Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 16 Μαρ 2012, 02:42

Συμπλήρωσες σημαντικά το θεμα... δυο από τα βίντεο που έβαλα στο εναρκτήριο του τόπικ, τα εριξαν...

βγάζω αφρούς εχοντας πάει στο λινκ και βλέποντας πόσα προϊόντα είναι "μολυσμένα"... προϊόντα της καθημερινότητάς μας...

Για τσίχλες ήξερα, για μαγιονέζες ήξερα, είδα κι άλλα πολλά που δεν ήξερα...

Ο καφές ρε συ, ο καφές γαμώτη! :swear:
σοκολάτες που'χω φάει, ζελατίνη που'χω βάλει σε γλυκά, φυστίκια, κρέατα, φιλαδέλφια κρεμοτυρο που παίρνω! Τροφές για τα ζωάκια μας... ΜΩΡΟΥΔΙΑΚΕΣ ΤΡΟΦΕΣ οι αλήτες!@!! :banghead:

Βλέποντας τη λίστα, μου βγαίνουν πάλι τα φονικά μου ένστικτα...
Τι δίκη να γίνει, για ΠΟΙΟ απ'όλα τα εγκλήματα και ποιο/πόσοι να δικάσουν όλο αυτό το σκυλολόι;

Τα μεταφέρω εδω να'χουν γνώση όλοι
απο http://birthofanewearth.blogspot.com.au ... d-for.html

Chewing Trident, Dentyne, Clorets, Chiclets and Bubaloo
Halls lozenges and Deemint
Crackups
Cadbury Chocolates, Toblerone, and Marabou
Kool-aid, Clight, Frisco, Tang
Jello Gelatin
Planter's Peanuts
Gevalia and Maxwell House Coffee
Nabisco crackers, Oreo cookies, Chips Ahoy! Ritz, Bran, Marbúdorada
A1 Steak Sauce
Oscar Mayer meats
Philadelphia Cream Cheese, Cheese Whiz, Singles, Parmesan
Capri Sun drink
Honey Maple Log Cabin
Mayonnaise
Royal
Mircale Whip Whipped Cream

Source: http://www.kraftfoodscompany.com/mx/sp/ ... index.aspx


Nestlé products include:

Nescafe Classic Coffee, Decaf, Taster's Choice, Nescafé Gold,
Chocolates: Crunch, Baby Ruth, Butterfinger, Aero, Cailler, Kit Kat, Orion, Smarties, Wonka,
Drinks: Juicy Juice, Nesquik, Milo, Nestea
Infant Food: Cerelac, Gerber Graduates, NaturNés, Nestum,
Food: Hot Pockets, Lean Cusine Frozen Food, Pasta Buitoni, Herta, Maggi, Stouffer's, Thomy
Cereals: Chocapic, Cini Minis, Cookie Crisp, Estrelitas, Fitness, Nesquik,
Water: Pure Life, Perrier, Poland Spring, S.Pellegrino
Milk: Carnation Coffee Mate, Laitiere, NIDO Milk
Vitamin: Boost, Nutren Junior, Peptamen AF, Resource
High: Dreyer's, Extreme, Hagen Dazs, Mövenpick, Nestle Ice Cream
Pet foods: Alpo, Baker's, Benful, Cat Chow, Chef Michael's, Dog Chow, Fancy Feast, Felix, Friskies, Gourmet, bloom, Purina ONE, Purina Pro Plan
Sports Nutrition: Power Bar Performance
Weight: Jenny Craig
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 16 Μαρ 2012, 10:26

Το πρωί σηκώθηκα, έφτιαξα τον καφέ μου, και καθώς τον έπινα, θυμηθηκα...
Nescafe Classic
Κι αντί να τον πιω, τον ήπιε ο νεροχύτης...
πρεπει να πάω στον "Ιακώβου" το κέρατο μου... :swear:
Και δεν τον "πάω" με τίποτα...
Ανάγκα και θεοί πείθονται, εγώ δε θα πειστώ;
Θα μάθω να τον γουστάρω. :?
'Εψαξα αλλά δε βρήκα τίποτα "επιλήψημο" γι'αυτον.
Αν βρει κανάς άλλος κάτι που μπορεί να μου διέφυγε, ας το βάλει εδώ, παρακαλώ.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από Eva Luna » Παρ 16 Μαρ 2012, 10:39

