Αισώπου Μύθοι

Ελληνικός πολιτισμός
& Ελληνική γλώσσα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Αισώπου Μύθοι

Δημοσίευση από Aiolos » Σάβ 03 Απρ 2010, 02:10

Αντί να παρακολουθούν τα παιδιά σας κινέζικα και λοιπά παιδικά ή να ακούνε τα κατώτατης ποιότητας "ζουζούνια" κ.τ.λ. τα οποία δεν περιέχουν τίποτα το παιδαγωγικό, προτιμότερο είναι να ακούνε τους διδακτικούς μύθους του Αισώπου:

Ο ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΟΣ ΚΟΚΚΟΡΑΣ



Ο ΤΖΙΤΖΙΚΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΕΡΜΥΓΚΑΣ



Ο ΛΑΓΟΣ ΚΑΙ Η ΧΕΛΩΝΑ



Ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ ΚΑΙ Η ΛΥΡΑ



ΛΙΟΝΤΑΡΙ ΚΑΙ ΠΟΝΤΙΚΙ



Ο ΜΥΛΩΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΓΑΤΟΣ ΤΟΥ

[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Αισώπου Μύθοι

Δημοσίευση από KELAINO » Σάβ 03 Απρ 2010, 02:36

Προτιμότερο απ' όλα είναι να ακούνε εμάς τους ίδιους (αν δεν υπάρχει γιαγιά/παππούς) να διηγούμαστε, παρά σιντιά και ντιβιντιά, και γενικά μακρυά απότηλεόραση.
Από αυτά που θα μπορούσαμε να διηγηθούμε, καλύτερα είναι τα αρχετυπικά/μυητικά παραμύθια διαφόρων λαών σε πρώτη φάση, μετά επιλεγμένοι μύθοι, πάλι διαφόρων λαών, ύστερα όταν μεγαλώσουν λίγο ακόμα μπορούμε ν' αρχίσουμε με δικές μας ιστορίες από τα δικά μας παιδικά χρόνια, και τέλος, αν μπορούμε να αυτοσχεδιάσουμε κάτι είναι μοναδική εμπειρία. Ο Αίσωπος είναι καλός για ώρα ανάγκης.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Αισώπου Μύθοι

Δημοσίευση από KELAINO » Σάβ 03 Απρ 2010, 02:43

Aiolos έγραψε:Αντί να παρακολουθούν τα παιδιά σας κινέζικα
Και δεν ξέρω τί εννοείς με "κινέζικα", πάντως η Κάντι είναι αξία. Και το Τάο Τάο ήταν πολύ ωραίο. Μετά υπάρχουν ένα σωρό ανιμέ, του Μιγιαζάκι για παράδειγμα, που είναι Υπέροχα.

Γενικά, πάντα δοκιμάζουμε πριν σερβίρουμε στα παιδάκια, κι αυτό ισχύει και για το φαΐ και για την κουλτούρα. Κάτι που δε θα το τρώγαμε με τίποτα, δεν το βάζουμε μπροστά τους.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: Αισώπου Μύθοι

Δημοσίευση από Aiolos » Σάβ 03 Απρ 2010, 03:10

Δεν γνωρίζω τους τίτλους των παιδικών, αλλά βλέπω στις διαφημίσεις τα παιδικά τα κινέζικα και τα γιαπωνέζικα, τα οποία είναι άθλια. Τα παιδιά του αφεντικού μου μαζεύουν κάρτες που απεικονίζουν χαρακτήρες και σκηνές από ένα κινέζικο παιδικό και παρατήρησα ότι είναι πολύ βίαιο και μυστικιστικό. Για να τους αποσπάσω την προσοχή απ' αυτές τις κάρτες, παίζω εγώ μαζί τους (κρυφτό, κυνηγητό κ.τ.λ.).
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Αισώπου Μύθοι

Δημοσίευση από KELAINO » Κυρ 04 Απρ 2010, 06:27

To 99,99% των παιδικών είναι για τα μπάζα. Όχι μόνο τα κινέζικα. Τον Ντίζνεϋ τον περνάω από τα σαράντα κύματα, ενώ κάτι Τομ και Τζέρι ούτε για πλάκα δε θα την άφηνα να δει τη δικιά μου.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Αισώπου Μύθοι

Δημοσίευση από Exciter » Δευ 05 Απρ 2010, 01:24

KELAINO έγραψε:Κάτι Τομ και Τζέρι ούτε για πλάκα δε θα την άφηνα να δει τη δικιά μου.
Τι κακό έχει αυτό το δίδυμο ή το, παρόμοιας θεματολογίας, Σιλβέστερ και Τουίτι;
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: Αισώπου Μύθοι

