ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από Dhmellhn » Δευ 17 Μάιος 2010, 23:54

Επιστήμονες κατόρθωσαν να διαβάσουν χαμένα έργα των Σοφοκλή, Ευριπίση, Αρχιλόχου και Ησιόδου

Φωτό από τέτοιο έργο:

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Αποσπάσματα από την τραγωδία του Σοφοκλή «Επίγονοι» κατάφεραν να διαβάσουν οι επιστήμονες

Σβησμένους στίχους άγνωστων έργων τών Σοφοκλή, Ευριπίδη, Αρχιλόχου και Ησιόδου από τους Παπύρους της Oξυρρύγχου κατάφεραν να διαβάσουν οι επιστήμονες του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης, ανοίγοντας το δρόμο για να γνωρίσουμε χαμένα έργα της Αρχαίας Ελλάδας, της Ρώμης και άγνωστα Ευαγγέλια.

Σύμφωνα με δημοσίευμα των Νέων, πάνω από 400.000 αποσπάσματα σβησμένων παπύρων που είχαν βρεθεί κουρελιασμένα, μαυρισμένα και σκοροφαγωμένα από τον περασμένο αιώνα (το 1897) στη λάσπη της αρχαίας πόλης Oξύρρυγχος της Αιγύπτου και φυλάσσονταν σε 800 κούτες στη Βιβλιοθήκη Σάκλερ στο Πανεπιστήμιο της Oξφόρδης μπορούν τώρα να διαβαστούν χάρη σε μια επαναστατική φωτογραφική μέθοδο.

Συγκεκριμένα, με τη χρήση υπέρυθρων ακτίνων, το σβησμένο μελάνι φωτίζεται και βγαίνει στο φως και ταυτόχρονα τα κείμενα φωτογραφίζονται βάσει μιας τεχνολογίας που χρησιμοποιείται σε δορυφορικές φωτογραφίσεις και εφαρμόσθηκε από ειδικούς του Νέου Πανεπιστημίου του Μπέρμιγχαμ.

Κατά τις τέσσερις πρώτες ημέρες εφαρμογής αυτής της μεθόδου, οι κλασικοί φιλόλογοι και ιστορικοί του Πανεπιστημίου της Oξφόρδης έκαναν καταπληκτικές ανακαλύψεις, αφού κατάφεραν να διαβάσουν αποσπάσματα διαλόγων του Σοφοκλή, όπως αποδείχθηκε, από την τραγωδία του «Επίγονοι», το έργο που έγραψε για την τύχη των παιδιών τών «Επτά επί Θήβας», τριάντα ολόκληρους στίχους από τις Ελεγείες του ποιητή Αρχιλόχου του 7ου αι. π.Χ., αποσπάσματα ενός χαμένου μυθιστορήματος του Λουκιανού του 2ου αιώνα, ενός μυθολογικού ποιήματος του Παρθενίου του 1ου αι. π.Χ. και σπαράγματα έργων του Ησιόδου (επίσης του 7ου αι. π.Χ.).

Παγκόσμιο ενδιαφέρον προκάλεσαν επίσης η ανακάλυψη μιας ωδής του Πινδάρου και ενός αποσπάσματος από το βιβλίο της Αποκαλύψεως, όπου μιλά το Κτήνος.

Όπως αναφέρουν οι επιστήμονες, η ανακάλυψη αυτής της μεθόδου εμφάνισης των κειμένων μπορεί να αυξήσει κατά 20% το υλικό της αρχαίας γραμματείας, να μας γνωρίσει τα χαμένα έργα, να συμπληρώσει πολλά κενά. Oι επιστήμονες περιμένουν να διαβάσουν με την ίδια μέθοδο συνολικά 5.000.000 λέξεις.

Υπολογίζεται όμως ότι θα χρειασθεί μία δεκαετία για να διαβασθεί και να αποδοθεί ο μεγαλύτερος θησαυρός αρχαίων κλασικών χειρογράφων του κόσμου, τα οποία σώζονται σε αποσπασματική μορφή και συνθέτουν ένα τεράστιο παζλ.

Το μεγαλύτερο ποσοστό των παπύρων είναι γραμμένο στην ελληνική γλώσσα. Υπάρχουν όμως κείμενα στις γλώσσες λατινική, εβραϊκή, κοπτική, συριακή, αραμαϊκή, αραβική, νουβιανή και πρώιμη περσική

Πηγή: ΛΥΚΟΜΙΔΗΣ

ΒΙΣΑΛΤΗΣ/visaltis.blogspot

http://lalei-kairia.blogspot.com
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Κυρ 27 Δεκ 2009, 18:31
Φύλο: Άνδρας

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από Aristogenos » Τετ 11 Αύγ 2010, 20:14

Ο "Κάκτος"έχει βγάλει μερικά απο αυτά , δεν ξέρω αυτή η έκδοση περιέχει άπαντα των παπύρων αυτών.
Στον τόμο ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΞΥΡΥΓΧΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ CAIRENSIA - FLORENTINA - LONDINENSIA

http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=61048
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 11 Αύγ 2010, 22:33

Πόσα έχουν χαθεί ακόμα και πόσα ρίχτηκαν στην πυρά το Μεσαίωνα?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από karipis » Τετ 11 Αύγ 2010, 23:51

doctormarkon έγραψε:Πόσα έχουν χαθεί ακόμα και πόσα ρίχτηκαν στην πυρά το Μεσαίωνα?