Τελικα, ως φαινεται προεκυψε κι αυτος ο λογος για να προτιμουμε εγχωρια προϊόντα.
Εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να εχουν συνειδητα τετοια αισχρα στοιχεια μεσα στην συνθεση τους.
Μηπως, οσο πιο ανεπεξεργαστα τοσο πιο αγνα;
Εντωμεταξυ, το ροφημα σοκολατας το τιμουσα για χρονια. Και τον καφε βεβαιως βεβαιως.
Μου λετε τι καταφερνουν με το να μας κανουν κανιβαλους;
Αλλοιωση και αλλαγη DNA; Να θελουμε στο τελος να τρωμε ο ενας τον αλλον; :dunno:
Ποιο το κερδος τους δηλαδη;
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 16 Μαρ 2012, 10:53

Eva Luna έγραψε:Μου λετε τι καταφερνουν με το να μας κανουν κανιβαλους;
Αλλοιωση και αλλαγη DNA; Να θελουμε στο τελος να τρωμε ο ενας τον αλλον; :dunno:
Ποιο το κερδος τους δηλαδη;
Δεν έχω ικανή επιστημονική (ή και μεταφυσική) γνώση για να είμαι απολύτως σιγουρη ότι γίνεται κάποια οργανικη ζημιά ή μετάλλαξη στο σωμα μας. Μπορεί να εμπεριέχονται στοιχεία που κρατάνε τις δονήσεις μας σε χαμηλά επίπεδα. 'Η μπορεί να γίνεται για καθαρά κερδοσκοπικούς λόγους, στο βαθμό που η "γευστική ενίσχυση" που προβάλλεται σαν κυρίαρχος λόγος, μπορεί να εμπεριέχει και κάποιον εθισμό. Εγώ σιγουρα είμαι εθισμένη για τα καλά στον καφέ, και δεν ξέρω πια αν οφείλεται μόνο στην καφεϊνη αυτός ο εθισμός. Στην Αφρικη έβλεπα ανθρώπους που δεν ζούσαν ή για να πω καλύτερα, δεν έτρωγαν χωρις μαγιονέζα. Κι όταν έφτιαχνα σπιτική και σερβιριζα σε φίλους που τους έκανα το τραπέζι, τους έβλεπα ότι τους άρεσε μεν, αλλά το κόλλημά τους στις κλασικες του εμπορίου, παρέμενε ισχυρό. Ο εθισμός στα αναψυκτικά ήταν σχεδόν αρρώστεια εκεί. Υπήρχαν άνθρωποι που από το γάλα στο μπιμπερό, πήγαν κατ'ευθείαν στα cold drinks (αναψυκτικά) και δεν έπιναν ούτε νερό! Προσωπικά, παρ'όλο που υπήρχαν αμέτρητες ποικιλίες γεύσεων σε αναψυκτικά (lime, χαμομήλι, ό,τι φρούτο υπάρχει στον πλανήτη κλπ) το νεράκι του θεουλη δεν το άλλαζα. Σπανια έπινα αναψυκτικά- γιατί απλουστατα δεν τα γούσταρα ποτέ μου... Μου ήταν δε αδιανόητο να συνοδεύσω το φαγητό μου με αναψυκτικό αντί για νερό. Δεν ξεδιψαγα ρε παιδάκι μου... Κι έτσι, όταν ζητούσα νερό σε εστιατόρια ή steak houses, με κοίταζαν (σερβιτόροι και συνδαιτιμόνες) σα να'μουν παλαβη και άρρωστη...
-Εννοείτε ανθρακούχο νερό; (δε λέω μάρκα)
-'Οχι, εννοώ νερό βρύσης (δεν κυκλοφορουσε καν εμφυαλωμένο)
-Σε μπολ, για να πλύνετε τα χέρια σας;
-'Οχι, σε ποτήρι για να το πιω.

