30 MAIOY 1941

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Clash
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2656
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 15:15

30 MAIOY 1941

Δημοσίευση από Clash » Τετ 30 Μάιος 2007, 12:16

Ο Μανόλης Γλέζος και ο Αποστόλης Σάντας κατεβάζουν την σημαία με τον αγκυλωτό σταυρό που μόλυνε τον ιερό βράχο της Ακροπόλεως. Ηταν η πρώτη πράξη αντίστασης των Ελλήνων εναντίον των ναζιστών επιδρομέων, στέλνοντας τους το μήνυμα ότι εδώ είναι Ελλάδα και πως ποτέ δεν θα ριζώσουν.

«Όταν το Μέτωπο της Μακεδονίας έσπασε και η μπότα των Ναζί κατέβαινε και μας πλάκωνε στο στήθος, η πρώτη μου σκέψη ήταν να φύγω με τα υποχωρούντα στρατεύματα για την Αίγυπτο για να συνεχίσω εκεί τον πόλεμο. Λογάριασα, όμως, χωρίς τα Στούκας, τα οποία δεν άφησαν ούτε καρυδότσουφλο στον Σαρωνικό κόλπο. Κι έτσι, ανάμεσα στις φλόγες και στις βόμβες των Στούκας, είδα να βυθίζονται οι ελπίδες μου για την Αίγυπτο, κι έμεινα. Μπήκαν στην Αθήνα μας μια Κυριακή κι έστησαν αμέσως την πολεμική τους σημαία σ' έναν ψηλό κοντό, πάνω στα αθάνατα μάρμαρα της Ακρόπολης. Άπειρα μάτια ελληνικά εδάκρυσαν το πρωινό εκείνο, βλέποντας το σύμβολο των Ούννων να λερώνει το μοναδικό μνημείο του πολιτισμού και της λευτεριάς, τον Παρθενώνα. Ετσι εδάκρυσαν και τα δικά μου. Μα... ύστερα τα βλέφαρά μου σφίχτηκαν κι άστραψαν από μια φλόγα που θα μπορούσε να λιώσει και ατσάλι ακόμη, κι ήταν αυτή, η φλόγα της συγκρατημένης λύσσας εναντίον τους».

Από τη συνέντευξη του Αποστόλη Σάντα στην Ελευθεροτυπία.
Παρίσι και Μόσχα βαθιά τιμημένα
Αθήνα, Βαρκελώνη που βάφτηκαν με αίμα.
KASSANDROS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1142
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 18:08
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 5 φορές

Re: 30 MAIOY 1941

Δημοσίευση από KASSANDROS » Παρ 01 Ιουν 2007, 10:21

Χμμ.... πολλά έχουν ακουστεί για εκείνη την πράξη....
Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά:
Ο Γλέζος κατέβασε την γερμανική σημαία το βράδυ, έτσι;

Εσάς δεν σας φαίνεται κάτι περίεργο στην όλη φάση;
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: 30 MAIOY 1941

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 01 Ιουν 2007, 10:54

Προαισθάνομαι/προβλέπω ν'αρχίσουν τα όργανα εδώ.. :xaxas:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: 30 MAIOY 1941

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Παρ 01 Ιουν 2007, 10:58

Ήταν τωι όντι νύκτα όταν επεχείρησαν να ανέλθουν εις τον Ιερόν Βράχον της Ακροπόλεως τα δυο παλληκάρια. Έπρεπε όμως να εύρουν έναν τρόπο να ανέλθουν χωρίς να γίνουν αντιληπτοί απο τους φρουρούς Ναζί. Εκείνο που έκαναν ήταν να πάνε απο την Εθνική Βιβλιοθήκη και να διαβάσουν στη Μεγάλη Εγκυκλοπαίδεια το λήμμα "Ακρόπολις". Εκεί διάβασαν ότι μια εκ των τρυπών που έχει ο βράχους οδηγεί επί του Ιερού βράχου. Συγκεκριμένα, το γνωστόν "Πανδρόσειον άντρον", όπου κατά παράδσοιν κατοικούσε ο ιερός όφις της θεάς Αθηνάς. Μέσα απο κεί λοιπόν έλαθον εισελθόντες, κατέβασαν την σημαία των Ναζί που κυμάτιζε εδώ και ένα μήνα περίπου αφότου εισήλθον οι Ναζί εις το κλεινόν άστυ. Προ ολίγων ημερών είχε καμφθεί και η αντίσταση των Κρητών στη μεγαλόνησο!
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεα Ελληνική Γραμματεία”