Γιάννης Αντετοκούμπο

Συντονιστής: kostas

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 03 Ιαν 2014, 01:31

Τάλως έγραψε:Οι Ελληνες ειχαν απολυτα εθνικη συνειδηση και δεν ελεγαν καμια απο τις φιλελευθερες μπουδρες που
καποιοι τους θελουν να λενε.
κοίτα, με την ίδια λογική που αντιδράς εδώ, αντιδρούν αντίστροφα και άλλοι, ισχυριζόμενοι ότι αυτά που είπε ο Κίσινγκερ για τους Ελληνες δεν τα είπε ποτέ (το 74 που ή δεν είχαν γεννηθεί, ή ασχολούνταν αποκλειστικά με τα μεταπολιτευτικά και δεν ήξεραν την τύφλα τους για το τι γίνεται έξω απ'το μικρόκοσμό τους) εγώ πάλι, ειχα γεννηθεί, και ζούσα (εκτός Ελλάδος) άκουσα με τ'αυτιά μου την ηχογράφηση της διαδρομάρας του κυρίου, μια ηχογράφηση που έκανε ένας ρεπόρτερ που ήταν στη συνεστίαση, στην οποία έβγαλε αυτό το λογίδριο. Άκυρη λοιπόν η εξυπνάδα πως είναι μύθος αυτά που φέρεται να είπε ο Κίσινγκερ. Δεν φέρεται, ΤΑ ΕΙΠΕ.

Ανάλογη χαριτωμενιά, μου προέκυψε προ ετών, όταν λαύροι πολλοί νεοτερίζοντες "ιστορικοί" (της πλάκας) δεν παραδέχονται ότι υπήρξε κρυφό σχολειό επί τουρκοκρατίας, ενώ στην ιστορία που εκανα εγώ υπήρχαν και παραϋπήρχαν κρυφά σχολειά, σ'όλη την επικράτεια. Ποια ή αλήθεια και ποιο το ψέμα άραγε; Αυτά που μάθαινα εγώ στη δεκαετία του '70, ή αυτά τα "σοβαρά" που μαθαίνουν στη δεκαετία του 90 και του 2000? Αλήθεια, ένα νησάκι απέναντι απ'τη Ναύπακτο, γιατί λέγεται Δασκαλειό? Έτσι κουλά τους ήρθε; Τέλος πάντων...
Τώρα η Ρεπούση μιλάει για συνωστισμούς στη Μ. Ασία, για ανυπαρκτο χορό στο ζάλογκο και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Οι αλήθειες είναι αλήθειες, και καμία στρέβλωση κατά πώς βολεύει ορισμένους, δεν τις αλλάζει... Τώρα αν θέλουν να αλλάζουν κάποιοι τις αντιλήψεις τους για τα γεγονότα και τις αλήθειες, για να τους "βγαίνει" αυτό που θέλουν αυτοί, δικό τους θέμα.

Σε ό,τι με αφορά, πέρασαν οι εποχές που μπλέδιζα για να υποστηρίξω αυτό που εγώ θεωρώ αληθές. Στο φινάλε, μπορεί και να μην είναι... Δεν έχω πια τόση πίστη στο "εκπαιδευτικό" σύστημα, ακριβώς διότι είναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ και όχι σύστημα ΠΑΙΔΕΙΑΣ.
Απλά στο σύστημα που δίδαξε τη δική μου γενιά, πιστεύω λιγάκι περισσότερο...

Τους κυβερνώντες που μετέχουν του σιωνιστικού-νεοταξίτικου δογματος τους δέχεσαι ως Ελληνες επειδή φέρουν ιθαγένεια, καταγωγή και ελληνικό όνομα στα χαρτιά; Κι έναν άνθρωπο που αγαπάει τον Ελληνισμό, που διαβάζει μέρα νύχτα την ελληνική, που τη κατέχει καλύτερα από σένα και από μένα μαζί, που μελετά σε βάθος την ελληνική ιστορία, που τιμά την αρχαιοελληνική γραμματεία, θα σου πέσει βαρύ και προσβλητικό να τον πεις Ελληνικής "κοπής" ή πνεύματος, επειδή θα'ναι σκουρότερου δέρματος, ή θα'ναι Αλβανός, ή Ισπανός ή Άγγλος; Έχω γνωρίσει τέτοια άτομα και ήταν τιμή μου που συναναστράφηκα μαζί τους...
Εμένα μου πέφτει πολύ πιο βαρύ να λέω "Η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της", και λέγοντας Ελλάδα, να εννοώ τους εκάστοτε κυβερνώντες την Ελλάδα, όπως μου πέφτει πάρα πολύ βαρύ να αποκαλώ Ελληνες, και να αποδέχομαι ότι αυτά τα σκύβαλα που κατακρεουργούν την Ελλάδα ΚΑΙ τα παιδιά της, είναι "δικοί μας"...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 03 Ιαν 2014, 01:35

Divine Sinner έγραψε:Βικυ συγνωμη που δεν απαντησα στο φεϊς, ειχα 39,8 πυρετο σημερα. μεχρι και παραισθησεις μου δημιουργησε. κατάφερα να τον ρίξω προς το παρόν.
Δεν πειράζει, Φωτάκη. Περαστικά σου.
Όταν νιώσεις καλύτερα και αν νιώσεις πως θες να αναπτυχθείς σ'αυτά
που έθεσα, μπορείς να το κάνεις κάποια στιγμή εδώ. :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Παρ 03 Ιαν 2014, 10:15

Απαντήστε μου (όποιος θέλει βέβαια) σε τούτο: Μεγαλύτερη σημασία έχει τι είσαι (από άποψη κααγωγής, φυλής, επαγγέλματος, οικονομικής επιφάνειας, μόρφωσης κ.λ.π.) ή πώς σκέφτεσαι και πώς πράττεις? Αν έχει σημασία το πρώτο, τότε οδηγούμαστε σε μιά κοινωνία με σαφή ταξικό διαχωρισμό. Αν έχει σημασία το δεύτερο, οδηγούμαστε σε μιά κοινωνία, σεβασμού, παιδείας και αιδούς (με την αρχαία ελληνική έννοια της σωφροσύνης).

Οι αρχαίοι Ελληνες (κυρίως πριν την εποχή της παρακαμής των ελληνιστικών χρόνων αλλά και αργότερα)δε δίδαξαν απλά το σεβασμό στο διαφορετικό. Το αγκάλιασαν, το υιοθέτησαν και το ενσωμάτωσαν στο αξιακό τους σύστημα. Μερικοί από τους πιό σημαντικούς φιλοσόφους ήταν από την Ιωνία και τη Σικελία. Οι μεγαλύτεροι φιλόσοφοι ταξίδεψαν στον τότε γνωστό κόσμο και μελέτησαν σε βάθος τη σοφία άλλων πολιτισμών.

