Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Ελληνικός πολιτισμός
& Ελληνική γλώσσα
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 20 Ιουν 2011, 09:41

Εικόνα


ειχε γεμισει η τοτε αθηνα με τετοιες αφισες...

ηταν απαρχαι των ερλυ ερλυ 80ς


:cool:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από KAL EL » Δευ 20 Ιουν 2011, 22:11

PELTASTIS VARNAVAS έγραψε:Εικόνα


ειχε γεμισει η τοτε αθηνα με τετοιες αφισες...

ηταν απαρχαι των ερλυ ερλυ 80ς


:cool:
ΠΩ ΠΩ :shock: Πού την ανακάλυψες ;
Αυτό το χρονοντούλαπο της ιστορίας πόσα τέτοια έχει χωρέσει ; A ρε αθάνατο πα σο κ ...πάντα σταθερό και αμετακίνητο...λέμε κολωτούμπα τον καρατζαφύρερ αλλά σαν το πασοκ κανένα.
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 22 Ιουν 2011, 08:24

επειδη ποτε δεν ηταν ολα ροδινα...

Ήταν νύχτα της 3ης προς 4η Γενάρη του 1931. Παγωνιά. Το σπίτι στη συμβολή των οδών Θησέως και Αγ. Πάντων, στου Χαροκόπου ήταν σκοτεινό. Πίσω από τους τοίχους του, όμως, διαπράττονταν ένας βιασμός. Ο Δημήτρης Αθανασόπουλος, εργολάβος, βίαζε παρά φύσει τη σύζυγό του Φούλα.

Ο Αθανασόπουλος, αμετανόητος γυναικάς με ελαστικότατη συνείδηση, είχε αγανακτήσει με τη γυναίκα του που του αρνιόταν κάτι, που άλλες του έδιναν πρόθυμα. Μεταξύ αυτών και η μητέρα της συζύγου του και πεθερά του! Ήταν η τελευταία φορά που θα επιδίδονταν σε σεξουαλική πράξη. Την επομένη θα ήταν νεκρός.

Η Φούλα Αθανασοπούλου, πανέμορφη και δροσερή στα 25 της, είχε παντρευτεί τον Αθανασόπουλο απογοητεύοντας στρατιές θαυμαστών. Ο Αθανασόπουλος, κατά πάσα πιθανότητα, διατηρούσε σχέση με τη μητέρα της, Άρτεμη Κάστρου, μια ακόλαστη και άνευ φραγμών 45 χρονη γυναίκα, η οποία δεν δίστασε να παντρέψει την κόρη της με τον εραστή της. Και το χειρότερο είναι πως, εξακολούθησε να έχει περιστασιακές ερωτικές σχέσεις με το γαμπρό της.

Εκείνη τη νύχτα ο Αθανασόπουλος ήταν σε έξαλλη κατάσταση. Κακοποίησε βάναυσα τη Φούλα, η οποία κατόρθωσε να του ξεφύγει και να ζητήσει βοήθεια από τη μητέρα της. Η αντίστροφη μέτρηση για τον Αθανασόπουλο είχε αρχίσει.

Εικόνα


Η Κατοχή και η πρώτη κυβέρνηση των κουίσλιγκ, με πρωθυπουργό τον Τσολάκογλου, θα βγάλει με διάταγμά της από τις φυλακές τους βαρυποινίτες (υπουργός της Δικαιοσύνης ο Αντ. Λιβιεράτος) και στην περίπτωση αυτή μπήκαν κι η Φούλα μαζί με τη μάνα της, μολονότι είχαν θανατική καταδίκη. Σ’ αυτό συνετέλεσε τα μέγιστα ο ερωτευμένος Διευθυντής των φυλακών, που ήταν και συγγενής του Τσολάκογλου.



........
Και συ, κακούργα πεθερά, τους πήρες στο λαιμό σου
Την κόρη σου, τον ανεψιό, τη δούλα, το γαμπρό σου.
Καϋμένε Αθανασόπουλε, τι σούμελλε να πάθεις,
Από κακούργα πεθερά τα νειάτα σου να χάσεις.





