Για κάποιον που ήταν αλαζόνας (αρχαιο κειμενο)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Για κάποιον που ήταν αλαζόνας (αρχαιο κειμενο)

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Κυρ 23 Νοέμ 2008, 23:04

Για κάποιον που ήταν αλαζόνας (δικό μου)

Αθηναιος δέ τις επεθύμει κατά την του δήμου εκκλησίαν εσχάτοις εν εδράνοις, οπόθεν και έλεγε, καθήσθαι. Ην δέ ποτε ερωτηθείς υπό τινος Αθηναίων την αιτίαν δι' ήν τουτο εποίει, ειπε τους άλλους την κεφαλήν στρεψαμένους αυτόν λέγοντα καθοραν βιάζεσθαι.

Κάποιος Αθηναίος επιθυμούσε στην εκκλησία του δήμου να κάθεται στα τελευταία έδρανα, απ' όπου και μιλούσε. Κάποια φορά ερωτήθη για τον λόγο που το έκανε αυτό και είπε οτι αναγκάζει τους άλλους να γυρίσουν προς αυτόν και να τον κοιτάνε κάθε φορά που επρόκειτο να μίλήσει.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
Casandra
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Δευ 01 Σεπ 2008, 15:26
Irc ψευδώνυμο: Casandra
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Για κάποιον που ήταν αλαζόνας (αρχαιο κειμενο)

Δημοσίευση από Casandra » Δευ 24 Νοέμ 2008, 13:11

H ιστορία που μας γράφεις μου θυμίζει τα μαθητικά μου χρόνια που καθόμουν τελευταίο θρανίο λόγω ύψους. Όταν μας σήκωνε ο καθηγητής για να μας εξετάσει σε ένα θεωρητικό μάθημα, πχ. ιστορία, οι συμμαθητές από τα μπροστινά θρανία γύριζαν για να μας δούν/ακούσουν να λέμε το μάθημα.

Επίσης μου θυμίζει έργα που γίνονται γάμοι και ο παπάς είναι στο σημείο που λέει "αν κάποιος έχει αντίρρηση με αυτόν τον γάμο ας μιλήσει τώρα ή ας μείνει σιωπηλός για παντα". Αυτός ή αυτή που θα πουν το "I object", είναι πάντοτε στο πίσω μέρος της εκκλησίας ή του χώρου τελός πάντων. Έτσι γυρίζουν όλοι ξαφνιασμένοι να δούν ποιος μίλησε.

Στα συνέδρια που έχω συμμετάσχει, οι σύνεδροι δεν γυρίζουν να δούν ποιος κάνει την ερώτηση ή ποιος μιλάει από τα πίσω έδρανα/θέσεις του αμφιθεάτρου. Παραμένουν στις θέσεις του και βλέπουν τον κυρίως ομιλιτή.

Όταν είσαι μπρόστα από το ακρωατήριό σου, βλέπεις ποιοι σε προσέχουν και ποιοι χαζεύουν. Όταν είσαι σε μια ομάδα που βρίσκονται στο ίδιο ύψος παρατήρησης με σένα, για να είσαι σίγουρος πως θα σε προσέξουν ή υψώνεις τον τόνο της φωνής σου, ή γυρίζεις προς αυτούς "ψάχοντας" τις ματιές τους. Ο φίλος στην ιστορία σου, έκανε το αντίστρωφο.

Νομίζω πως όταν αναγκάζεις κάποιον να γυρίσει πίσω και να κοιτάξει κρατάς περισσότερο το ενδοιαφέρον του, η στάση του σώματος είναι τέτοια που τον κρατάει σε μια ενεργητικότητα.
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Για κάποιον που ήταν αλαζόνας (αρχαιο κειμενο)