Στην πυρά δεν ξέρω πόσα ερρίφθησαν, χαμένα όμως δεν υπάρχουν.














ΥΓ. Πες μου σε παρακαλώ πιο σου λείπει να σου το στείλω.
Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Κυρ 27 Δεκ 2009, 18:31
Φύλο: Άνδρας

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από Aristogenos » Πέμ 12 Αύγ 2010, 01:02

doctormarkon έγραψε:Πόσα έχουν χαθεί ακόμα και πόσα ρίχτηκαν στην πυρά το Μεσαίωνα?
Και αυτα πού βρέθηκαν λίγοι τα διαβάζουν , και ακόμα λιγότεροι τα μελετούν....
Μεγάλη η λίστα όσων απωλέσθηκαν λόγο της "πυρ και μανίας" των "λεπρών" θρησκόπλητων ( εκτός των εν Ελλάδι, βλέπουμε και βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας), ύστερα υπάρχουν και όσα μπορει να την "γλυτωσαν" και όσων δεν βρέθηκαν ούτε καν σε λιστες , και μερικών που κόβονται σε ενδιαφέροντα σημεία...
Άλλα πάλι χρησημοποιηθήκαν για να γράφουν μερικοί "πτωχοι τω πνεύματι" τις θρησκευτικές ηλιθιότητές τους απο πάνω... βλεπουμε και πάπυρος Αρχιμηδη... που το Ελληνο-οβραικό δημόσιο δεν "ἁξιώθηκε" να αγοράσει....
Όπως για παράδειγμα ο Κριτίας....και αυτο το έργο του Πλούταρχου στα συμποσιακά που αναλύει για να δώσει απάντηση στο ερώτημα "Ποιὀς εἰναι ο θεός των Ιουδαίων"...και εκει που πάει να το πεί .....το έργο είναι κομμένο..... βρε τι σύμπτωσις...!! και αυτό....και...και .... και... Πολύ θα ήθελα να τάχα και αυτά αλλά και τα υπόλοιπα γνωστά ή λίστα είναι μεγάλη και αυτα τα βιβλία που είχε αγοράσει ο Πλάτων απο τον Τίμαιο , καλά θα ηταν να τά είχα..
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 12 Αύγ 2010, 01:58

"Ποιὀς εἰναι ο θεός των Ιουδαίων"...και εκει που πάει να το πεί .....το έργο είναι κομμένο....
Μα... το λέει ξεκάθαρα ...σου δίνει την απάντηση!!!
Όσο για τα υπόλειπα, η ίδια απάντηση που έδωσα στην μελετητή της κοινωνιολογίας και απωλεσθέντων κειμένων ισχύει και για σένα, πες μου πιο σου λείπει.

Αν πάλι δεν θέλει κάποιος να υποχρεωθεί στον karipi και τον κάθε εξυπνάκια, μπορεί κάλλιστα να δώσει 300 δολάρια και να παραγγείλει το διπλό cd από την Αμερική. Δεκάδες χιλιάδες κείμενα ("χαμένα" και μη χαμένα) θα βρεί εκεί μέσα.














ΥΓ. Για τα έργα του 1700 ή του 1800 ή των αρχών του 1900 ή ακόμη και αυτά που βγήκαν πριν 20-30 χρόνια και δεν κυκλοφορούν πια, να υποθέσω πως ευθύνονται και πάλι οι μανιακοί χριστιανοί έτσι;
Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Κυρ 27 Δεκ 2009, 18:31
Φύλο: Άνδρας

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από Aristogenos » Πέμ 12 Αύγ 2010, 03:25

karipis έγραψε:
"Ποιὀς εἰναι ο θεός των Ιουδαίων"...και εκει που πάει να το πεί .....το έργο είναι κομμένο....
Μα... το λέει ξεκάθαρα ...σου δίνει την απάντηση!!!
Δεν το λέει ξεκάθαρα , αλλα αφού το θέτεις έτσι παραλληλήζει τις λατρείες των Ιουδαίων με τον Διόνυσιακές εν μέρη. που όπως μας λέει και ο Πλουταρχος σε άλλο έργο , και αυτός όπως και ο Ηρακλής ήταν δαίμονες οι οποίοι κατέβηκαν στην Γή για να κάνουν καλό στην Ανθρωπότητα, με το να εξασκήσουν την καλή τους φύση ώστε να μπορέσουν να θεοποιηθούν. Μόνο οι "κατώτερες" τάξεις σε ιεραρχία σε σχέση με τους Θεούς κατεβαίνουν στην Γή ούτως η άλλως.