Εαν θέλουμε να λεγόμαστε απόγονοι εκείνων των ελλήνων δεν έχει κανένα νόημα να επικεντρωνόμαστε σε καταγωγές, γονίδια, τύπους αίματος και άλλα αστεία και αναπόδεικτα. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να πάρουμε ότι καλυτερο έχει να μας δώσει η κληρονομιά εκείνων των χρόνων: Τις αρχές της δημοκρατίας, τις αξίες, το μέτρο, την αγάπη για το λόγο και τη σοφία. Ολα αυτά που τόσο εύστοχα συνοψίζονται στο (παραξηγημένο) «φιλοκαλούμεν μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας», από το υπέροχο κείομενο του Θουκιδίδη "Περικλέους Επιτάφιος Λόγος"...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Παρ 03 Ιαν 2014, 10:16

...διπλό ποστ...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 03 Ιαν 2014, 13:26

peleas έγραψε:Απαντήστε μου (όποιος θέλει βέβαια) σε τούτο: Μεγαλύτερη σημασία έχει τι είσαι (από άποψη κααγωγής, φυλής, επαγγέλματος, οικονομικής επιφάνειας, μόρφωσης κ.λ.π.) ή πώς σκέφτεσαι και πώς πράττεις? Αν έχει σημασία το πρώτο, τότε οδηγούμαστε σε μιά κοινωνία με σαφή ταξικό διαχωρισμό. Αν έχει σημασία το δεύτερο, οδηγούμαστε σε μιά κοινωνία, σεβασμού, παιδείας και αιδούς (με την αρχαία ελληνική έννοια της σωφροσύνης).
Τι θα γίνει βρε αγόραρε; Το βλέπεις να μη μιλάμε καν εμείς οι δυο γιατί λέμε τα ίδια; :lol:
Ρε τι πάθαμε ακόμα δε μπήκε το '14... :loco:
Εννοείται πως έχω ήδη απαντήσει σ'αυτό...
peleas έγραψε:Οι αρχαίοι Ελληνες (κυρίως πριν την εποχή της παρακαμής των ελληνιστικών χρόνων αλλά και αργότερα)δε δίδαξαν απλά το σεβασμό στο διαφορετικό. Το αγκάλιασαν, το υιοθέτησαν και το ενσωμάτωσαν στο αξιακό τους σύστημα. Μερικοί από τους πιό σημαντικούς φιλοσόφους ήταν από την Ιωνία και τη Σικελία. Οι μεγαλύτεροι φιλόσοφοι ταξίδεψαν στον τότε γνωστό κόσμο και μελέτησαν σε βάθος τη σοφία άλλων πολιτισμών.
Και για να μη μπερδεύουμε λέξεις και τη σημειολογία τους, το λέω ξεκάθαρα. Είμαι οικουμενική, και σε καμία περίπτωση παγκοσμιοποιητική. Είναι άλλο πράγμα ο οικουμενισμός, τον οποίο αγκάλιασε και επεξέτεινε στην πράξη όντως ο Ελληνισμός , μέσα απ'τον οποίο διαφώτισε και διέπρεψε, και άλλο η αναθεματισμένη η παγκοσμιοποίηση, που υποκριτικά εξυμνεί τη διαφορετικότητα, αλλά στην ουσία θέλει όλο τον γήινο πληθυσμό έναν άμορφο αχταρμά...

Όχι μόνο τελείως διαφορετική η λογική των δύο λημμάτων, αλλά και διαφορετική η υφή και η πεμπτουσία τους. Η μία (οικουμενισμός) δοξάζει την ελευθερία (ως εκεί που μπορεί αυτή να φτάσει στο γήινο πεδίο) και την ευρύνοια, η δε (παγκοσμιοποιηση) είναι δόγμα πολτοποίησης αλλά και περιχαρακώσεων που ξεκινάνε από το νου, και καταλήγουν στα ατομικά δικαιώματα...

Δε χρειάζεται να σχολιάσω αναλυτικά τα υπόλοιπα (που θέτεις)...
Και πάλι με βρίσκεις συμπορευόμενη. :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Παρ 03 Ιαν 2014, 14:24

ArELa έγραψε:Τι θα γίνει βρε αγόραρε; Το βλέπεις να μη μιλάμε καν εμείς οι δυο γιατί λέμε τα ίδια; :lol:
Μα δε χρειάζεται, κυρά των ονείρων. Θα μιλάμε με τα μάτια...
ArELa έγραψε:Και για να μη μπερδεύουμε λέξεις και τη σημειολογία τους, το λέω ξεκάθαρα. Είμαι οικουμενική, και σε καμία περίπτωση παγκοσμιοποιητική. Είναι άλλο πράγμα ο οικουμενισμός, τον οποίο αγκάλιασε και επεξέτεινε στην πράξη όντως ο Ελληνισμός , μέσα απ'τον οποίο διαφώτισε και διέπρεψε, και άλλο η αναθεματισμένη η παγκοσμιοποίηση, που υποκριτικά εξυμνεί τη διαφορετικότητα, αλλά στην ουσία θέλει όλο τον γήινο πληθυσμό έναν άμορφο αχταρμά...
Γι αυτό το λόγο απέφυγα, καθώς είδες, να χρησιμοποιήσω τον όρο "παγκοσμιοποίηση" αναφερόμενος στην οικουμενική αντίληψη των αρχαίων Ελλήνων. Η νέα τάξη πραγμάτων (ήταν το '80 επί Ρέηγκαν και μετά πιό έντονα επί Μπους πατρός που άκουσα αυτό τον όρο) βλέπει τη διαφορετικότητα σαν απλό φολκλόρ, μέσα σε μία ομογενοποιημένη οικονομικά και κατακερματισμένη κοινωνικά ανθρωπότητα....

