Ελληνες της Κύπρου (από Fabius Maximus)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: Ελληνες της Κύπρου (από Fabius Maximus)

Δημοσίευση από Aiolos » Τετ 20 Φεβ 2008, 14:48

Jeronimo έγραψε:
Πράγματι, αυτά ήσαν τα πρόβλημα της εποχής εκείνης και διογκώθηκαν όταν η Μεραρχία επέστρεψε στην Ελλάδα ύστερα από έντονες πιέσεις των Μεγάλων Δυνάμεων.
Εγω επειδη δεν εχω γνωσεις πανω στο θεμα(ισως ειμαι ο μονος που το παραδεχτηκε). θα σου κανω μια ερώτηση περνωντας ως δεδομενα πως τα οσα λες ειναι σωστά.
Οι μεγαλες δυναμεις καναν τη δουλεια τους για τα συμφερωντα τους.
Το ερωτημα ειναι.
Ποιος απεσυρε τελικά τη μεραρχία; Γιατι κατάφεραν οι μεγαλες δυναμεις να περασουν το δικό τους;
Στην εξωτερικη πολιτικη υπαρχει μονο ενα δίκιο κι είναι αυτο του ισχυρου

Οφείλω να ομολογήσω ότι κι εγώ δεν εγνώριζα πολλά για το Κυπριακό πριν μετατεθώ στην Κύπρο και ασχοληθώ εκτενώς με την ιστορία της και τα προβλήματά της.
Η Μεραρχία αποσύρθηκε ύστερα από διαταγή εξ Ελλάδος. Οι Μεγάλες Δυνάμεις κατάφεραν να περάσουν το δικό τους, διότι εδώ και χρόνια θέσεις ηγήτορος στη χώρα μας κατέχουν άνθρωποι δικοί τους. Επί Ιωαννίδη αποσύρθηκε η Μεραρχία και παρέμεινε στα "χαρακώματα" η ΕΛΔΥΚ με την 35 Μοίρα Καταδρομών.
Στο τελευταίο που λες έχεις δίκιο και δεν πρόκειται να κάνω λόγο για το ποιος από τους εμπλεκόμενους στο Κυπριακό είχε και ποιος δεν είχε δίκιο. Ο ίσχυρος υπερισχύει, ας το αποδεχθούμε.
Υποθέτω (αν έχω δικαίωμα να κάνω κάτι τέτοιο με την Ιστορία) ότι η Κύπρος δεν θα διχοτομείτο αν η Μεραρχία παρέμενε στην Κύπρο. Η διχοτόμησή της είχε σφραγισθει με την απόσυρση της Μεραρχίας.
Η εξωτερική πολιτική της Ελλάδος είναι ελεγχόμενη, όπως οτιδήποτε σ' αυτήν. Δεν πρόκειται να δείτε εθνοσωτήρια απόφαση αν δεν ελευθερωθεί το Έθνος μας και κάθε Έθνος.
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεα Ελληνική Γραμματεία”