Πές μου τώρα και για τον Κριτία , τί έγινε μετά. ??

karipis έγραψε: Όσο για τα υπόλειπα, η ίδια απάντηση που έδωσα στην μελετητή της κοινωνιολογίας και απωλεσθέντων κειμένων ισχύει και για σένα, πες μου πιο σου λείπει.
Μου λείπουν τα έργα του Πρόκλου
" Μονόβιβλος" ή " Περί των τριών μονάδων"
"Περι αγωγής"
"Υπόμνημα στον Φηληβο του Πλάτωνα"
"Υπόμνημα στον Θέητο του Πλάτωνα"
" Υπόμνημα στον Σοφιστή του Πλάτωνα"
" Υπόμνημα στον Φαίδωνα του Πλάτωνα"
" Πραγματεία καθαρτική των δογματων του Πλάτωνα"
" Είς τας Πλωτίνου Εννεάδες"
" Είς την Ορφέως Θεολογίαν"
" Μητρωακή βίβλος"
"Περι μυθικών συμβόλων"
"Περι συμφωνίαν Ορφέως,Πυθαγόρου, Πλάτωνος περι τα λόγια"
" Περί των Παρ Ομήρω Θεών"

Αυτα τα λίγα απο Πρόκλο , βεβαια είναι και άλλοι όπως Αριστοτέλης, Ολυμπιόδωρος, Πορφύριος.... η λίστα είναι μεγάλη για να γράφω.





karipis έγραψε: ΥΓ. Για τα έργα του 1700 ή του 1800 ή των αρχών του 1900 ή ακόμη και αυτά που βγήκαν πριν 20-30 χρόνια και δεν κυκλοφορούν πια, να υποθέσω πως ευθύνονται και πάλι οι μανιακοί χριστιανοί έτσι;
Ευθήνονται για άλλα όμως και μιας και η μπογιά τους ξέφτυσε,η απάτη τους εμφανίζεται και ο κόσμος που δεν τρώει την παραμύθα τους πληθαίινει , έρχεται η ώρα που θα ξεκουμπιστούν απο προσώπου Γής, και αυτοί,και τα δόγματά τους και οι θεοί τους.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 12 Αύγ 2010, 03:37

Μου λείπουν τα έργα του Πρόκλου
" Μονόβιβλος" ή " Περί των τριών μονάδων"
"Περι αγωγής"
"Υπόμνημα στον Φηληβο του Πλάτωνα"
"Υπόμνημα στον Θέητο του Πλάτωνα"
" Υπόμνημα στον Σοφιστή του Πλάτωνα"
" Υπόμνημα στον Φαίδωνα του Πλάτωνα"
" Πραγματεία καθαρτική των δογματων του Πλάτωνα"
" Είς τας Πλωτίνου Εννεάδες"
" Είς την Ορφέως Θεολογίαν"
" Μητρωακή βίβλος"
"Περι μυθικών συμβόλων"
"Περι συμφωνίαν Ορφέως,Πυθαγόρου, Πλάτωνος περι τα λόγια"
" Περί των Παρ Ομήρω Θεών"

Αυτα τα λίγα απο Πρόκλο , βεβαια είναι και άλλοι όπως Αριστοτέλης, Ολυμπιόδωρος, Πορφύριος.... η λίστα είναι μεγάλη για να γράφω.
Μπορείς όπως σου είπα παραπάνω να παραγγείλεις το TLG. Αν πάλι δεν βρεις κάποιο, κάνεις μια υπομονή για τις επόμενες εκδόσεις.

Δεν το λέει ξεκάθαρα , αλλα αφού το θέτεις έτσι παραλληλήζει τις λατρείες των Ιουδαίων με τον Διόνυσιακές εν μέρη
Όχι εν μέρη. Κάτσε και διάβασε τον Ηρόδοτο και όσους έχουν κάνει περιγραφές των ναών (αλλά και της θρησκείας γενικότερα) των Ιουδαίων και θα δεις ποιούς θεούς λάτρευαν.