Βίκυ, διαπιστώνω κι εγώ πως συμφωνούμε σε επικίνδυνο βαθμό. Η μόνη λύση για να αρχίσουμε να διαφωνούμε είναι να παντρευτούμε. Αλλά, εφ' όσον έχουμε ήδη υποπέσει αμφότεροι στο ολίσθημα αυτό με κάποιους άλλους, ας αρκεστούμε σε έναν ανεκπλήρωτο έρωτα, που είναι καταδικασμένος να βυθιστεί στα γαλήνια νερά της συμφωνίας...:)
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 03 Ιαν 2014, 14:54

peleas έγραψε:Η νέα τάξη πραγμάτων (ήταν το '80 επί Ρέηγκαν και μετά πιό έντονα επί Μπους πατρός που άκουσα αυτό τον όρο) βλέπει τη διαφορετικότητα σαν απλό φολκλόρ, μέσα σε μία ομογενοποιημένη οικονομικά και κατακερματισμένη κοινωνικά ανθρωπότητα....
και να φανταστείς πως υπάρχουν ακόμα άτομα του αναρχικού αλλά και του σκέτου κομμουνιστικού μπλοκ, που δε δέχονται τον όρο. Εδώ μέσα συγκεκριμένα είχαμε δύο καμάρια (που ευτυχώς την έκαναν μ'ελαφρά) που γελούσαν χλευαστικά με τη λέξη "νεοταξίλα" που συχνά πυκνά χρησιμοποιώ, ισχυριζόμενοι με υφάκι φορέων της απόλυτης αλήθειας, ότι δεν υπάρχει "νέα τάξη", ότι ο όρος δημιουργήθηκε από αστικούς μύθους. Τους πέταξα κατάμουτρα το λογίδριο του Μπους του πρεσβύτερου, ( http://www.youtube.com/watch?v=oN-flYaXNLQ ), αλλά τρία πουλάκια κάθονταν και πλέκανε πουλόβερ. :nuts:
peleas έγραψε:Μα δε χρειάζεται, κυρά των ονείρων. Θα μιλάμε με τα μάτια...
καλά, με πέταξες στο καναβάτσο τώρα. Μ'έκανες αλοιφή για τα μπρούτζα, λέμε. :lovey0:
peleas έγραψε:Βίκυ, διαπιστώνω κι εγώ πως συμφωνούμε σε επικίνδυνο βαθμό. Η μόνη λύση για να αρχίσουμε να διαφωνούμε είναι να παντρευτούμε.
Α πα πα πα... παντρειές; Τρελάθηκες; το δις εξ αμαρτείν ου γυνής σοφής :P
βρήκα καλύτερη λύση εγώ. Μια απλή αλλαγή στάτους σου (που ήδη έγινε) για να μπεις στα καρασυνωμοσιολογικά μας ενδότερα. (τι να μπεις, που μπήκες δηλαδή :P ).
Εγώ δηλωμένη (και διαβόητη σε ορισμένους κύκλους) ΚΑΡΑσυνωμοσιολόγα, εσύ συνετά κουμπωμένος, αποφεύγοντας τις κακοτοπιές με τη "ρετσινιά" της συνωμοσιολογίας...
Τι διάολο; Δε θα μανουριάσουμε (αγαπησιάρικα πάντα) κάπου εκεί; :xifomaxia:
Μη μου πεις όχι και με πληγώσεις ανεπανόθρωτα, αναγκάζοντάς με να βάλω το ξίφος πίσω στο θηκάρι μου.
Ήδη άρχισα να το ακονίζω :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Παρ 03 Ιαν 2014, 15:39

Σε ευχαριστώ, κυρά των ονείρων, για την είσοδό μου στον εσωτερικό κύκλο εμπιστοσύνης (που έλεγε ο ντε Νίρο στη γνωστή ταινία). Εισέρχομαι με το δέος ενός υποψηφίου μυούμενου, αλλά και με την ετοιμότητα ενός Λανσελότου που πρωταντικρύζει τη Στρογγυλή Τράπεζα (και που στο τέλος παίρνει το κορίτσι....:)). Καλά κατάλαβες, το σπαθί μου είναι μονίμως ακονισμένο. Αμφισβητώ εκείνους που με ευκολία υιοθετούν τις κάθε λογής -λογίες, εξ ίσου αμφισβητώ και εκείνους που με την ίδια ευκολία τις απορρίπτουν.

Δεν πιστεύω στο make love not war, αλλά στο make war for love...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 03 Ιαν 2014, 15:59

Συνέχεια στο μαγικό κόσμο του NBA



http://nba.sport24.gr/


Ο Γιάννης στην Εθνική Ελλάς




Όσο για την συζήτηση του έχετε αναπτύξει έχω να πω :
Δεν γνωρίζω πλήρως το γενεαλογικό μου δέντρο και από που κρατά η σκούφια μου,μου αρκεί που μιλώ ως μητρική Γλώσσα την Ελληνική,γνωρίζω στο βαθμό που γνωρίζω Ελληνική Ιστορία(το σχολείο δεν βοήθησε και πολύ)όσο για τα ήθη και έθιμα δεν συμμετέχω,διότι δεν είναι πια Ελληνικά...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Τάλως » Παρ 03 Ιαν 2014, 19:52

peleas έγραψε:Απαντήστε μου (όποιος θέλει βέβαια) σε τούτο: Μεγαλύτερη σημασία έχει τι είσαι (από άποψη κααγωγής, φυλής, επαγγέλματος, οικονομικής επιφάνειας, μόρφωσης κ.λ.π.) ή πώς σκέφτεσαι και πώς πράττεις? Αν έχει σημασία το πρώτο, τότε οδηγούμαστε σε μιά κοινωνία με σαφή ταξικό διαχωρισμό. Αν έχει σημασία το δεύτερο, οδηγούμαστε σε μιά κοινωνία, σεβασμού, παιδείας και αιδούς (με την αρχαία ελληνική έννοια της σωφροσύνης).
Κι ομως... οι Ελληνες ειχαν ταξικη κοινωνια αλλα οχι με τον τροπο που την εννοουμε εμεις σημερα. (τους εχουμε παρεξηγησει ουκ ολιγες φορες με αυτον τον τροπο γιατι η εννοια δεν ειναι η ιδια)
ΑΛΛΑ
εδιναν ταυτοχρονα μεγαλη σημασια στο "πώς σκέφτεσαι και πώς πράττεις?" που ειπες
και το ενα δεν αναιρει το αλλο .
Ποτε ενα πολιτευμα δεν ειναι καταδικαστεο αν ωφελει τον λαο της εκαστοτε χωρας που ασκειται
ή τους γειτονες της χωρις λογο.

Μια γνωστη φραση ειναι
"αυτο που προκειται να κανεις ειναι πραξη καλου η κακου ανθρωπου" ? αν εχεις αυτο τα εχεις ολα.
Η δημοκρατια του Σολωνα ηταν αν και ταξικη η μονη σωστη δημοκρατια που ειχαμε ποτε

Ποτε δεν μας ειπαν οι προγονοι μας κατι σαν συνολο για αταξικες κοινωνιες
καθε αλλο .
«δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων» Αριστοτελης.