-------------------------o tempora o mores :cool:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από KAL EL » Τετ 22 Ιουν 2011, 10:09



Ο δε αδελφός του Αθανασόπουλου (μετανάστης στην Αμερική) είχε πληρώσει για να αποσυρθεί από την κυκλοφορία το συγκεκριμένο τραγούδι
Η εγκληματικότητα σε εκείνα τα χρόνια....
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 27 Ιουν 2011, 12:34

Εικόνα


http://www.saintlucas.gr/NAOS_ISTORIA/NAOS_ISTORIA.htm


αχ βρε αρελιτσα....πιπινου πατησιων κυψελης πλατεια αμερικης κατω πατησια κολιατσου αγιος Λουκας φοιτητικη εστια...

:lovey0:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 04 Ιούλ 2011, 14:27

Η Αθήνα έβγαλε πλήθος άλλους άγιους. Ανάμεσα τους είναι ο άγιος Μηνάς ο Καλλικέλαδος, η αγία Φιλοθέη και ο Μιχαήλ ο Κηπουρός ο λεγόμενος Μπακνανάς, που αποκεφαλίσθηκε για την πίστη του Χριστού. Απ' αυτούς τους τρεις μονάχα η αγία Φιλοθέη έχει μίαν εκκλησιά έξω απ' την Αθήνα, οι άλλοι δυό δεν έχουνε.
.................

http://pisostapalia.blogspot.com/


Κόντογλου Φώτης
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 08 Ιούλ 2011, 10:37

«ΧΑΡΑ» από το 1969

Πολίτικο εκμέκ με συνταγή της γιαγιάς…

Μια παραδοσιακή πολίτικη συνταγή των αρχών του περασμένου αιώνα που εκτελείται πιστά ακόμη και στις μέρες μας είναι το μυστικό της επιτυχίας του ανεπανάληπτου εκμέκ με παγωτό καϊμάκι του ζαχαροπλαστείου «Χαρά» στα Πατήσια! Σύμφωνα με όσα δηλώνει στην «Espresso της Κυριακής» ο κ. Σταύρος Παπουτσής, γιος του ιδρυτή και ιδιοκτήτης του καταστήματος, όλα ξεκίνησαν το 1922 από τη γιαγιά του Αριστέα, η οποία προνόησε και φρόντισε να κρατήσει καλά φυλαγμένο το χαρτάκι με τη μυστική συνταγή!
Τη συνταγή του εκμέκ παγωτό την έφερε η γιαγιά μου από την Κωνσταντινούπολη γύρω στο 1922! Μάλιστα, επειδή δεν ήθελε να τη χάσει και επειδή φοβόταν μην της την κλέψουν είχε κρύψει το χαρτί με τα υλικά μέσα στο παπούτσι της! Το 1969 ο πατέρας μου αποφάσισε να ανοίξει το ζαχαροπλαστείο και το ονόμασε “Χαρά” επειδή ήθελε να προσφέρει χαρά σε όσους δοκίμαζαν τα γλυκά του».

Η λίστα με τους επώνυμους πελάτες που έχουν μελώσει τους ουρανίσκους τους στη «Χαρά» είναι πραγματικά ατελείωτη. Οπως μας λέει ο κ. Παπουτσής «από εδώ έχει περάσει ακόμη και ο Σπίλμπεργκ που είχε έρθει στην Αθήνα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Μάλιστα, δεν τον είχα αναγνωρίσει γιατί φορούσε σορτσάκι και σαγιονάρες και έμοιαζε με οποιονδήποτε τουρίστα! Τακτικός πελάτης ήταν ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, που παράγγελνε γλυκά για τις δεξιώσεις που έδινε για ξένους πολιτικούς αλλά και για οικογενειακές συναντήσεις. Θυμάμαι μάλιστα πως έστελνε μια μαύρη Buick για να παραλάβει τα εκμέκ και τα γαλακτομπούρεκα! Πελάτες μας είναι και ο Αντώνης Σαμαράς, που του αρέσει το σαράι κανταΐφι, ο Χρήστος Παπουτσής, ο Νικήτας Κακλαμάνης, ο Γιώργος Καμίνης, ο Κώστας Σκανδαλίδης, η Ελένη Μενεγάκη, η Αντζελα Δημητρίου, η Γλυκερία, η Χάρις Αλεξίου, η Αννίτα Πάνια, ο Χρήστος Φερεντίνος, ο Θάνος Πετρέλης, ο Τάκης Ζαχαράτος και ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ Μίμης Παπαϊωάννου. Από τους παλιότερους συχνά έρχονταν η Σοφία Βέμπο, ο Μίμης Τραϊφόρος, ο Χρήστος Τσαγανέας, ο Γιώργος Οικονομίδης και ο συνθέτης Γιώργος Μητσάκης. Είναι σίγουρο πως έχω ξεχάσει αρκετούς, αλλά το μόνο που μπορώ να υποσχεθώ στους πελάτες μας, επώνυμους και μη, είναι πως θα διατηρήσουμε την ποιότητα των γλυκών μας και θα συνεχίσουμε να τους προσφέρουμε εκλεκτά προϊόντα».
Διεύθυνση: Πατησίων 339Γ.