Πές μου τώρα και για τον Κριτία , τί έγινε μετά. ??
Ακολουθούν δύο ερωτήσεις, δυο απαντήσεις (όπως ακριβώς σου τα λέω) και κλείνει ο διάλογος.
(ψάξε αυτό που σου λέω με το cd και μην χαραμίζεις άδικα την γραφίδα σου)

Ευθήνονται για άλλα όμως και μιας και η μπογιά τους ξέφτυσε,η απάτη τους εμφανίζεται και ο κόσμος που δεν τρώει την παραμύθα τους πληθαίινει , έρχεται η ώρα που θα ξεκουμπιστούν απο προσώπου Γής, και αυτοί,και τα δόγματά τους και οι θεοί τους.
Και έτσι λοιπόν λύσαμε όλα μας τα προβλήματα, αποποιούμενοι φυσικά κάθε δική μας, ελληνική ευθύνη.
















ΥΓ. Να μην το ξεχάσω, έχετε πολλούς χαιρετισμούς από τον Ηρόστρατο.
Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Κυρ 27 Δεκ 2009, 18:31
Φύλο: Άνδρας

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από Aristogenos » Πέμ 12 Αύγ 2010, 14:49

karipis έγραψε:
Μου λείπουν τα έργα του Πρόκλου
" Μονόβιβλος" ή " Περί των τριών μονάδων"
"Περι αγωγής"
"Υπόμνημα στον Φηληβο του Πλάτωνα"
"Υπόμνημα στον Θέητο του Πλάτωνα"
" Υπόμνημα στον Σοφιστή του Πλάτωνα"
" Υπόμνημα στον Φαίδωνα του Πλάτωνα"
" Πραγματεία καθαρτική των δογματων του Πλάτωνα"
" Είς τας Πλωτίνου Εννεάδες"
" Είς την Ορφέως Θεολογίαν"
" Μητρωακή βίβλος"
"Περι μυθικών συμβόλων"
"Περι συμφωνίαν Ορφέως,Πυθαγόρου, Πλάτωνος περι τα λόγια"
" Περί των Παρ Ομήρω Θεών"

Αυτα τα λίγα απο Πρόκλο , βεβαια είναι και άλλοι όπως Αριστοτέλης, Ολυμπιόδωρος, Πορφύριος.... η λίστα είναι μεγάλη για να γράφω.
Μπορείς όπως σου είπα παραπάνω να παραγγείλεις το TLG. Αν πάλι δεν βρεις κάποιο, κάνεις μια υπομονή για τις επόμενες εκδόσεις.

Δεν το λέει ξεκάθαρα , αλλα αφού το θέτεις έτσι παραλληλήζει τις λατρείες των Ιουδαίων με τον Διόνυσιακές εν μέρη
Όχι εν μέρη. Κάτσε και διάβασε τον Ηρόδοτο και όσους έχουν κάνει περιγραφές των ναών (αλλά και της θρησκείας γενικότερα) των Ιουδαίων και θα δεις ποιούς θεούς λάτρευαν.

Πές μου τώρα και για τον Κριτία , τί έγινε μετά. ??
Ακολουθούν δύο ερωτήσεις, δυο απαντήσεις (όπως ακριβώς σου τα λέω) και κλείνει ο διάλογος.
(ψάξε αυτό που σου λέω με το cd και μην χαραμίζεις άδικα την γραφίδα σου)

Ευθήνονται για άλλα όμως και μιας και η μπογιά τους ξέφτυσε,η απάτη τους εμφανίζεται και ο κόσμος που δεν τρώει την παραμύθα τους πληθαίινει , έρχεται η ώρα που θα ξεκουμπιστούν απο προσώπου Γής, και αυτοί,και τα δόγματά τους και οι θεοί τους.
Και έτσι λοιπόν λύσαμε όλα μας τα προβλήματα, αποποιούμενοι φυσικά κάθε δική μας, ελληνική ευθύνη.





ΥΓ. Να μην το ξεχάσω, έχετε πολλούς χαιρετισμούς από τον Ηρόστρατο.

Ο Ηρόδοτος είναι ανακριβής ,πώς θα το κάνουμε , αν δεν διασταυρώνεται η πληροφορία του τότε δεν μπορεί να λαμβάνεται υπ όψιν.. Ο τύπος λέει ότι του κατέβει θα καθόμαστε να τον πιστεύουμε.? Και για δως μου ακριβως βιβλιο και στοίχο που μιλά για αυτά και τα λέμε. Βεβαια για τι λέρα και του τί είδους μάγοι ήταν οι ιερείς τους που δίναν τους "νομους" των ίουδαίων έχει αναφέρει και ο Στραβων επιφανειακά.
Εγω μίλησα για το συγκεκριμμένο έργο του Πλουτάρχου και εκεί αυτο που λέει σε όσο κείμενο υπάρχει

Με βάση τα συμφραζόμενά σου και τις γενικές απαντήσεις που δίνεις....όπως : " το λέει ξεκαθαρα" " κανα δυο διαλόγους έχει μετα" ή αλλαζοντας θέμα και παραπεμποντας αλλού κτλ κτλ. δείχνεις ότι δεν έχεις γνώση των κειμένων, είτε ίσως γιατί δεν τα θυμάσαι καλά,ή δεν τα έχεις διαβάσει καθόλου.