Απλα στη συγχρονη εποχη εχει βιδωθει στο μυαλο μας η ιδεα με την οποια μας χαιδευε ο φιλελευθερισμος
περι ισοτητας και δικαιωματων αλλα ξεχασε τις υποχρεωσεις
μπερδεψαμε την ισονομια με την ιδια ικανοτητα με την ιση μεταχειρηση(ασχετα του ποιος εισαι)
οχι- ιδια δικαιωματα μπορουν να ζητουν μονο οσοι εχουν σεβαστει το νομο .

Ετσι εχουμε εναν λαο αυθαδη μια κοινωνια που ανεχεται κλεπτες στη βουλη και μεσα στους κολπους της κοινωνιας
και χαιδευει οποιον ειναι "εργατης" - αντι να πιασει το ζυγο της δικαιοσυνης και να ριξει τη σπαθη της σε καθε ατομο
που εχει αδικησει τριτους με αξιωμα η χωρις στον καθε εναν στο βαθμο που του αρμοζει.

Εαν θέλουμε να λεγόμαστε απόγονοι εκείνων των ελλήνων δεν έχει κανένα νόημα να επικεντρωνόμαστε σε καταγωγές, γονίδια, τύπους αίματος και άλλα αστεία και αναπόδεικτα.
το αναποδο συνεβαινε

Ομως παρα τις αρχαιες μαρτυριες θελω να πω οτι δεν ειναι κακο να μην ξεχναει κανεις τις ριζες του και το ποιος ειναι...
κανουν μεγαλο πολεμο τα τσιρακια της παγκοσμιοποιησης να κανουν τους λαους να ξεχασουν ποιοι ειναι .

ας διαβασουμε τους Ελληνες πανω σε αυτο που ειπες ομως τωρα

"Τὸ Ὅμαιμον, τὸ Ὁμόγλωσσον, τὸ Ὁμόθρησκον καὶ τὸ Ὁμότροπον. Ηροδοτος.
Ἤτοι, τὴν κοινὴ καταγωγὴ καὶ γλῶσσα, τὴν ἴδια θρησκεία, τὰ κοινὰ ἤθη καὶ ἔθιμα (παραδόσεις καὶ πολιτισμό).
Τοῦτο ἔχει ὁρισθῆ ἤδη πρὶν ἀπὸ χιλιάδες χρόνια: «Τὸ Ἑλληνικόν, ἐὸν ὅμαιμόν τε καὶ ὁμόγλωσσον, καὶ θεῶν ἱδρύματά τε κοινὰ καὶ θυσίαι, ἤθεά τε ὁμότροπα» (Ἡρόδοτος).
Μπορεῖ νὰ μὴν ἔχουμε πάντοτε Κράτος (δική μας δηλαδὴ Ἀρχή-Διοίκησι), ὅμως Ἔθνος καὶ Πατρίδα εἴχαμε ἀνέκαθεν."

Ισοκρατης
«Ὁμολογεῖται μὲν γὰρ τὴν πόλιν ἡμῶν ἀρχαιοτάτην εἶναι καὶ μεγίστην καὶ παρὰ πᾶσιν ἀνθρώποις ὀνομαστοτάτην: οὕτω δὲ καλῆς τῆς ὑποθέσεως οὔσης, ἐπὶ τοῖς ἐχομένοις τούτων ἔτι μᾶλλον ἡμᾶς προσήκει τιμᾶσθαι.
Tαύτην γὰρ οἰκοῦμεν οὐχ ἑτέρους ἐκβαλόντες οὐδ' ἐρήμην καταλαβόντες οὐδ' ἐκ πολλῶν ἐθνῶν μιγάδες συλλεγέντες, ἀλλ' οὕτω καλῶς καὶ γνησίως γεγόναμεν, ὥστ' ἐξ ἧσπερ ἔφυμεν, ταύτην ἔχοντες ἅπαντα τὸν χρόνον διατελοῦμεν αὐτόχθονες ὄντες καὶ τῶν ὀνομάτων τοῖς αὐτοῖς οἷσπερ τοὺς οἰκειοτάτους τὴν πόλιν ἔχοντες προσειπεῖν. [25] μόνοις γὰρ ἡμῖν τῶν Ἑλλήνων τὴν αὐτὴν τροφὸν καὶ πατρίδα καὶ μητέρα καλέσαι προσήκει. καίτοι χρὴ τοὺς εὐλόγως μέγα φρονοῦντας καὶ περὶ τῆς ἡγεμονίας δικαίως ἀμφισβητοῦντας καὶ τῶν πατρίων πολλάκις μεμνημένους τοιαύτην τὴν ἀρχὴν τοῦ γένους ἔχοντας φαίνεσθαι.».
Πανηγυρικός

"Στη χώρα ετούτη κατοικούμε χωρίς να διώξουμε άλλους· ούτε τη βρήκαμε έρημη· ούτε και μαζευτήκαμε εδώ πέρα ανάκατοι από διάφορα έθνη. Είναι τόσο ωραία και γνήσια, λέω, η καταγωγή μας, ώστε εκεί που γεννηθήκαμε εκεί και κατοικούμε χωρίς καμιά διακοπή, γέννημα–θρέμμα αυτού του τόπου. Έτσι μπορούμε να ονομάσουμε την πόλη μας με τις ίδιες τρυφερές λέξεις που χρησιμοποιούμε για τους στενούς μας συγγενείς. [25] Μονάχα εμείς δηλαδή από τους Έλληνες έχουμε το δικαίωμα να την αποκαλέσουμε τροφό, πατρίδα, μάνα. Και αλήθεια πρέπει να είναι σε θέση να προβάλουν μια τόση λαμπρή καταγωγή αυτοί που έχουν εύλογη περηφάνια, διεκδικούν την ηγεμονία με το δίκιο τους και αναφέρονται συχνά στο παρελθόν τους."

Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να πάρουμε ότι καλυτερο έχει να μας δώσει η κληρονομιά εκείνων των χρόνων: Τις αρχές της δημοκρατίας, τις αξίες, το μέτρο, την αγάπη για το λόγο και τη σοφία. Ολα αυτά που τόσο εύστοχα συνοψίζονται στο (παραξηγημένο) «φιλοκαλούμεν μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας», από το υπέροχο κείομενο του Θουκιδίδη "Περικλέους Επιτάφιος Λόγος"...
Συμφωνω

Η συσταση μου ειναι ο καθε ενας να βρει αρχαια κειμενα και μεταφρασεις και να διαβασει μονος του
μακρια απο αποσπασματα που καποιοι μπορει να παραποιουν προς ωφελος των σκοπων τους
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 04 Ιαν 2014, 12:00

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Τάλως » Σάβ 04 Ιαν 2014, 12:42

Η αληθεια ειναι πως για τα χρονια του στεκεται καλα εκει περα
σιγουρα θα εχει πολλα να προσφερει ακομα
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Τετ 08 Ιαν 2014, 09:52

Τάλως έγραψε:Κι ομως... οι Ελληνες ειχαν ταξικη κοινωνια αλλα οχι με τον τροπο που την εννοουμε εμεις σημερα. (τους εχουμε παρεξηγησει ουκ ολιγες φορες με αυτον τον τροπο γιατι η εννοια δεν ειναι η ιδια)
ΑΛΛΑ
εδιναν ταυτοχρονα μεγαλη σημασια στο "πώς σκέφτεσαι και πώς πράττεις?" που ειπες
και το ενα δεν αναιρει το αλλο .
Ποτε ενα πολιτευμα δεν ειναι καταδικαστεο αν ωφελει τον λαο της εκαστοτε χωρας που ασκειται
ή τους γειτονες της χωρις λογο.

Μια γνωστη φραση ειναι
"αυτο που προκειται να κανεις ειναι πραξη καλου η κακου ανθρωπου" ? αν εχεις αυτο τα εχεις ολα.
Η δημοκρατια του Σολωνα ηταν αν και ταξικη η μονη σωστη δημοκρατια που ειχαμε ποτε

Ποτε δεν μας ειπαν οι προγονοι μας κατι σαν συνολο για αταξικες κοινωνιες
καθε αλλο .
«δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων» Αριστοτελης.

Απλα στη συγχρονη εποχη εχει βιδωθει στο μυαλο μας η ιδεα με την οποια μας χαιδευε ο φιλελευθερισμος
περι ισοτητας και δικαιωματων αλλα ξεχασε τις υποχρεωσεις
μπερδεψαμε την ισονομια με την ιδια ικανοτητα με την ιση μεταχειρηση(ασχετα του ποιος εισαι)
οχι- ιδια δικαιωματα μπορουν να ζητουν μονο οσοι εχουν σεβαστει το νομο .

Ετσι εχουμε εναν λαο αυθαδη μια κοινωνια που ανεχεται κλεπτες στη βουλη και μεσα στους κολπους της κοινωνιας
και χαιδευει οποιον ειναι "εργατης" - αντι να πιασει το ζυγο της δικαιοσυνης και να ριξει τη σπαθη της σε καθε ατομο
που εχει αδικησει τριτους με αξιωμα η χωρις στον καθε εναν στο βαθμο που του αρμοζει.
Συχνά κάνουμε το σφάλμα να ερμηνεύουμε ιστορικά γεγονότα παρελθόντων εποχών με τα δεδομένα του σήμερα. Τα περί ταξικής κοινωνίας της αρχαίας Αθηναικής δημακρατίας σηκώνουν πολλή συζήτηση. Αλλά σκόπιμα δεν εστίασα εκεί. Είσαι σκεπτόμενο άτομο και θα καταλάβεις το παρακάτω σκεπτικό μου: Κάθε κοινωνία, σε μιά δεδομένη ιστορική στιγμή, χαρακτηρίζεται από δύο παραμέτρους. 1) την οργανωτική της δομή και 2) Τον πολιτισμό και την κουλτούρα της. Υπάρχει σίγουρα αλληλεπίδραση αυτών των δύο, αλλά η οργανωτική δομή υπαγορεύεται εν πολλοίς από το ιστορικό περιβάλλον της εποχής, ενώ ό πολιτισμός από την ιδιοσυγκρασία και το συλλογικό ασυνείδητο ενός λαού. Η μελέτη της δομής της κοινωνίας είναι χρήσιμη για τους ιστορικούς και για όσους θέλουν να ερμηνεύσουν το "γιατί και πως" των πραγμάτων. Αυτό όμως που χαρακτηρίζει και αποτιμά την ιστορική κληρονομιά ενός λαού στην ανθρωπότητα είναι ο πολιτισμός που παράγει: Επιστήμη, Τέχνες, Φιλοσοφία, αξίες διαχρονικές. Η μεγαλύτερη σε έκταση αυτοκρατορία των ιστορικών χρόνων ήταν αυτή των Μογγόλων. Δεν άφησε όμως τίποτα πίσω της, πέρα από την αγριότητά της και την προσωπικότητα των δύο μεγάλων ηγετών της. Αυτός είναι ο λόγος που επικεντρώθηκα στις αξίες της αρχαίας Ελλάδας παραβλέπονας -αλλά όχι παραγνωρίζοντας- άλλες παραμέτρους, όπως αυτή της καταγωγής και γλώσσας.

Οσον αφορά στην ισονομία, δε διαφωνώ. Αλλο ισονομία, άλλο ίση μεταχείριση. Οι ΗΠΑ, όταν συγκροτήθηκαν ως ανεξάρτητο κράτος, εμπνευσμένοι από τις αρχές του Διαφωτισμού (ο οποίος εμπνεύστηκε από την κληρονομιά της αρχαίας Ελλλάδας), βασίστηκαν στην ανεξιθρησκεία και στην απουσία διακρίσεων ως προς την καταγωγή, απαίτησαν όμως από όλους να τηρούν το σύνταγμα και τους νόμους. Οι προθέσεις ήταν ξεκάθαρες λοιπόν (άλλο το πως εξελίχθηκαν τα πράγματα στη συνέχεια). Κάτι που ουδέποτε ίσχυσε στο νεοελληνικό κράτος από την ίδρύσή του το 1828, με ελάχιστες εξαιρέσεις...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 08 Ιαν 2014, 20:03

Τέταρτος rookie o Γιάννης !


Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνεχίζει να ανεβαίνει τη "σκάλα των rookies" και βρίσκεται πλέον στην τέταρτη θέση σύμφωνα με τη στήλη του NBA.com

Πριν από μερικές εβδομάδες ο Drew Packham έβαλε για πρώτη φορά στην κορυφαία δεκάδα των rookies τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Με το πέρασμα των ημερών, ο 19χρονος forward βρήκε θέση στη βασική πεντάδα των Bucks, έκανε μερικές εξαιρετικές εμφανίσεις και οι "μετοχές" του εκτοξεύτηκαν ακόμη περισσότερο, με αποτέλεσμα ο συντάκτης του NBA.com να τον "ανεβάσει" στην 7η θέση, πάνω από τους Ben McLemore, Cody Zeller, Hollis Thompson, Tony Snell, αλλά και από τους συμπαίκτες του Miroslav Raduljca - Nate Wolters.