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Δευ 24 Νοέμ 2008, 23:11

Ωραίες εμπειρίες αυτές που μας περιγράφεις που έχουν το δικό τους χρώμα και την δική τους σημειολογία. Η συνήθης διαδιακασία είναι βέβαια κάποιος που θέλει να πει κάτι σημαντικό βγαίνει μπροστά και το λέγει. Στην περίπτωση αυτή τηρούνται οι συμβάσεις: το άτομο υποτάσσεται τρόπον τινά στο σύνολο, ο έχων τον λόγον βρίσκεται στο επίκεντρο του οπτικοακουστικού πεδίου των υπολοίπων. Δεν νοείται να συμβαίνει το αντίστροφο. Αν κάποιος μιλήσει όχι με τον προβλεπόμενο τρόπο, αλλά με αυτόν του φίλου του κειμένου, τότε καταλύει αυτήν την σύμβαση που θέλει τον ομιλούντα να είναι απέναντι στο πλήθος και με ευθυγραμμισμενα τα βλεμματα ολων πάνω του.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
Casandra
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Δευ 01 Σεπ 2008, 15:26
Irc ψευδώνυμο: Casandra
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Για κάποιον που ήταν αλαζόνας (αρχαιο κειμενο)

Δημοσίευση από Casandra » Δευ 24 Νοέμ 2008, 23:30

Θα ήθελα να σταθώ στην έκφραση που χρησιμοποιείς "βγαίνει μπροστά", come forward το αντίστοιχο στα αγγλικά. Προσωπικά αυτό δεν θα το έπαιρνα κυριολεκτικά. Δηλαδή, να πάω μπροστά για να με δουν, αλλά το δέχομαι ως να γίνει οπτικά γνωστός ο ομιλών και να παραθέσει τις απόψεις του. Να βγει από την αφάνια της μάζας και να του δωθεί ένα πρόσωπο. Αυτό μπορεί να γίνει, νομιζω, σε οποιοαδήποτε σημείο του αμφιθεάτρου, δωματίου, χώρου τέλος πάντων.
Επίσης θέλω να σταθώ και στο "ο έχων τον λόγον βρίσκεται στο επίκεντρο του οπτικοακουστικού πεδίου των υπολοίπων". Θα διαφωνήσω εδώ. Για να είσαι στο επίκεντρο του οπτικοακουστικού πεδίου ενός συνόλου, δεν χρειάζεται να είσαι υποχρεωτικά μπροστά του, να κάθονται απέναντι από εσένα δηλαδη, αλλά σε σημείο τέτοιο που θα ακούγεσαι και θα βλέπεσαι από τους περισσοτέρους. Μπορεί να είσαι και απέναντι μπορεί να είσαι και πίσω. Δεν πιστεύω πως υπάρχουν κανόνες για αυτό, για να μην νοείται το αντιστροφο.
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Για κάποιον που ήταν αλαζόνας (αρχαιο κειμενο)

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Πέμ 27 Νοέμ 2008, 14:55

Απλά εννοώ εδώ ότι ο συνήθης τρόπος είναι αυτός που περιγράφω. Ασφαλώς και δεν χρειάζεται πάντα να είσαι μπροστά από το πλήθος για να σε ακούσουν και να σε δουν, αλλά γίνεται και σε οποιοδήποτε σημείο της αίθουσας κι αν βρεθείς.Αλλά για να το συνδέσω και με την ιστορία του κειμένου, νομίζω πως το να βρίσκεσαι "στη γαλαρία" του ακροατηρίου δεν συνιστά και το πιο συνηθισμένο σημείο απο όπου θα κάνεις την αγόρευσή σου, όταν αυτό μάλιστα γίνεται και για τον επιπλέον λόγο ότι επιδιώκεις να γυρίσουν πίσω και να σε βλέπουν.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: Για κάποιον που ήταν αλαζόνας (αρχαιο κειμενο)

Δημοσίευση από ICAROS » Τετ 03 Δεκ 2008, 19:18

Εγώ, από την πλευρά μου, κάθε φορά που θυμάμαι ''να λέω το μάθημα'', θλίβομαι που έπαιζα το παιχνίδι τους (όχι των διδασκόντων / εξεταστών αλλά των καθ-οριστών του υπο-συστήματος), νομίζοντας, απατώμενος και αυταπατώμενος, ότι δι' αυτού του τρόπου, τάχα προοδεύω.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Γραμματεία”