Όσο για τα υπόλοιπα έργα που ανέφερα, απο Πρόκλο πολύ απλά δεν υπάρχουν , και CD έχουμε κοιτάξει και απ όλα.
Πες μας λοιπόν και για την βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας σε ποιό CD θα την βρούμε. ? :lol:

Κανένας δεν αποποιήται ευθήνες , ΕΚΤΟΣ από τους μαυροφόρους ρασσοφόρους , που αφου κάψαν όλη την Ελλαδα, που αφού τους Τουρκους βάλαν στην Κωνσταντινούπολη το 1453, αφού υφάρπαξαν και την περιουσία του Ελληνα, και τους επαναστάτες αφόρισαν, κράτησαν και κρατούν τον κόσμο σε πνευματική σκλαβιά και σκοταδισμό εδώ και χηλιετηρήδες,συνεχίζουν ακόμα και τώρα να υπάρχουν σε αυτό τον τόπο.

Για να δούμε τώρα που το "αντίπαλο δέος" τους οι Ισλαμιστές που έχουν αρχίσει να καίνε τις εκκλησίες τους ( κάτι μου λέει ότι οι τυποι είναι ποιό πυρομανείς. από αυτούς) ποιός θεός θα τους σώσει , και ποιά κορόιδα θα θελήσουν να κάτσουν να τους υπερασπιστουν και να φαγώνονται για "θρησκευτικού τύπου" συμφέροντα, αν και το δεύτερο το βρίκο πολύ ποιόπιθανό από το πρώτο.
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 12 Αύγ 2010, 15:43

Ο Ηρόδοτος είναι ανακριβής ,πώς θα το κάνουμε
"Άκου" σενάριο. Τα έργα του Ηροδότου είναι σειρά από ομιλίες και διαλέξεις του όπου ανάλογα με το κοινό που είχε μπροστά του (περισσότερους Ανατολίτες ή περισσότερους Έλληνες) εξήρε την καταγωγή και τα επιτεύγματά του ενός ή του άλλου.
Φυσικά, όπως ο Ηρόδοτος έτσι και εγώ, είμαστε ανακριβείς (και φυσικά όχι μελετητές).

Εγω μίλησα για το συγκεκριμμένο έργο του Πλουτάρχου και εκεί αυτο που λέει σε όσο κείμενο υπάρχει
Για το ίδιο έργο σου μίλησα και εγώ, θα πεις όμως στο κόσμο τι ακριβώς λέει; Ποιά δηλαδή είναι η απάντηση στο "τις ο παρ' Ιουδαίοις θεός;" Μια λέξη είναι ....

Πες μας λοιπόν και για την βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας σε ποιό CD θα την βρούμε. ?
Στο TLG. Σχεδόν ολόκληρη. Ακόμη και τα Επιγράμματα.




Κοιτάξτε, εγώ δεν είμαι ούτε "μελετητής" ούτε "ερευνητής". Δεν μπορώ να διαχωρήσω αν ο Αριστοτέλης περιγράφει την αρχαία Ελλάδα ή αν λέει για το πως πρέπει να είναι ο αρχαίος Έλληνας (έχω την πλανεμένη εντύπωση ότι μιλάει φιλοσοφικά, γιατί αν ήταν ήδη έτσι οι Έλληνες θα τον λέγαμε ιστορικό και όχι φιλόσοφο). Γι' αυτό σας παρακαλώ πολύ να δείξετε λίγη επιοίκεια στις ελλιπείς γνώσεις μου καθώς και την υστεροβουλεία μου ως Χ.Ο.

Ως άσχετος που είμαι τελικώς, ζητώ ταπεινά συγνώμη και αποχωρώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος karipis την Πέμ 12 Αύγ 2010, 15:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: επειδή μπορούσα.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 12 Αύγ 2010, 16:06

O Hροδοτος οπως και ολοι οι αρχαιοι συγγραφείς αποτυπώνουν την εποχή που έζησαν (φυσικα κατω απο το δικο τους υποκειμενικο πρίσμα).
Ο Ηροδοτος δεν ειναι αναξιοπιστος οσων αφορά τα τεκταινομενα του 400 κατι προ χριστου.
Ειναι ομως το ιδιο αναξιοπιστος να μιλήσει για το 2000, 3000 , 10 χιλιάδες προ χριστου οσο αναξιόπιστοι είμαστε εμεις ολοι σήμερα.
Αυτό το λέω για όσους χρησιμοποιούν τον Ηροδοτο για να δείξουν την δήθεν ξένη καταγωγή των θεών (αν μπορει να θεωρηθεί μια δυναμη της φύσης οτι εχει καταγωγή).
Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Κυρ 27 Δεκ 2009, 18:31
Φύλο: Άνδρας