Όσοι περίμεναν πως αυτό ήταν το... ταβάνι του Γιάννη, έκαναν για ακόμα μια φορά λάθος. Στο τελευταίο "Rookie Ladder" το όνομά του φιγουράρει στην 4η θέση (!), με τους Michael Carter-Williams, Victor Oladipo, Trey Burke να είναι οι μοναδικοί που βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα.

"Εχω γράψει στο παρελθόν για το πόσο αγαπώ το παιχνίδι του Γιάννη, όμως σιγά σιγά αρχίζω να αντιλαμβάνομαι καλύτερα πως είναι και εκτός γηπέδου" αναφέρει ο Packham και προσθέσει πως: "Είναι γνήσιος, είναι σκληρός εργάτης και ταπεινός rookie. Αν δεν με πιστεύετε, διαβάστε το τελευταίο του blog στο NBA Greece, στο οποίο μιλάει για την εμπειρία του να βρίσκεται στο ίδιο γήπεδο με τον Kobe Bryant. Μιλάει για το πόσο λατρεύει το γεγονός ότι βρίσκεται στο ΝΒΑ και για πολλά ακόμη. Ο "Greek Freak" είναι ήσυχος στην επίθεση, όμως συνεχίζει να κάνει σπουδαία δουλειά στα ριμπάουντ (έχει 6.8 στα τελευταία έξι παιχνίδια) και στον τομέα της άμυνας".

Κάτω από τον Αντετοκούνμπο βρίσκονται οι Tim Hardaway (New York Knicks), Ben McLemore (Sacramento Kings), Pero Antic (Atlanta Hawks), Kentavious Caldwell-Pope (Detroit Pistons), Steven Adams (Oklahoma City Thunder), Matthew Dellavedova (Cleveland Cavaliers). Εκτός βρέθηκαν οι Cody Zeller (Charlotte Bobcats), Hollis Thompson (Philadelphia 76ers), Tony Snell (Chicago Bulls), Miroslav Raduljca (Milwaukee Bucks).



http://nba.sport24.gr/article/2586641/t ... -o-giannis
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Τάλως » Πέμ 09 Ιαν 2014, 09:26

peleas έγραψε: Συχνά κάνουμε το σφάλμα να ερμηνεύουμε ιστορικά γεγονότα παρελθόντων εποχών με τα δεδομένα του σήμερα.
Καλα αυτο ειναι ο μεγαλος μου πονος .
Αν και το εστιαζω κυριως πανω στην εννοια των λεξεων τοτε και σημερα
Κάθε κοινωνία, σε μιά δεδομένη ιστορική στιγμή, χαρακτηρίζεται από δύο παραμέτρους. 1) την οργανωτική της δομή και 2) Τον πολιτισμό και την κουλτούρα της. Υπάρχει σίγουρα αλληλεπίδραση αυτών των δύο, αλλά η οργανωτική δομή υπαγορεύεται εν πολλοίς από το ιστορικό περιβάλλον της εποχής, ενώ ό πολιτισμός από την ιδιοσυγκρασία και το συλλογικό ασυνείδητο ενός λαού. Η μελέτη της δομής της κοινωνίας είναι χρήσιμη για τους ιστορικούς και για όσους θέλουν να ερμηνεύσουν το "γιατί και πως" των πραγμάτων.
Θεωρεις πως οι κινδυνοι οι απειλες οι συνεπειες μια ητας ή τα αποτελεσματα μιας λαθος αποφασης της κοινωνιας
εχουν αλλη επιδραση πανω στην κοινωνια απο τοτε ?
Βλεπε αυτους που στην αρχαια Αθηνα εξελεξαν την Περικλαρα και τους αλλους που τους οδηγησαν
ευθεια προς τον Πελοποννησιακο πολεμο
και σημερα την ψηφο που μας χαρισε αυτους τους πολιτικους .

Η αντιδραση μιας κοινωνιας και η γενικη της συμπεριφορα
εκτος του οτι πανω απο ολα ειναι θεμα παιδειας που σημερα δεν εχουμε
εχει να κανει και με τους εξωτερικους παραγοντες
δεν θεωρω λοιπον πως στην εξωτερικη απειλη που οποιος δεν τη βλεπει κανει τα στραβα ματια
εχει διαφορα τοτε και σημερα ειτε ο αντιπαλος ειναι Περσης, Τουρκος , Σκοπιανος, Αμερικανος ή Εβραιος.
τα ιδια δεινα θα παθεις αν και σημερα ειναι χειροτερο γιατι δεν εχεις πια ουτε την ενστικτη παιδεια να ξανασταθεις .
Ειδικα σε μια εποχη που οι λεξεις εχουν χασει οχι μονο τη σημασια τους
αλλα και την αξια τους . Βλεπε Ηρωας θαρρος θυσια αγωνας και λοιπα .
Αυτό όμως που χαρακτηρίζει και αποτιμά την ιστορική κληρονομιά ενός λαού στην ανθρωπότητα είναι ο πολιτισμός που παράγει: Επιστήμη, Τέχνες, Φιλοσοφία, αξίες διαχρονικές. Η μεγαλύτερη σε έκταση αυτοκρατορία των ιστορικών χρόνων ήταν αυτή των Μογγόλων. Δεν άφησε όμως τίποτα πίσω της, πέρα από την αγριότητά της και την προσωπικότητα των δύο μεγάλων ηγετών της. Αυτός είναι ο λόγος που επικεντρώθηκα στις αξίες της αρχαίας Ελλάδας παραβλέπονας -αλλά όχι παραγνωρίζοντας- άλλες παραμέτρους, όπως αυτή της καταγωγής και γλώσσας.
Ναι και προφανως η μεγαλυτερη εποχη της Ελλαδα δεν ειναι η εποχη του Μεγαλου Αλεξανδρου
αλλα να μην ξεχνας επισης οτι τις αξιες αυτες δεν τις γεννησε καποια φιλελευθερη κοινωνια
αλλα ο αυστηρος νομος
η υποχρεωση πριν απο το δικαιωμα
ο νομος πριν απο το δικαιωμα
ο συνανθρωπος σου και ο νομος πριν απο τον εαυτο σου

Κοινως? μιλουσαν μονο οσοι ηταν αξιοι να μιλανε και για να μπορεις να πεις τη λεξη δικαιωμα
επρεπε πρωτα να μην ειχες εκρεμεις υποχρεωσεις - Βασικη προυποθεση .