Εκεί τους έπεφτε το μαλλί, τα γκαρσόνια έφευγαν να φέρουν την..αλλοκοτιά που ζήτησα κουνώντας το κεφάλι τους, και η παρέα ή οι γυρω, κουνούσαν το κεφάλι τους με οίκτο...
Κάποια μαγαζιά στα οποία σύχναζα, συνήθισαν τελικά αυτή την "αλλοκοτιά" μου και έβαζαν μπουκάλι με νερό στα ψυγεία τους για να σερβίρουν την τρελή οποτε τους τιμουσε με την παρουσία της. :P
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 17 Μαρ 2012, 18:08

Aυτο το είπε ο Divine μας στην αρχή του τοπικ...
Divine Sinner έγραψε:Ερωτηση. What the fuck?
Εμας μας ρωτησαν αν θελουμε να ειμαστε κανιβαλοι;;;;;
Εύλογο το ερώτημα, αλλά είναι γνωστό ότι το αγαπημενο τους σπορ ειναι να ενεργούν για μας χωρίς εμάς, να κάνουν πολλά στα κρυφά και τα παντα ΕΡΗΜΗΝ μας...

Το ερώτημα (φρίκης και αηδίας) που ανακύπτει μέσα μου, είναι άλλο:
ΠΩΣ κατάλαβαν οτι αυτά τα αμβλώματα είναι "ενισχυτικά γεύσης";
Ποιος διάολο τα δοκίμασε και το διαπίστωσε;
Γιατι κάποιος πρέπει να τα δοκίμασε για να αποφανθεί πως είναι... "νόστιμα" (στο διάολο μου'ρχεται αναγουλα :emetos: )
Και τι τον/την έκανε να τα δοκιμάσει;... ε?
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από delfini05 » Σάβ 17 Μαρ 2012, 18:27

Και μιας που λέτε για καφέδες...
Μια διατροφική ΑΗΔΙΑ!!!

Οι περισσότεροι εξ ημών μάλλον δεν γνωρίζουμε την ποικιλία καφέ ονόματι Kopi luwak.

Πρόκειται για μια εξαιρετικά σπάνια ποικιλία, προφανώς πανάκριβη, η οποία είναι αποτέλεσμα μιας άκρως… «εξωτικής» διαδικασίας παραγωγής και επεξεργασίας, καθώς ο καφές αυτός οφείλει το ιδιαίτερο άρωμά του...
(ειλικρινά είναι τόσο αηδιαστικό που δεν μπορώ να συνεχίσω την αντιγραφή του άρθρου. Όποιος ενδιαφέρεται ας δεί http://www.zougla.gr/perierga/article/kafedaki-kanis )
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 22:59
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 4 φορές

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από butterfly » Σάβ 17 Μαρ 2012, 18:36

Eva Luna έγραψε: Μηπως, οσο πιο ανεπεξεργαστα τοσο πιο αγνα;

Τροφιμο που εμπεριεχεται σε συσκευασια,με καταλογο συστατικων.....ΔΕΝ ειναι προς βρωσιν ή προς ποσιν.Κανων απαραβατος.Μ'αλλα λογια,τρωμε και πινουμε μονο ο,τι δεν εχει ταμπελα με τα συστατικα που το συναπαρτιζουν.Αλλιως,παμε γυρευοντας.Τωρα,ποσο ευκολο ειναι να τον εφαρμοσουμε τον κανονα,αυτο ειναι μια πονεμενη ιστορια.

ArELa έγραψε:
Το ερώτημα (φρίκης και αηδίας) που ανακύπτει μέσα μου, είναι άλλο:
ΠΩΣ κατάλαβαν οτι αυτά τα αμβλώματα είναι "ενισχυτικά γεύσης";
Ποιος διάολο τα δοκίμασε και το διαπίστωσε;
Γιατι κάποιος πρέπει να τα δοκίμασε για να αποφανθεί πως είναι... "νόστιμα" (στο διάολο μου'ρχεται αναγουλα :emetos: )
Και τι τον/την έκανε να τα δοκιμάσει;... ε?

Υπαρχουν και σκ@τοφαγοι,επι πληρωμη.

ArELa έγραψε: Προσωπικά, παρ'όλο που υπήρχαν αμέτρητες ποικιλίες γεύσεων σε αναψυκτικά (lime, χαμομήλι, ό,τι φρούτο υπάρχει στον πλανήτη κλπ) το νεράκι του θεουλη δεν το άλλαζα. Σπανια έπινα αναψυκτικά- γιατί απλουστατα δεν τα γούσταρα ποτέ μου... Μου ήταν δε αδιανόητο να συνοδεύσω το φαγητό μου με αναψυκτικό αντί για νερό. Δεν ξεδιψαγα ρε παιδάκι μου... Κι έτσι, όταν ζητούσα νερό σε εστιατόρια ή steak houses, με κοίταζαν (σερβιτόροι και συνδαιτιμόνες) σα να'μουν παλαβη και άρρωστη...
-Εννοείτε ανθρακούχο νερό; (δε λέω μάρκα)
-'Οχι, εννοώ νερό βρύσης (δεν κυκλοφορουσε καν εμφυαλωμένο)
-Σε μπολ, για να πλύνετε τα χέρια σας;
-'Οχι, σε ποτήρι για να το πιω.

