Αρχαία Ελληνικά κείμενα για την αγάπη

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Αρχαία Ελληνικά κείμενα για την αγάπη

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 16 Μάιος 2011, 20:22

Αιτία που αναρτώ το θέμα δεν είναι άλλο από την έλλειψη αγάπης που υπάρχει μέσα μας και μέρα με τη μέρα χάνεται ,μέρα με τη μέρα η συμπεριφορά των ανθρώπων με κάνει να αναζητώ τη μοναχικότητα μου όλο και πιο έντονα...

ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ

(Κείμενο της ομάδας Ελλήνων στο θρήσκευμα «Αρκαδία»)

(Να επισημάνουμε για την σωστή ανάγνωση των κειμένων, ότι η αρχαία Ελληνική λέξη: « φιλία » σημαίνει πρωτίστως αγάπη και δευτερευόντως έχει την σημερινή έννοια της λέξεως, καθώς, φιλώ = αγαπώ. (η λέξη: φιλία είναι το ουσιαστικό του ρήματος: φιλώ)).



«Αγάπησις απόδεξις παντελής.»

Η Αγάπη είναι η παντελής αποδοχή.

- Πλάτων (Ορισμοί)

«Όλους αγάπα.»

- Φωκυλίδης

«Ο ανώτερος άνθρωπος, περισσότερο από κάθε τι, αφιερώνεται στη Σοφία και την Αγάπη. Το πρώτο είναι θνητό αγαθό ενώ το δεύτερο είναι αθάνατο.»

- Επίκουρος (Επικ. Προσφ. 78)

«Φιλοφρόνει πάσιν.» Να αγαπάς τους πάντες (όλους τους ανθρώπους) και τα πάντα.(φιλοφρονώ = φρονώ φίλα = σκέφτομαι με Αγάπη για κάποιον/κάτι. Το: πάσιν, είναι δοτική πληθυντικού των: οι πάντες, τα πάντα. Περιέχει και τις δύο λέξεις, έννοιες). – Δελφικό Παράγγελμα.

«Αφετηρία των αρετών είναι η ευσέβεια, και κορυφαίο όριό τους η Αγάπη.»

- Πυθαγόρας ο Σάμιος

«Η Αγάπη προς τους ανθρώπους είναι καθήκον, αφού είμαστε όλοι παιδιά του ίδιου θεού.»

- Επίκτητος

«Φιλότητα αντί διαφοράς εθέλειν.»

Να θέλετε Αγάπη αντί της έχθρας.

- Ανδοκίδης

«Αγαπάσθαι και οικείν ευδαιμόνως.»

Να αγαπιέσθε και να κατοικείτε με ευδαιμονία (μεταξύ σας).

- Πλάτων (Πολιτεία)

«Ν ανταποδίδης την Αγάπη με Αγάπη.»

- Ησίοδος (Έργ. Και.Ημ.)

«Φιλία Αγάπα.»

Να αγαπάς.(Τους ανθρώπους, τους θεούς, κλπ.)

(Δελφικό Παράγγελμα)

-«Αγάπα τον πλησίον μικρά ελαττούμενος». Να αγαπάς τον πλησίον σου λίγο περισσότερο από ότι αγαπάς τον εαυτό σου. – Θαλής ο Μιλήσιος

«Χρω φιλανθρώπως και δικαίως τοις εντυγχάνουσι.»

Να αγαπάς τους ανθρώπους και να τους συμπεριφέρεσαι με δικαιοσύνη, όσους τυχαίνει να έχεις σχέσεις.

- Πλούταρχος (Ηθ, 88c)

«Εχούσης γάρ τι της ψυχής αγαπητικόν εν εαυτή, και πεφυκυίας, ώσπερ αισθάνεσθαι και διανοείσθαι και μνημονεύειν, ούτω και φιλείν.»

Η ψυχή κλείνει μέσα της δύναμη Αγάπης καθώς επλάστηκε για να αισθάνεται, να σκέπτεται και να θυμάται, έτσι επλάστηκε και για ν’αγαπά.

- Πλούταρχος (Σόλων,7,3,1-4)

(Ο Πλούταρχος ήταν Ιερέας των Δελφών.)

«Η Αγάπη προς τον άνθρωπο μας προστάζει να βοηθάμε τους ξένους.»

- Επίκουρος

«Φιλοφρονήσασθαι αλλήλους»

Να αγαπάτε αλλήλους (ο ένας τον άλλον).

- Πλάτων (Νομ. 738 D) (Επίσης, Ξενοφών (Κυρ. Αναβ.4.5,34).)

«Ούτοι συνέχθειν, αλλά συμφιλείν έφυν.»

Γεννήθηκα για ν’ αγαπώ, όχι για να μισώ.

- Σοφοκλής (Αντιγόνη)

«Φιλίαν φύλαττε»

Να διαφυλάττεις την Αγάπη.

(Δελφικό παράγγελμα)

«Να αγαπάτε όλους τους ανθρώπους, ανεξάρτητα από τη φυλή η την θρησκεία στην οποία ανήκουν.»

- Επίκτητος


http://alfeiospotamos.wordpress.com/200 ... %B1%CF%80/
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Γραμματεία”