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από Aristogenos » Πέμ 12 Αύγ 2010, 16:46

karipis έγραψε:
Ο Ηρόδοτος είναι ανακριβής ,πώς θα το κάνουμε
"Άκου" σενάριο. Τα έργα του Ηροδότου είναι σειρά από ομιλίες και διαλέξεις του όπου ανάλογα με το κοινό που είχε μπροστά του (περισσότερους Ανατολίτες ή περισσότερους Έλληνες) εξήρε την καταγωγή και τα επιτεύγματά του ενός ή του άλλου.
Φυσικά, όπως ο Ηρόδοτος έτσι και εγώ, είμαστε ανακριβείς (και φυσικά όχι μελετητές).
Το πόσο ψεύτης και κακοήθης είναι ο Ηρόδοτος το έχει περιγράψει πολύ καλά ο Πλούταρχος ο μεγαλύτερος (γνωστός μας) ηθικολόγος.
Το κείμενο δε, το έχω αναρτήσει σε περασμένο σχόλιό μου....τα υπόλοιπα είνα αναλυμένα στο "περί της Ηροδότου κακοήθειας"
Τώρα αν έχει πέσει και σε μερικά μέσα δεν λέω, μπορεί, αλλά, τρέχα γύρευε.... αλλά εσύ ουτε βιβλίο , ουτε στοιχο ανέφερες στο που το βρήκες γραμμένο.
Πες το να δουμε που αναφέρεσε , με λογια του αέρα δεν γίνεσαι πιστευτός.Ακόμα και ο Ηρόδοτος είχε πειθώ.
Εγω μίλησα για το συγκεκριμμένο έργο του Πλουτάρχου και εκεί αυτο που λέει σε όσο κείμενο υπάρχει
Για το ίδιο έργο σου μίλησα και εγώ, θα πεις όμως στο κόσμο τι ακριβώς λέει; Ποιά δηλαδή είναι η απάντηση στο "τις ο παρ' Ιουδαίοις θεός;" Μια λέξη είναι ....[/quote]

Πες τη λοιπόν την λέξη αυτή και σκάναρε το κείμενο από το βιβλίο ,για να το δούμε όλοι , αφου είναι μια λέξη δεν θα χρειαστουν πολλές σελίδες.
Ετσι τουλάχιστον για να αποδείξεις ότι τό έχεις.Αλλοιώς μάλον λές πραγματα που δεν ξέρεις και βιβλία που δέν έχεις με ένα τρόπο θα μπορουσαμε να πουμε πονηρό , μιας και ισχυρίζεσαι ότι τα ξέρεις και δεν λές.
Το έχεις κανει και στο παρελθόν με το κείμενο του Αισώπου αν θυμάσαι καλά. Αλλα αυτα τα κόλπα φίλτατε δεν είναι πιστευτά. 'Ομορφα και ωραία λοιπόν σου ζητώ να σκανάρεις, η να φωτογραφίσεις το κείμενο , και ανέβασέ το εδώ για να αποδείξεις όσα ισχυρίζεσαι και να μάθει και ο κόσμος.

karipis έγραψε:
Στο TLG. Σχεδόν ολόκληρη. Ακόμη και τα Επιγράμματα.
Αυτό πρεπει να είναι το ανέκδοτο της ημέρας.. Ας γελάσουμε λοιπόν :lol: :lol:



karipis έγραψε: Κοιτάξτε, εγώ δεν είμαι ούτε "μελετητής" ούτε "ερευνητής". Δεν μπορώ να διαχωρήσω αν ο Αριστοτέλης περιγράφει την αρχαία Ελλάδα ή αν λέει για το πως πρέπει να είναι ο αρχαίος Έλληνας (έχω την πλανεμένη εντύπωση ότι μιλάει φιλοσοφικά, γιατί αν ήταν ήδη έτσι οι Έλληνες θα τον λέγαμε ιστορικό και όχι φιλόσοφο). Γι' αυτό σας παρακαλώ πολύ να δείξετε λίγη επιοίκεια στις ελλιπείς γνώσεις μου καθώς και την υστεροβουλεία μου ως Χ.Ο.

Ως άσχετος που είμαι τελικώς, ζητώ ταπεινά συγνώμη και αποχωρώ.
Ο Αριστοτέλης έχει και ιστορικές αναφορές στα κειμενά του. Βεβαια περιγράφει πώς πρεπει να έιναι ό Άνθρωπος , τα πολιτεύματα , κτλ ωστε να επιτυγχάνεται ο τελικός σκοπός του που μας τον αναλύει... Μας δίνει και τον δρόμο και τον τρόπο. δλδ. Δεν περιγράφει χαρακτήρες παρα μονο παραδειγματικά στα φιλοσοφικά του έργα.... Ο Υπέρ-Ανθρωπος αυτός είχε πιασει το νόημα το είπε με τον τρόπο του, και έβλεπε μπροστά... μαις και έχει αγγιξει το απόλυτο.Αυτο φαινεται διότι είναι διαχρονικός. Αν κάποιοι δεν τον κατααβαίνουν η δεν τον μελετούν είναι άλλο θέμα.