http://www.inews.gr/98/varsos-aristokra ... storia.htm


-----------ως ιθαγενης να προσυπογραψω για παγωτα στη χαρα και γαλακτ/κο στο κοζμικον αγ.ελευθεριο
ειδικα στη χαρα το εκμεκ σικαγο ειναι κορυφαιον!!!τα γλυκα ομως οχι γενικα!!!οσο για τους "επωνυμους"
ολοι σεβαστοι αλλα οι δικες μου "επωνυμες" ειναι γενικως ανωνυμες λορκικες μορφες της διπλανης πορτας του παραδιπλανου παραθυρου της φοιτητικης μας ζωης η ανδαλουσιανου τυπου καστανο-γλυκουλα που εκανε στιβο και φορουσε γυαλακι μαης του 1968...παει καιρος...που μονη διαβαζε ουμπερτο εκκο τρωγοντας δυο μπαλες σοκολατα αγριοκερασο σε εκεινα τα ρηχα χαμηλα μεταλικα πιατακια της χαρας...παει καιρος...με ελιες στο δισακι ..παει καιρος ..κορντομπα μακρυνη και μονάχη :rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 02 Αύγ 2011, 09:02

http://pisostapalia.blogspot.com/2011/0 ... _5155.html

.....................................................................
Επίλογος: Μαγκούρα εναντίον του υπουργού!


Από τότε ο πρωτεργάτης Αντωνόπουλος χάθηκε από το προσκήνιο, αλλά παρέμεινε στην επικαιρότητα ο Κοντοβουνήσιος, ο οποίος είχε πάρει φαίνεται σοβαρά το ρόλο του επαναστάτη. Περίπου δεκαπέντε ημέρες μετά την αποφυλάκισή του, στα μέσα Αυγούστου, πέρασε από την οδό Αιόλου, αγόρασε μία μαγκούρα και την έστησε έξω από το υπουργείο Δικαιοσύνης. Όταν λοιπόν εμφανίστηκε ο υπουργός Δικαιοσύνης Νικόλαος Αβραάμ, ο οποίος εκείνες τις ημέρες κατηγορείτο για διάφορα σκάνδαλα, επιτέθηκε και τον πλάκωσε στις μαγκουριές! Στο Αυτόφωρο Πλημμελειοδικείο που οδηγήθηκε, ο Κοντοβουνήσιος κατέθεσε πως επιτέθηκε στον υπουργό διότι «έχω αγανακτήσει απ’ όσα διαβάζω στις εφημερίδες» και πως δεν μπορεί «να είναι υπουργός ένας τέτοιος άνρθωπος».Αυτή τη φορά όμως το δικαστήριο δεν του χαρίστηκε. Του επιβλήθηκε η αυστηρότερη ποινή -6 μήνες- χωρίς εξαγορά και οδηγήθηκε πάλι στη φυλακή. «Εάν το ήξερα ότι είναι τόσο μικρή η ποινή θα έδερνα άλλους πέντε υπουργούς», είπε φεύγοντας από το δικαστήριο ο Κοντοβουνήσιος, ενώ οι εφημερίδες κατέγραφαν ως «ανισόρροπον» τον προστάτη του Αντ. Αντωνόπουλο. Την ίδια ημέρα η κυβέρνηση Βενιζέλου προέβαινε σε κατάσχεση όσων εφημερίδων είχαν αναφερθεί στο «σκάνδαλο Αβραάμ»