Ευτυχως που το νερο δεν περιεχει οινοπνευμα!Εσυ κι εγω,μεθυστακες ολκης θα ειχαμε καταντησει! :lol: :lol: :lol: :lol:
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από ION 4ever » Σάβ 17 Μαρ 2012, 19:05

delfini05 έγραψε:Και μιας που λέτε για καφέδες...
Μια διατροφική ΑΗΔΙΑ!!!

Οι περισσότεροι εξ ημών μάλλον δεν γνωρίζουμε την ποικιλία καφέ ονόματι Kopi luwak.

Πρόκειται για μια εξαιρετικά σπάνια ποικιλία, προφανώς πανάκριβη, η οποία είναι αποτέλεσμα μιας άκρως… «εξωτικής» διαδικασίας παραγωγής και επεξεργασίας, καθώς ο καφές αυτός οφείλει το ιδιαίτερο άρωμά του...
(ειλικρινά είναι τόσο αηδιαστικό που δεν μπορώ να συνεχίσω την αντιγραφή του άρθρου. Όποιος ενδιαφέρεται ας δεί http://www.zougla.gr/perierga/article/kafedaki-kanis )
Δελφίνι αυτό τουλάχιστον είναι φανερό και αποτελεί και μέρος
της διαφημιστικής του καμπάνιας.
Είναι θέμα δικής σου επιλογής.
Σε αυτά που βλέπουμε τελευταία δεν τίθεται καν θέμα επιλογής.
και το θέμα δεν είναι αν είναι αηδιαστικά η όχι αλλά κατά πόσον είναι ανήθικα.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 22:59
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 4 φορές

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από butterfly » Κυρ 18 Μαρ 2012, 09:29

Τωρα και με τις ευλογιες του κρατους,η PEPSI μπορει να χρησιμοποιει εκτρωματικα "προϊοντα" για να δινει γευση κι αρωμα στο αναψυκτικο!"Συνηθης επιχειρηματικη πρακτικη" στην Ο-Μπαμιοχωρα,συμφωνα με την Security and Exchange Commission (SEC)!

http://www.naturalnews.com/035276_Pepsi ... tions.html
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Άβαταρ μέλους
skion
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Δευ 01 Φεβ 2010, 21:39
Irc ψευδώνυμο: skion
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από skion » Κυρ 18 Μαρ 2012, 14:27

Η παρακάτω δημοσίευση δεν ανήκει ακριβώς στη διατροφική φρίκη του παρόντος νήματος
αλλά θεώρησα σωστό να το προσθέσω εδώ, γιατί πιστεύω ότι είναι ένα αρκετά σοβαρό θέμα.
Αν κάποιο μέλος της διαχειριστικής ομάδας πιστεύει ότι πρέπει να μετακινηθεί ας το κάνει.

Ουσία σε σαμπουάν και καλλυντικά, μπλοκάρει τα νευρικά κύτταρα. Όλη η λίστα των προιόντων!

Ο σημερινός φοβικός άνθρωπος, ζώντας μέσα στο αίνιγμα της τεχνολογίας, της αλάνθαστης επιστήμης και της πολιτικής αστάθειας, διαβάζοντας παράλληλα και τα αποτελέσματα βάσιμων ερευνών που δείχνουν με το δάχτυλο, -ονομαστικά και ουρλιάζοντας- την επικινδυνότητα κάποιων προιόντων , (τα οποία εκπαιδευτήκαμε να τα συνδέουμε με την προσωπικότητα μας) νιώθει ανοχύρωτος, ανυπεράσπιστος, μπερδεμένος και στο τέλος, αφορίζει όλα τα προιόντα που υπάρχουν στην αγορά και τα οποία μπορούν να διασφαλίσουν την υγεία του ίδιου και της οικογένειας του.

