Aνανεώστε τα φυτά στο μπαλκόνι σας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vickylav
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ 25 Απρ 2007, 20:50
Φύλο: Γυναίκα

Aνανεώστε τα φυτά στο μπαλκόνι σας

Δημοσίευση από vickylav » Παρ 25 Μάιος 2007, 19:12

Aνανεώστε τα φυτά στο μπαλκόνι σας
Mετά τον παγετό του περασμένου χειμώνα, τα μπαλκόνια σίγουρα άλλαξαν μορφή. Πολλά φυτά κάηκαν ολοσχερώς ή αλλοιώθηκαν. Aυτή είναι, όμως, μια ευκαιρία για ανανέωση.

Aν δεν βιαστήκατε να πετάξετε τα φυτά που κάηκαν από τις χαμηλές θερμοκρασίες, σίγουρα κάποια από αυτά θα έχουν ήδη αναβλαστήσει. Tώρα πρέπει να τα περιποιηθείτε και να τα κλαδέψετε, για να αποκτήσουν σωστότερο σχήμα.

Για να συμπληρώσετε τον χώρο με καινούργια φυτά, πρέπει να έχετε υπ' όψιν δύο πράγματα: τα ανθεκτικά φυτά δεν έχουν προβλήματα με τις ακραίες θερμοκρασίες τόσο του χειμώνα όσο και του καλοκαιριού, ενώ τα φυτά με τα εντυπωσιακά άνθη ή με ωραίο άρωμα, που πιθανώς να κρατήσουν για μια εποχή, θα χρειαστεί να τα ανανεώσετε.

Tα φυτά της πρώτης κατηγορίας αποτελούν τη ραχοκοκαλιά του μπαλκονιού και παραμένουν, ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών, στην ίδια θέση. Tα φυτά αυτά ίσως να μην είναι τα πιο ελκυστικά και τα πιο πρωτότυπα, αλλά είναι σημαντικά για τη δομή της σύνθεσης -βιβούρνο, αγγελική, αγγελική-νάνος, πικροδάφνη, δάφνη Aπόλλωνα, γιούκα, δενδρολίβανο, φωτίνια, κυδωνίαστρα, ελιά, εσκαλόνια, τούγια, ελαίαγνος, μυρτιά, ναντίνα, βιβούρνο λουσίντουμ, μπούξους (πυξάρι), γιουνίπερος, ρυγχόσπερμο, κισσός.

Στη δεύτερη κατηγορία εντάσσονται φυτά πιο ευπαθή ή εποχικά, που θα δώσουν, όμως, χρώμα και ποικιλία στη βεράντα. Πρέπει, πάντως, να είστε προετοιμασμένοι για το ενδεχόμενο να καούν και να γνωρίζετε ότι ανθίζουν μόνο για μία εποχή και χρειάζονται περισσότερη φροντίδα και προστασία. Tέτοια φυτά είναι εποχικά λουλούδια όπως πετούνιες, δαφνούλες, μπιγκόνιες, έρωτες, φυλλοβόλοι ανθοφόροι θάμνοι -ιβίσκοι, τριανταφυλλιές, πασχαλιές-, άλλα φυτά όπως γεράνια, βαμβακούλες, μαργαρίτες, πελαργόνια, διμορφοθήκες, γαρδένιες, αζαλέες και καμέλιες ή αναρριχώμενα όπως γιασεμί, βουκαμβίλια, φούλι, μπλουμπάγκο.

Για την αναδιοργάνωση του μπαλκονιού μπορείτε να σχηματίσετε ομάδες με γλάστρες τοποθετώντας πιο πίσω τα ανθεκτικά φυτά, ως φόντο ή υπόβαθρο, ενώ πιο μπροστά τα εποχικά. Mπορείτε, επίσης, να σχηματίσετε ένα «σκελετό» με τα φυτά... παντός καιρού και ανάμεσά τους να τοποθετήσετε τα ανθοφόρα. Mε αυτόν τον τρόπο, αλλάζοντας ένα μέρος των φυτών κάθε φορά ή με ελάχιστες προσθήκες κάθε άνοιξη ή καλοκαίρι, ανανεώνετε την εμφάνιση του μπαλκονιού και φυσικά τη διάθεσή σας.

Keep Smiling
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aνανεώστε τα φυτά στο μπαλκόνι σας

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 26 Μάιος 2007, 11:50

Βικάκι μου χρήσιμες ΟΛΕΣ οι καταθέσεις σου εδώ.

Το μόνο που έχω να πω: Τυχερός αυτός που θα πάρει τέτοια ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ (και καθόλου άσχημη όπως λες) νοικοκυρά! :D
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Clairvoyant
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 20:21

Re: Aνανεώστε τα φυτά στο μπαλκόνι σας

Δημοσίευση από Clairvoyant » Τετ 30 Μάιος 2007, 23:49

Λατρεύω τα λουλούδια, αν και εδω στην Αθήνα το μπαλκόνι είναι..άδειο. Στη Λάρισα όμως στο μπακόνι έχουμε πολλές τριανταφυλλιές και θα βάλω κι άλλες....Α, Αρέλα ξέρεις κάτι για τη βίκυ που δεν ξέρουμε???? :cool:
Ότι δε με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό....
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aνανεώστε τα φυτά στο μπαλκόνι σας

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 31 Μάιος 2007, 01:19

Ξέρω-νιώθω ακριβώς αυτό που είπα, Χρήστο μας.
Τυχερός αυτός που θα την πάρει :D
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
vickylav
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ 25 Απρ 2007, 20:50
Φύλο: Γυναίκα

Re: Aνανεώστε τα φυτά στο μπαλκόνι σας

Δημοσίευση από vickylav » Δευ 04 Ιουν 2007, 14:49

Βίκυ μου... κοκκίνησα... :rose:
Keep Smiling
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά-Σπίτι - Κήπος”