Το τί και πώς ήταν οι Αρχαίοι ( οπως και κάθε λαός) φαίνεται μεσα απο τα δημιουργηματά τους. π.χ. Τέχνες, γράμματα, αρχιτεκτονική,επιτεύγματα κτλ. Απο κεί μπορεί κάποιος να βγαλει γενικα συμπεράσματα σε όλους τους τομείς. Αν όλα συμβαδίζουν αρμονικά έτσι υγειείς μυαλά , ποιούν υγειή πραγματα,υγειείς κοινωνίες αναλογικά κ.ο.κ. και το αντίθετο.

Έτσι λοιπόν πίστεψε ότι όλοι οι Έλληνες του τότε είναι ίδιοι με του σήμερα..περισότερο για λόγους ..."πατριωτικής σκοπιμότητας" Αυτό θα έπρεπε να το κοιτάξει όταν κάποιοι του αφεραίσαν την πνευματική ταυτότητα σαν Έλληνα..
Λές και αν ήταν όλοι Ελληνες στο DNA σήμερα, πάει να πεί ότι....πήραν την βούλα και την σφραγγίδα..... ώστε να δικαιούνται να λέγονται απογονοι αυτών..... με τον λαμπροτερο πολιτισμό στην ιστορία της Ανθρωπότητας...... Και ο Πορφύριος είχε γεννηθεί στην Τύρο αλλα ήτο Ελληνας τελικώς λόγο του πνεύματος του Ελληνικου που υιοθέτησε.
Τώρα βέβαια που πιστέψαν και στον "Αληθινο θεό" τα έχουν όλα ,με ένα σμπάρο δυό τρυγόνια = και παρελθόν που μπορούν να σφετερίζονται , και μέλον μιας και θα τους σώσουν αυτοί που τον κάτάστρεψαν και τον καταστρέφουν.... και θα πάνε στον παράδεισο..... Ουτε λόγος για αρχαία Ελλάδα, είναι παλιοί είναι ξεπερασμένοι , είναι για τόοοτε που τα λέγαν.....και ότι άλλο τους έχουν προστάξει οι " παγκόσμιοι αποκλειστικοί αντιπρωσωποι του Θεού"

Έτσι είναι οι δούλοι του θεού.... δώς ημις σήμερον και φάε σ***ά αύριον..... το πρόβλημα είναι μολις το αύριον έλθει και γίνει σήμερον.... :lol: ... Και εκεί υπάρχει δικαιολογία διότι φταίνε όλοι οι άλλοι που πάνε στραβα και αντίθετα τους.... όχι οι ίδιοι που μεσο αλογίας δεν βλέπουν ποιός τους έχει καταστρέψει και δεν διορθώνουν τους εαυτούς τους...αχ αυτοι οι ψυχαναγκασμοί ....εμ παράδεισος είν αυτός, γίνεται να τον χάσουν ? κι αν είναι να τρώνε σ***ά μια ζωή χαλάλι του...αν το πιστέψουν πολύ και αυτό και τα σ***'α μάλον θά 'εχουν γέυση γιαουρτιού γι αυοτύς στην τελική :lol:
Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Κυρ 27 Δεκ 2009, 18:31
Φύλο: Άνδρας

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από Aristogenos » Πέμ 12 Αύγ 2010, 17:05

Divine Sinner έγραψε:O Hροδοτος οπως και ολοι οι αρχαιοι συγγραφείς αποτυπώνουν την εποχή που έζησαν (φυσικα κατω απο το δικο τους υποκειμενικο πρίσμα).
Ο Ηροδοτος δεν ειναι αναξιοπιστος οσων αφορά τα τεκταινομενα του 400 κατι προ χριστου.
Ειναι ομως το ιδιο αναξιοπιστος να μιλήσει για το 2000, 3000 , 10 χιλιάδες προ χριστου οσο αναξιόπιστοι είμαστε εμεις ολοι σήμερα.
Αυτό το λέω για όσους χρησιμοποιούν τον Ηροδοτο για να δείξουν την δήθεν ξένη καταγωγή των θεών (αν μπορει να θεωρηθεί μια δυναμη της φύσης οτι εχει καταγωγή).
Η συλλογιστική σου έχει βάση ωστόσο ο Ηρόδοτος γραφει ανακρίβειες ακόμα και για πραγματα της κοντινης εποχής του. Στους μηδικούς πολέμους για παράδειγμα , λέει διαφορετικα νουμερα στρατών την κάθε φορά π.χ. για μαχη των θερμοπυλών.
Για τα υπόλοιπα που αναφέρεται σε γεγονότα της εποχής του μας αναφέρει και ο Πλούταρχος το πως και το γιατί, αν και σε όσα θλεμματα αφορουσαν τους Κορίνθιους και τους Βιωτούς, χωρίς να του διαφεύγουν και άλλες ανακρίβειες για Λακεδαιμονίους...
Και επιμένω ατονΠλούταρχο μιας και είναι και ακριβής και ηθικός τόσο όσο αφορα τα ηδικά συμπεράσματά του όσο και σε ιστορικές αναδρομές που κάνει.
Ισως δεν αναλύει όλα τα μυσταγωγικά θέμματα που γνώριζε αλλά ακόμα και σε βαθύτερα κείμενα κάνει μια καλή εισαγωγή για τον αναγνώστη.