Οπότε η αντίσταση μοιάζει εντελώς απίθανη. Όμως σε αυτή τη σκέψη βασίζονται και αυτές οι δολοφονικές εταιρείες που παίζουν με την ζωή μας. Στο μπέρδεμα, στην αναβλητικότητα, στην αίσθηση της μάζας που έχουμε. Νιώθουμε πολλές φορές σαν μια αγέλη ποντικών ,που μας κυνηγάει μια μόνο γάτα.

Η αλήθεια όμως είναι ότι τα ποντίκια μπορούν να σωθούν απο την γάτα, αν αλλάξουν τους κανόνες. Αν ορίσουν εκείνα τους κανόνες του παιχνιδιού. Η αντίσταση δεν είναι απίθανη στα επικίνδυνα προιόντα. Αγοράζουμε οικολογικά. Αν δεν έχουμε χρήματα φτιάχνουμε μόνοι μας.

Αν δεν έχουμε συνταγές ψάχνουμε να βρούμε. Ποτέ στην ιστορία του ο άνθρωπος δεν ήταν πιο προσωπικά υπεύθυνος για τις επιλογές του όπως είναι σήμερα. Αν δεν σαστίσει απο την ενημέρωση, η ενημέρωση τελικά μόνο καλό μπορεί να του κάνει. Τον χτίζει ως προσωπικότητα.

Αν μάθει να χρησιμοποιεί σωστά τις πληροφορίες του και όχι σαν αφορμή για χάος, μπορεί με την αποχή απο τα επικίνδυνα προιόντα να αλλάξει τους κανόνες της αγοράς. Να επιβάλλει την ηθική. Ζώντας με επικίνδυνα προιόντα, με επικίνδυνες τροφές, δεν είναι να απορεί κανείς κάτω απο πιο φιλοσοφικό υποβαθρο δημιουργήθηκε το σκάνδαλο με την επικίνδυνη σιλικόνη στα στήθη των γυναικών.

Ο ενορχηστρωτής αυτής της ιστορίας, ο υπεύθυνος της διακίνησης της ακατάλληλης σιλικόνης, την οποία και διοχέτευσε στη διεθνή αγορά, έκανε ότι έκανε, χωρίς ενοχές με το επιχείρημα του γενικότερου μπάχαλου που επικρατεί στην ασφάλεια των προιόντων. Καταφέροντας να στείλει στο θάνατο τόσες και τόσες γυναίκες.

Και βάζοντας στον εφιάλτη της αγωνίας άλλες τόσες! Μόνο εμείς μπορούμε να προστατεύσουμε τον εαυτό μας. Παρακάτω πέρα απο την ενημέρωση όλων των προιόντων που συμβάλουν μεθοδικά στον θάνατο μας και στην μαζική μας εξόντωση,-καλύτερα απο τον Χίτλερ- παραδίδω για τους αναγνώστες μια συνταγή αθώα για στοματικό διάλυμα με την ίδια αποτελεσματικότητα του ένοχου Λίστεριν, και μια συνταγή σαπουνιού.

Σχετικά με τα καλλυντικά, υπάρχουν άφθονα στην ιστοσελίδα μας αλλά και σε άλλες. Και θα συνεχίσουμε και με άλλα ακόμα θέματα. Επίσης θα παραθέσω και μια λίστα με οικολογικά απορρυπαντικά που μπορείτε να τα φτιέξετε μόνες σας. Πάντα υπάρχουν λύσεις ώστε να πολεμήσουμε για το καλύτερο.

Και μάλιστα ο συγκεκριμένος πόλεμος, θα σας κοστίσει και πολύ λιγότερο στην εποχή που ζούμε. Δείτε παρακάτω τα ένοχα προιόντα και τις εναλλακτικές συνταγές.

Ζωή Κυροπούλου απο το glikiazoi



ΤΙ ΕΔΕΙΞΑΝ πειράματα στις ΗΠΑ;

Ουσία σε σαμπουάν μπλοκάρει τα νευρικά κύτταρα

Πειράματα που έγιναν με εγκεφαλικά κύτταρα ποντικών έδειξαν ότι η επαφή με μια χημική ουσία, η οποία περιέχεται σε πολλά προϊόντα που χρησιμοποιούμε καθημερινά, εμποδίζει την ανάπτυξη των νευρικών κυττάρων.