Σημερα τα πραγματα ειναι οπως θα εχει δει εντελως αναποδα.
ουδέποτε ίσχυσε στο νεοελληνικό κράτος από την ίδρύσή του το 1828, με ελάχιστες εξαιρέσεις...
Θα ηθελαν να μαθω ποιες πιστευεις πως ειναι εκεινες .


Γενικα αυτο που θελω να πω οτι ειναι οτι σε μια κοινωνια οι συνεπειες της ΥΒΡΕΩΣ οπως μας την εδωσαν οι προγονοι μας
απο τοτε ηταν ειναι και θα ειναι παντα οι ιδιες .
Μας εδειξαν επισης οτι μονο η σπαθη της δικαιοσυνης μπορει να φερει πολιτισμο
οτι δικαιωμα να γαυγιζουν ολοι εχουν μονο οι αγελες αγριων ζωων
οτι οταν θελουμε να λαβουμε υποψη μας τους προγονους μας αρα και τον μεγαλυτερο πολιτισμο που καταφερε να
φτιαξει ο ανθρωπος σε ολη τη γη που γνωρισουμε μεχρι σημερα δεν πρεπει να βλεπουμε μονο
το τι καταφεραν αλλα και μεσα απο τι προυποθεσεις και τι συνθηκες .

οι συνεπειες της Υβρεως και οι αναγκες του ΕΥζην θα ειναι παντα οι ιδιες . οταν θεσουμε τις σωστες βασεις ισως αποφυγουμε τις συνεπειες.
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Πέμ 09 Ιαν 2014, 15:51

Τάλω, το σχόλιό σου με βρίσκει σύμφωνο. Δύο μόνο παρατηρήσεις εν τάχει:

1) Δεν αρκεί να ξέρεις ποιός είναι ο εχθρός. Πρέπει να γνωρίζεις καλά τα δυνατά και αδύνατα σημεία του, καθώς και τα δικά σου και μετά να χρησιμοποιήσεις το όπλο της εξαπάτησης (Σουν Τζου, "Η τέχνη του πολέμου")...

2) Νόμοι υπεράνω όλων. Συμφωνώ, με μία προϋπόθεση: Οι νόμοι να συντάσονται από "σοφά νομοθετούντες" και όχι από λαμόγια εξυπηρετητές.
Θέλω να επισημάνω πως όποιος θεωρεί ένα νόμο άδικο, μπορεί να δηλώσει "πολιτική ανυπακοή", δηλαδή να κάνει δημόσια τοποθέτηση οτι δε συμφωνεί με το νόμο και να υποστεί τις συνέπειες από τη μη τήρησή του. Αυτό αποτελεί πράξη υπεύθυνου πολίτη και όχι η παράκαμψη του νόμου με τις γνωστές διαδικασίες διαπλοκής
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Dread » Πέμ 09 Ιαν 2014, 16:59

Μάλλον το 'χει η ημέρα..... :loco:

BACK TO TOPIC PLEASE..... :giverose:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Τάλως » Πέμ 09 Ιαν 2014, 17:48

peleas έγραψε: Θέλω να επισημάνω πως όποιος θεωρεί ένα νόμο άδικο, μπορεί να δηλώσει "πολιτική ανυπακοή", δηλαδή να κάνει δημόσια τοποθέτηση οτι δε συμφωνεί με το νόμο και να υποστεί τις συνέπειες από τη μη τήρησή του. Αυτό αποτελεί πράξη υπεύθυνου πολίτη και όχι η παράκαμψη του νόμου με τις γνωστές διαδικασίες διαπλοκής
Λιαπη θεε παρε την παε χαχαχαχα :lol:


οκ πισω στο θεμα λοιπον :thumb:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Πέμ 09 Ιαν 2014, 20:00

Τάλως έγραψε:οκ πισω στο θεμα λοιπον :thumb:
Ποιό θέμα? :lol:
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Τάλως » Παρ 10 Ιαν 2014, 00:50

του Μπασκετ... αυτο ηταν αρχικα!!
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Παρ 10 Ιαν 2014, 09:02

Τάλως έγραψε:του Μπασκετ... αυτο ηταν αρχικα!!
Μετά τη χθεσινή ταπεινωτική ήττα του Ολυμπιακού από την Αρμάνι Μιλάνο (ο Τζόρτζιο ήταν όλο καμάρι στις κερκίδες), ποιός έχει διάθεση να μιλήσει για μπάσκετ...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 10 Ιαν 2014, 12:10

Εγώ :D ..για πολλά γέλια χθες ο Ολυμπιακός.Ο προπονητής πάντα στον κόσμο του (!) Ο Σπανούλης θα κλατάρει με το νέο σύστημα της Euroleague σε πρότυπα ΝΒΑ...Μάχες κυριολεκτικά .Αυτά είναι (!)

Πάμε ΝBA..
Εθελξε στο Showcase ο Θανάσης.Το αδελφάκι του Γιάννη βρε :D

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο τα πήγε περίφημα στο πλαίσιο της τελευταίας ημέρας του D-League Showcase και ενώπιον πολλών scouts του ΝΒΑ. Παρακολουθήστε τις καλύτερες στιγμές του και τι δήλωσε αργότερα.

Μην χάσετε λεπτό από τη δράση. Με το NBA League PASS έχετε τη δυνατότητα να δείτε όλους τους αγώνες live ή on-demand. Ακόμη, ψήφισε τους καλύτερους! Επίλεξε τους παίκτες που θέλεις να πάρουν μέρος στο All-Star Game της Νέας Ορλεάνης και ανάδειξε τους αγαπημένους σου σταρ.


Ηταν το ιδανικό παιχνίδι για να παίξει καλά και αυτό ακριβώς έκανε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο! Ενώπιον δεκάδων scouts του ΝΒΑ, ο εκρηκτικός φόργουορντ ξεδίπλωσε με τον καλύτερο τρόπο τα προσόντα του στο ματς των Delaware 87ers με τους Texas Legends, ένα παιχνίδι που καλύφθηκε τηλεοπτικά από το NBA TV!