Μικρός Ρωμηός
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 22 Αύγ 2011, 11:29

Στις δεκαετίες της εσωτερικής μετανάστευσης, όταν οι Ελληνες έρχονταν μαζικά στην Αθήνα, για αρκετούς αποτελούσε όνειρο ζωής: Κατά τις δεκαετίες 1950 - 1960 δεν ήταν λίγοι οι Ελληνες που εγκατέλειπαν τα χωριά τους πουλώντας χωράφια για να αγοράσουν με τα χρήματα αυτά ένα θυρωρείο στις μεγάλες πολυκατοικίες της Αθήνας. Το όνειρο της «εξασφάλισης» κόστιζε 50.000 - 100.000 δραχμές, όσο δηλαδή και ένα τριάρι για μια μέση οικογένεια.


Είναι η εποχή όπου ο αξέχαστος Θανάσης Βέγγος, στον ρόλο του αεικίνητου θυρωρού Πολύδωρου, σφουγγαρίζει, βγάζει τα σκουπίδια, πάει ρούχα στο καθαριστήριο, τρέχει για θελήματα, κουβαλάει στις σκάλες την παχουλή κυρία Καλιακούδα, χαρίζοντάς μας γέλιο και έναν αξέχαστο λαϊκό ήρωα. Από τη δεκαετία του 1980 και μετά, με τη μετοίκηση προς τα βόρεια προάστια, ο θεσμός του θυρωρού άρχισε σταδιακά να φθίνει.

...

http://pisostapalia.blogspot.com/2011/0 ... _5337.html
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 25 Αύγ 2011, 13:35

Εικόνα


Τα νυκτερινά σχολεία εκείνα τα χρόνια είχαν πολλούς μαθητές.....
Τα πρωϊνά δουλεύανε για να βοηθήσουν τα σπίτια τους.
Για το ενοίκιο στο δωμάτιο της αυλής......για το συμπλήρωμα στο μικρό μεροκάματο
του πατέρα.
Πολλά παιδιά πουλούσαν λαχεία στο Κέντρο της Αθήνας.
Έπερναν και οι φτωχοί έστω να πετύχουν το αμορτί ....τον λήγοντα
να πάρουν πίσω το ταλληράκι και ακόμα ένα.
Δεν ψάχνανε για τα πολλά......

http://pisostapalia.blogspot.com/
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 08 Σεπ 2011, 08:31

ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟΝ ΜΥΡΟΠΩΛΕΙΟΝ ΤΟΥ «ΚΟΜΨΟΥ ΚΟΣΜΟΥ»
Τα αριστοκρατικώτερα, τα λεπτότερα, τα ηδυπαθέστερα αρώματα. Ιδιαιτέρως συνιστώμεν τα κατωτέρω καλλυντικας και εξωραιστικας σκευασίας:
Η ΒΑΦΗ ΤΡΙΧΩΝ. Είναι το εντελεστερον σύστημα δια την στιγμιαίαν βαφήν της κόμης, του γενίου και του μύστακος
ΤΟ ΣΩΣΤΡΙΧΟΝ. Το παγκοσμίου φήμης αντισηπτικόν υγρον, το παρασιτοκτονον.
Η ΤΡΙΧΟΘΡΕΨΙΝΗ. Ειδική σκευασία αλάνθαστος και ακαταγωνιστος προς αύξηση του μύστακος και εν γένει των τριχων.
ΚΟΛΩΝΙΑ ΒΕΡΑ ΒΙΟΛΕΤΑ. Εξοχον άρωμα δια την τουαλέτα και τα μανδήλια σας. Πωλειται εις φιαλίδια και κατ΄ οκαν….
Δημ. Μπατσαρακος
Γωνία Πανεπιστημίου και Χαριλάου Τρικούπη

...............................

http://pisostapalia.blogspot.com/2011/0 ... _1120.html
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 15 Σεπ 2011, 14:33