Όσον αφορά το δεύτερο είναι έτσι ακριβώς, τότε βεβαια δεν είχαν τέτοιου είδους κομπλεξ, δέν υπήρχε θέμα να ανοίξουν μαγαζί ώστε να παλεύουν ποιός θα είναι ο "γενικός εξουσιωδοτημένος αντιπροσωπος του θεού" , ο κάθε λαός είχει τους δικούς του μύθους , ονόματα και εξήγηση του Θείου, η των Θεών γενικότερα, μαζί με τα λατρευτικές τελετές κτλ.Κάθε λαός μπορεί να ισχυριζόταν ότι κάποιος θεός γεννηθηκε στο μέρος τους , και μια αναλογη θεότητα ακομα και με διαφορετικό όνομα αλλα παράλληλο συσχετισμό να βρεεθι και αλλού... Κατα βάση αυτό ήταν απλά μια μεταφορική εξήγηση για να δείξουν την εύνοια η την επιρροή που θα είχε προς το "πατρώο έδαφος" ισως ακόμα και ότι είναι προστάτης και "πατέρας" η "γενναρχης" τους..... μια μεταφορική εξηγηση της πραγματικότητας δλδ στο θέμα, μια πολύ απλή εξηγηση του θείου , οπως συνεβαινε μεσα απο συγκεκριμένους μύθους..... που βεβαια δεν ήταν όλοι για τον ίδιο σκοπό ( εξηγηση του θείου στον πολύ απλό Άνθρωπο του τότε)
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 12 Αύγ 2010, 17:54

Το πόσο ψεύτης και κακοήθης είναι ο Ηρόδοτος το έχει περιγράψει πολύ καλά ο Πλούταρχος ο μεγαλύτερος (γνωστός μας) ηθικολόγος.
:)

Στο TLG. Σχεδόν ολόκληρη. Ακόμη και τα Επιγράμματα.
Αυτό πρεπει να είναι το ανέκδοτο της ημέρας.. Ας γελάσουμε λοιπόν
:) :)


Αλλοιώς μάλον λές πραγματα που δεν ξέρεις και βιβλία που δέν έχεις με ένα τρόπο θα μπορουσαμε να πουμε πονηρό
:) :) :)
Άβαταρ μέλους
Aristogenos
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Κυρ 27 Δεκ 2009, 18:31
Φύλο: Άνδρας

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από Aristogenos » Πέμ 12 Αύγ 2010, 19:36

karipis έγραψε:
Το πόσο ψεύτης και κακοήθης είναι ο Ηρόδοτος το έχει περιγράψει πολύ καλά ο Πλούταρχος ο μεγαλύτερος (γνωστός μας) ηθικολόγος.
:)

Στο TLG. Σχεδόν ολόκληρη. Ακόμη και τα Επιγράμματα.
Αυτό πρεπει να είναι το ανέκδοτο της ημέρας.. Ας γελάσουμε λοιπόν
:) :)


Αλλοιώς μάλον λές πραγματα που δεν ξέρεις και βιβλία που δέν έχεις με ένα τρόπο θα μπορουσαμε να πουμε πονηρό
:) :) :)
Παραπάνω βλέπουμε και την απόδειξη του ρητού που λέει ότι : "Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κραμαστάρια"... Εύχομαι συνέχεια στις αδιάκοπες μελέτες και συμπεράσματα :lol: στηρίζοντας τα με "αντράνταχτα" στοιχεία :lol: .... και είς ανώτερα. :lol:
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: ΧΑΜΕΝΑ ΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 12 Αύγ 2010, 20:37

Παραπάνω βλέπουμε και την απόδειξη του ρητού που λέει ότι : "Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κραμαστάρια"... Εύχομαι συνέχεια στις αδιάκοπες μελέτες και συμπεράσματα :lol: στηρίζοντας τα με "αντράνταχτα" στοιχεία :lol: .... και είς ανώτερα. :lol:
:lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαία Ελληνική Γραμματεία”