Οι 87ers υπέστησαν βέβαια την 5η σερί ήττα από τους Legends (108-113) και εξακολουθούν να έχουν το χειρότερο ρεκόρ στη D-League (3-15), εντούτοις ο Αντετοκούνμπο ήταν ένας από τους παίκτες που ξεχώρισαν. Ο Θανάσης πέτυχε τους πρώτους οκτώ πόντους της ομάδας του και είχε άλλους τόσους στην τελευταία περίοδο, προσπαθώντας να βάλει το Delaware ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Μάλιστα, ο “Greek Freak ΙΙ” έκανε και μία εντυπωσιακή τάπα σε αιφνιδιασμό του Texas στην τρίτη περίοδο (δείτε τη στο σχετικό video που ακολουθεί), ενώ ο στατιστικός απολογισμός του στον αγώνα ήταν 17 πόντοι, 6/9 βολές, 4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες και 3 λάθη σε 28'15''. Καθώς και άφθονη ενέργεια που δεν μπορεί να αποτυπωθεί στο φύλλο της στατιστικής...

“Δεν έδειξα αυτά που συνήθως κάνω, αλλά νομίζω ότι είδαν (οι scouts του ΝΒΑ) κάποια πράγματα που μπορώ να κάνω. Είμαι περισσότερο αμυντικός παίκτης και προσπαθώ να δουλέψω πολύ στην ντρίμπλα και στο σουτ” δήλωσε μετά το ματς ο Θανάσης Αντετοκούνμπο στην κάμερα του καναλιού της D-League. “Μιλάω με τον Γιάννη 1-2 ώρες κάθε μέρα στο τηλέφωνο. Είναι σαν όνειρο για εμάς το ότι βρισκόμαστε εδώ” πρόσθεσε αναφορικά με την επικοινωνία που έχει με τον μικρότερο αδερφό του.








http://nba.sport24.gr/article/2588390/e ... o-thanasis
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 10 Ιαν 2014, 15:31

Back to Yannis ..


Όλοι διαβάζουν Γιάννη!


Αίσθηση προκαλούν τα blog του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο NBA Greece, με τους Αμερικανούς να παραμιλούν για τα αυθεντικά και ειλικρινή σχόλια του forward των Milwaukee Bucks. Διαβάστε τις λεπτομέρειες.

Από τη μέρα που έγινε draft στο νούμερο 15 μέχρι και σήμερα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ζει το όνειρό του. Αγωνίζεται στο ΝΒΑ, κατάφερε σε σύντομο χρονικό διάστημα να γίνει βασικός και θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα της λίγκας. Είναι ο πιο μικρός σε ηλικία παίκτης του πρωταθλήματος και όπως είναι λογικό, πολλά μάτια επικεντρώνονται πάνω του. Τόσο για το πληθωρικό του ταλέντο, τα μακριά του άκρα, το all around παιχνίδι του, όσο και για τον αδαμάντικο, ειλικρινή του χαρακτήρα.

Ο 19χρονος παίκτης των Bucks μοιράζεται από την πρώτη στιγμή τις εμπειρίες του μέσω του προσωπικού του blog στο ΝΒΑ Greece, το οποίο κάνει αίσθηση όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στις ΗΠΑ. Είναι χαρακτηριστικό ότι πολλοί αμερικανοί δημοσιογράφοι κορυφαίων ειδησεογραφικών δικτύων σπέυδουν να μεταγράζουν τα κείμενά του, τα οποία έχουν ιδιαίτερη απήχηση στο αναγνωστικό κοινό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το θέμα της USA Today, το οποίο αποθεώνει τον Αντετοκούνμπο.

"Ο Ελληνας rookie έγραψε το πιο αξιαγάπητο blog που θα βρείτε στο διαδίκτυο" αναφέρει ο τίτλος, με τον συντάκτη Nate Scott να συνεχίζει: "Είναι ένας 19χρονος rookie των Bucks, ο οποίος έφτασε από την Ελλάδα στο ΝΒΑ το περασμένο καλοκαίρι. Είναι ήδη μια πραγματικά ευχάριστη έκπληξη για την ομάδα. Συνεχίζει να ψηλώνει και παρά το γεγονός ότι πολλοί τον θεωρούσαν project για το μέλλον, έχει βρεθεί στη βασική πεντάδα και έχει αναγκάσει αρκετό κόσμο να τον παρακολουθήσει, χάρη στα τρομερά αθλητικά του προσόντα και την εξαιρετική του άμυνα.

Εκτός αυτού, έγραψε το πιο αξιαγάπητο blog της χρονιάς.

Ο Αντετοκούνμπο αρθρογραφεί στην ελληνική ιστοσελίδα Sport24.gr. Στο τελευταίο του blog μιλάει για τη νέα χώρα στην οποία ζει, για την προσαρμογμή του στη ζωή του ΝΒΑ, για τους νέους του φίλους , για τη μοναξιά και για πολλά άλλα. Αξίζει πραγματικά να αφιερώσει κανείς χρόνο για να το διαβάσει. Πραγματικά, δείτε όλο το κείμενο. Οσοι θεωρείτε πως όλοι οι αθλητές νοιάζονται μόνο για τα χρήματα, παρακαλώ διαβάστε και θα εκπλαγείτε από το γεγονός ότι ένα νέο παιδί είναι πραγματικά ενθουσιασμένο που βρίσκεται εδώ για να παίξει μπάσκετ. Θα σας αναγκάσει να χαμογελάσετε".

* Το πρώτο blog του Γιάννη, στις 10 Οκτωβρίου 2013.
* Το δεύτερο blog του Γιάννη, στις 25 Νοεμβρίου 2013.
* Το τρίτο blog του Γιάννη, το οποίο προκάλεσε και τη μεγαλύτερη αίσθηση, στις 7 Ιανουαρίου 2014.

http://nba.sport24.gr/article/2589114/o ... oun-gianni


Υ.γ Πηγαίνετε στο σύνδεσμο για να διαβάσετε τα κείμενα του Γιάννη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alkinoos την Παρ 10 Ιαν 2014, 15:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: πρὀσθεσα το Υ.γ
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από firefightergr » Παρ 10 Ιαν 2014, 16:00

Αξιος πρέσβης της Ελλάδας ο Γιάννης,παρά το νεαρό της ηλικίας είναι ώριμος και προσγειωμένος.
Και ταλαντούχος φυσικά.
Καλή συνέχεια από εμένα Γιάννη.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 12 Ιαν 2014, 17:21

Σχόλια για τον εκπληκτικό πρωϊνό αγώνα,ξημερώματα Κυριακής, του Γιάννη εναντίον του KD...

Ο Γιάννης δεν… μασάει!!!

http://nba.sport24.gr/article/2591369/o ... den-masaei


"Στον... πόλεμο με τον Αντετοκούνμπο"

http://nba.sport24.gr/article/2591507/s ... etokounmpo
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”