους διδύμους ο ενας ηταν ο Αζάης
και ο δεύτερος ηταν ο Διαπρεπής.

Γνήσια Ελληνικά ονόματα λοιπον και ας μας πούνε κάτι Ελληναράδες οτι οι Ατλάντιοι ηταν εβραίοι ή μόγγολοι.Βρήκαν ευκαιρία οι Ελληναράδες γιατι οι Έλληνες νίκησαν.Ναι μονο που ηταν εμφύλιος πόλεμος πως να το κάνουμε τώρα.Δέν θέλω να συγχιστώ άλλο και σταματάω εδώ.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

Re: Ατλαντίς η ιερά νήσος!

Δημοσίευση από Ypervoreios » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 23:50

Για την Ατλαντίδα φίλοι μου γράφω βιβλίο.Έχω μισοτελειωμένη την εισαγωγή και το πρώτο κεφάλαιο.Θα σας δείχνω όσο μπορώ αποσπάσματα.Μακάρι να το είχα τελειώσει τώρα.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προϊστορία”