"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 20 Σεπ 2011, 11:55

-----------------------------------------------------ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΖΙ ΚΑΦΕ ΣΤΑ ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ... :wink: [σιγουρα τα γειτονακια το αναγνωριζουμε...] :rose:
Διώροφη κατοικία του Μεσοπολέμου

Περιοχή: οδός Αγίας Λαύρας 64Έτος: 1930-1935
Περιγραφή:
Διώροφη διπλοκατοικία, χαρακτηριστική των αρχών της δεκαετίας του 1930. Πρόκειται για ένα από τα ελάχιστα δείγματα που έχουν απομείνει στην «Κηπούπολη Κυπριάδου» των Πατησίων, μια περιοχή που αγοράστηκε από τον Αιγυπτιώτη επιχειρηματία Μίνωα Κυπριάδη περί το 1920 με στόχο την οικοδόμηση προσχεδιασμένων κατοικιών σε "πανταχόθεν ελεύθερο" σύστημα. Ο συνοικισμός μπήκε τελικώς στο ρυμοτομικό σχέδιο αμέσως μετά τη Μικρασιατική καταστροφή, όταν προέκυψε η πιεστική ανάγκη στέγασης των μυριάδων προσφύγων, παρά το γεγονός ότι τελικώς δεν κατοικήθηκε κυρίως από εκείνους. Κατά την περίοδο του Μεσοπολέμου υπήρξε πόλος έλξης πολλών διανοουμένων και καλιτεχνών. Σήμερα, τα περισσότερα οικοδομήματα εκείνης της περιόδου έχουν αντικατασταθεί από πολυώροφες πολυκατοικίες, με την εκμετάλλευση των ευνοϊκών συντελεστών καλύψεως που είχαν δοθεί το 1923.

http://www.eie.gr/archaeologia/gr/arxei ... aspx?id=52
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 23 Σεπ 2011, 12:07

Εικόνα


Ο «Mεγαρίτης», η πιο αρχαία ταβέρνα της Κυψέλης, με τον φιλόξενο κύριο Άγγελο κινηματογραφιστή και φίλο του κόσμου του θεάτρου. Μένουν ακόμη η «Φωλιά» του κυρίου Δήμου, η «Συκιά», η «Σπετσοπούλα» και άλλες ακόμη τις οποίες δεν ξέρω. Πρόσφατα μόλις έκλεισαν οι αχτύπητες τυρόπιτες και ζαμπονόπιτες του «Αχτύπη», όνομα και πράγμα. Βέβαια, βασίλισσα της Φωκίωνος παραμένει πάντα η «Φαίδρα» της οικογένειας του κυρίου Φάνη, που οι μακαρονάδες της κρατούν σε εγρήγορση τους θαμώνες ολόκληρο το εικοσιτετράωρο, από τον πρωινό κύριο Γιώργο ως τον νυχτερινό κύριο Παναγιώτη, όλοι σερβίρουν άψογα με το δικό του στυλ ο Kαθένας.......................

http://pisostapalia.blogspot.com/2011/0 ... st_19.html


----------------------

http://athinapisovitrina.blogspot.com/2 ... st_12.html
Στο πεζόδρομο της Φωκίωνος Νέγρη υπάρχει η προτομή του Δημάρχου Κ. Κοτζιά (έργο της Λ. Γεωργαντή), το Δημάρχου Σπ. Μερκούρη (έργο του Β. Φαληρέα), το συμπαθητικό άγαλμα του σκύλου (έργο του Ευρ. Βαβούρη) και το άγαλμα "Κόρη σε έκσταση" (του Μ. Τόμπρου) που βρίσκεται μέσα στο σιντριβάνι.

Για την ιστορία ο Φωκίων Νέγρης (1846-1928) ήταν μεταλειολόγος και ακαδημαϊκός. Διετέλεσε δημοτικός σύμβουλος Αθηναίων, διετέλεσε υπουργος και ήταν οπαδός του κόμματος Φιλελευθέρων. Στα έργα του καταγράφεται το σιδηροδρομική σύνδεση της Ελλάδας με το εξωτερικό, η καθιέρωση του εκλογικού βιβλιαρίου και της κοινωνικής ασφάλισης των εργαζομένων.........

:rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 07 Οκτ 2011, 08:20

Εικόνα


PISOSTAPALIA...

λουμιδης κουπατος
χαφτεια αθηνα κεντρο ομονοια

εναν πολλα βαρυ και οχι :giverose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 19 Δεκ 2011, 07:44

Πώς θα αντιδρούσατε αν σας πρότεινε ο καλός σας να περάσετε τη μέρα μαζί κάνοντας το πρωί αγορές στον Χεζοπόταμο, πηγαίνοντας το μεσημέρι για ψαράκι στη Μουνιχία και κλείνοντας τη βραδιά με μία ρομαντική βόλτα στον Αγχεσμό; Μάλλον δύσκολα θα σας φαινόταν η πρόσκλησή του δελεαστική, εκτός και αν γνωρίζετε ότι Χεζοπόταμος λεγόταν στο παρελθόν η... «λουσάτη» Βουκουρεστίου, Μουνιχία το γραφικό Μικρολίμανο και Αγχεσμός τα Τουρκοβούνια. Κι αν σήμερα λέτε με καμάρι πως είστε κάτοικος Πεύκης, πώς θα αισθανόσασταν κάποια χρόνια πριν όταν η περιοχή ονομαζόταν Μαγκουφάνα;



http://pisostapalia.blogspot.com/
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 14 Φεβ 2012, 23:16

«Αθήνα 1943»

Οι δρόμοι κόκκινες γιομάτοι επιγραφές
τρανά την ώρα διαλαλούν την ορισμένη.
Αγέρας πνέει βορεινός απ τις κορφές
κι αργοσαλεύουνε στα πάρκα οι κρεμασμένοι.

Μες στην Αθήνα όλα τα πρόσωπα βουβά
και περπατάν αργά στους δρόμους «ἐν κινδύνῳ»
ως τις εφτά που θ᾿ ακουστεί «Σιστάς Μοσκβὰ»
και στις οχτώ (βαλ᾿ το σιγά) «Εδώ Λονδίνο».

Φύσα ταχιά σπιλιάδα, φύσα βορεινή.
Γραίγο μου κατρακύλα απ᾿ την Κριμαία.
Κατά τετράδας πάν στο δρόμο οι γερμανοὶ
κάτου από μαύρη, κακορίζικη σημαία.

Μήνα το μήνα και πληθαίνουν οι πιστοί,
ώρα την ώρα και φουντώνει το μελίσσι
ως τη στιγμή που μες στους δρόμους θ᾿ ακουστεί
η μουσική που κάθε στόμα θα λαλήσει.


Νίκος Καββαδίας

http://www.24grammata.com/?p=25727

οσοι δεν κουραστηκατε να νοσταλγητε,
ιτε! :giverose:

απο το αφιερωμα Η ΑΘΗΝΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ
καποια..καθολου..επικαιρα... :cool: ποιητικα καρφια στην καρδια και το μυαλο μας
ενδεχεται αρελα και ονειρον, ιον και λοιπα ιδεοφιλλαρακια να γουσταρουν το ολον του
αφιερωματος με στιχους και αναλυσεις.. :rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
Oneiro
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Κυρ 13 Σεπ 2009, 04:48
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από Oneiro » Παρ 17 Φεβ 2012, 01:27

Ενδέχεται να έχεις δίκιο Πελταστή :D

Το κάτωθι δε ποίημα ήταν καρφί στο στήθος...

Της Αθηνάς ανάγλυφο
Πώς ακούμπησες άπραγα το δόρυ;
Τη φοβερή σου περικεφαλαία
βαριά πώς γέρνεις προς το στήθος, Κόρη;
Ποιός πόνος τόσο είναι τρανός, ω Ιδέα,
για να σε φτάση! Οχτροί κεραυνοφόροι
δεν είναι για δικά σου τρόπαια νέα;
Δεν οδηγεί στο Βράχο σου την πλώρη
του καραβιού σου πλέον πομπή αθηναία;
Σε ταφόπετρα βλέπω να την έχη
καρφωμένη μία πίκρα την Παλλάδα.
Ὤ! κάτι μέγα, απίστευτο θα τρέχη …
Χαμένη κλαις την ιερή σου πόλη
ή νεκρή μες στο μνήμα και την όλη
του τότε και του τώρα, ὠιμένα! Ελλάδα;

Κωστής Παλαμάς


Φχαριστώ :giverose:
Είμαι ένα 0νειρo που στις παρυφές των φιλοδοξιών του,
αναζητά τον χώρο εντός -όχι για να ονειρευτεί την ζωή-
αλλά για να τη ζήσει.
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Σάβ 17 Νοέμ 2012, 20:23

ΧΕχε αμα σας αγαπαω ?απλως?ρωταει η ξανθια μας?δεν ηθελα να απαντησω στεγνα τοσες μερες...