Δημοσίευση από totispap » Δευ 05 Απρ 2010, 03:09

exiled έγραψε:
KELAINO έγραψε:Κάτι Τομ και Τζέρι ούτε για πλάκα δε θα την άφηνα να δει τη δικιά μου.
Τι κακό έχει αυτό το δίδυμο ή το, παρόμοιας θεματολογίας, Σιλβέστερ και Τουίτι;
Mαλλον εννοει την βια που εχουν μεσα σαν παιδικα(βραχια στο κεφαλι,ροπαλα,πιστολια κτλ)αλλα με τα σημερινα σκοτεινα παιδικα Καιλαιδω μου δεν νομιζω να υπαρχει συγκριση ουτε μια στο εκατομμυριο.Μεγαλωσαμε με αυτα τα παιδικα και το μονο που μου εχουν αφησει καταλοιπο ειναι οτι πολυ θα ηθελα να πιαστει ο Τζερι απο τον Τομ,να φαγωθει ο Τουιτυ,και να μπουρδουκλωθει εκεινο το κωλοπουλο ο Ροουντ Ραννερ....(εδω εχω αρχισει να ειμαι σιγουρος οτι θα πεταχτει ο εξοριστος και θα πει<<κοιταξε,τεχνικα δεν ειναι πουλι αλλα ανηκει στην ταδε συνομοταξια.... :loco: )
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Αισώπου Μύθοι

Δημοσίευση από Exciter » Δευ 05 Απρ 2010, 10:49

totispap έγραψε:εδω εχω αρχισει να ειμαι σιγουρος οτι θα πεταχτει ο εξοριστος και θα πει<<κοιταξε,τεχνικα δεν ειναι πουλι αλλα ανηκει στην ταδε συνομοταξια.... :loco: )
Μπα, πουλί πρέπει να'ναι... χώρια που κάπου πρέπει να'χεις μπερδευτεί... άλλος ήταν που παρατήρησε σε πρόσφατο νήμα ότι η Όρκα είναι δελφίνι και όχι φάλαινα, όχι εγώ (νομίζω ο Devine Sinner, αλλά δεν θυμάμαι μετά βεβαιότητος, ούτε νομίζω ότι έχει σημασία).
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: Αισώπου Μύθοι

Δημοσίευση από totispap » Δευ 05 Απρ 2010, 11:05

totispap έγραψε:
Ο Τοτης λεει οτι ουτε το γεροντοφρικιο ουτε ο τεχνοκρατης ξεπουλημενος σαρανταρης μπορουν να αλλαξουν τα πραγματα,οπως στα περισσοτερα πραγματα η αληθεια ειναι καπου στη μεση...(κατ εμε τουλαχιστον)
exiled εγραψε,
Κάπου ενδιάμεσα ορθότερα... το "κάπου στη μέση" συνήθως εκλαμβάνεται ως "κοντά στη μέση", πράγμα που συχνά δεν ισχύει.

νομιζα οτι εισαι φαν της ακριβολογιας για αυτο...
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αισώπου Μύθοι

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Δευ 05 Απρ 2010, 14:20

ευχαριστώ που ανέβασες τα βιντεάκια, δεν θα τα έπαιρνα χαμπάρι και να φανταστείς ότι είμαι εγγεγραμένη στο κανάλι του Τάσου και πάλι δεν τα είχα πάρει χαμπάρι... χαχαχα =)

Όταν ήμουν μικρή άκουγα σε κασέτες παραμύθια, διάφορα παραμύθια κλασσικά.. αυτά που βγαίνουν σε περιοδικά και κασέτα. Μου άρεσε πάρα πολύ αυτό =)

Φυσικά μεγάλωσα και με άνιμε, βία, ρομπότ, κάντυ κάντυ και πόκεμον και έπαιζα κι εγώ με τάπες πόκεμον.. και φυσικά μεγάλωσα με ντίσνεϊ αυτά δεν τα βρίσκω πρόβλημα. Πρόβλημα βρίσκω το να μεγαλώνεις μόνο με αυτά, χωρίς παιχνίδι, χωρίς ανθρώπινη επαφή, χωρίς οικογένεια και φίλους.
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Αισώπου Μύθοι

Δημοσίευση από KELAINO » Δευ 05 Απρ 2010, 21:23

exiled έγραψε:
KELAINO έγραψε:Κάτι Τομ και Τζέρι ούτε για πλάκα δε θα την άφηνα να δει τη δικιά μου.
Τι κακό έχει αυτό το δίδυμο ή το, παρόμοιας θεματολογίας, Σιλβέστερ και Τουίτι;
Έχει το κάκιστο κακό ότι δε μ' αρέσει. Αρκεί.
Just close your eyes and smell the seagulls
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαίοι, Μεσαιωνικοί και Νεώτεροι Πολιτισμοί”