απαντω σημερα ημερα συμβολισμων
αφιερωμενο με την αγαπη μου σε παλαιους και νεους κατοικους θαμωνες της οδου πιπινου ...της ευρυτερης περιοχης κυψελης...ή απλα
οσες και οσους μας νιωθουν[εστω και αν οι ιδιοι σπανιως ανηφοριζουν τον ισθμο ή κατηφοριζουνε τα τεμπη] οταν αναδρομονοσταλγουμε εκεινα τα τσιμεντοστρωμενα χωματα ανα τες δεκαετιες...
παμε σαν αλλοτε λοιπον [καποτε θα κανουμε συνενωση μερικων αναρτησεων περι κυψελης απο την παλια αθηνα και τα νοσταλγικα]
το αιμα υδωρ ουκ γιγνεται..

Κυψέλη. Τόσα χρόνια ζωής και αναμνήσεων. Γειτονιά μου λατρεμένη. Κάθε δρόμος μια αναφορά σε νιότη, παιχνίδι και έρωτα. Με την τότε κοινωνία αντιπροσωπευτική εικόνα, μιας περιώνυμης μεσοαστικής τάξης. Ονομαστά σημεία αναφοράς, η Φωκίωνος Νέγρη, τα παλιά καλοκαιρινά σινεμά και θέατρα, οι δυο γνωστές της κεντρικές εκκλησίες της ο Αη Γιώργης και η Αγία Ζώνη, ανάμεσα σε πανέμορφα διώροφα σπίτια του μεσοπολέμου, που δυστυχώς ελάχιστα σώζονται πια......
http://www.acroula.com/kypseli/ponimata.html

κατεβαστε στο ανω λινκ το πιντιεφ με το λευκωμα πληζ...σουπερ

http://www.stougiannidis.gr/kypseli/kyp ... 965_pr.htm

:lovey0: :giverose: :rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Αθήνα και πάλι Αθήνα...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 10 Απρ 2013, 07:38

και παλι καλημερες και αφιερωσεις στα ιδεοπουλα και σπεσιαλ αφιερωση σε διαμενοντες καποτε ή παντα ή νοσταλγουντες
ή μελη ή φιλους της ευρυτερης αγαπημενης αδικημενης ζωνης του κεντρου ...ζητωσαν οι ακριτες-κυψελοπατησιωτισσες ευρυτερα :rose: ....αναφορα σε δεκαετια του 1930..ητοι μετα το 1927 οποτε η πλατεια νυν αμερικης λεγοταν πλατεια αγαμων, διοτι προ του 1927 νομιζω ονομαζοταν πλατεια ανθεστηριων....άλλες εποχες....

Ωστόσο, την ώρα λειτουργίας των θερινών κινηματογράφων της οδού Πατησίων, ελαττωνόταν η κίνηση της πλατείας. Μερικοί ήταν: η «Αθήνα» της στάσης Ιθάκης, ο «Έσπερος», το «Λίντο» στο Λυσσιατρείο, τα «Κυβέλεια» και η «Γκλόρια» με κυρίως αστυνομικά φιλμ γεγονός που έκανε «…τους λάτρεις των περιπετειών και της εκ του ασφαλούς επικινδύνου ζωής να συρρέουν εις αυτήν από όλα τα σημεία της πόλεως…».........

http://mikros-romios.gr/2663/patision/

και λλιον απο οστρογοτθικο καστρο οδου θηρας :thumb:
http://www.panoramio.com/photo/22069199
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαίοι, Μεσαιωνικοί και Νεώτεροι Πολιτισμοί”