Πρόκειται για τη χημική ουσία methylisothiazolinone (ΜΙΤ), η οποία ανήκει σε μια ομάδα ουσιών που ονομάζονται βιοκτόνα και χρησιμοποιείται ευρέως σε κρέμες χειρός, σαμπουάν, βαφές μαλλιών κι άλλα καλλυντικά (για να αποθηκεύονται για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να αναπτύσσονται βακτήρια) ενώ ανάμεσα στα άλλα χρησιμοποιείται σε εργοστάσια παραγωγής χρωμάτων, κόλλας, καθώς και σε βιομηχανικά συστήματα ψύξης νερού για να σκοτώνει τα μικρόβια.

Στο Πίτσμπουργκ

Τα αποτελέσματα της συγκεκριμένης μελέτης παρουσίασε πριν από λίγες μέρες ο καθηγητής Νευροβιολογίας στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου του Πίτσμπουργκ, Elias Aizenman, στο ετήσιο συνέδριο της αμερικανικής εταιρείας Κυτταρικής Βιολογίας που πραγματοποιήθηκε στην Ουάσιγκτον.

Σε προηγούμενα πειράματα είχε βρεθεί ότι η χημική αυτή ουσία μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό σε ευαίσθητα άτομα, καψίματα στο δέρμα και δερματίτιδα, όμως ο Aizenman μάς δήλωσε σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε μαζί του, ότι δεν μπόρεσε να βρει καμιά πληροφορία σχετικά με τις επιπτώσεις της χημικής αυτής ουσίας στην ανάπτυξη των νευρικών κυττάρων. «Μέχρι στιγμής δεν είχαν γίνει τέτοιου είδους πειράματα με το ΜΙΤ».

Ο Aizenman είχε δημοσιεύσει το 2003 στο περιοδικό Neurosience μιαν άλλη έρευνα, χρησιμοποιώντας τότε στα πειράματά του σχετικά μεγάλες δόσεις ΜΙΤ, οι οποίες και «σκότωσαν τα περισσότερα από τα νευρικά κύτταρα του ποντικού μέσα σε 10 λεπτά».

Οι ερευνητές εξέθεσαν αναπτυσσόμενους νευρώνες ποντικού σε 1 micromolar ΜΙΤ (που ισοδυναμεί με ένα γραμμάριο της χημικής αυτής ουσίας διαλυμένο σε περισσότερο από 8.000 λίτρα νερού) για λίγο περισσότερο από 18 ώρες. «Οι αναπτυσσόμενοι νευρώνες βγάζουν νευρίτες για να συνδέονται μεταξύ τους τα κύτταρα. Ομως μετά την έκθεση στο ΜΙΤ κάθε νευρίτης είχε μεγαλώσει μόνον κατά το ήμισυ».

Ο Aizenman θεωρεί ότι το ΜΙΤ φαίνεται να στοχεύει ένα ειδικό ένζυμο, το οποίο είναι υπεύθυνο για να ξεκινήσει η ανάπτυξη του νευρίτη. Καίτοι η ανακάλυψη του Aizenman αφορά τις επιδράσεις του ΜΙΤ σε νευρικά κύτταρα (και μάλιστα σε καλλιέργεια) εμβρύου ποντικού, η ανακοίνωσή της έχει ταράξει και έχει προκαλέσει ποικίλες συζητήσεις στην επιστημονική κοινότητα.

Η μεγαλύτερη ανησυχία των επιστημόνων έγκειται τις επιδράσεις που μπορεί να έχει το ΜΙΤ σε ανθρώπους που έρχονται σε επαφή καθημερινά με αυτήν την ουσία, όσο και στο νευρικό σύστημα ενός αναπτυσσόμενου εμβρύου, και πιθανά επιπτώσεις σε όλους μας, μια και όλοι χρησιμοποιούμε προϊόντα που περιέχουν ΜΙΤ.

«Η ουσία αυτή απορροφάται εάν τη φάμε, την αναπνεύσουμε ή έρθει σε επαφή με το δέρμα. Θα συμβούλευα λοιπόν μιαν έγκυο να μη δουλεύει σε ένα εργοστάσιο όπου χρησιμοποιείται αυτή η χημική ουσία, επειδή μπορεί να προκύψει κάποια ανωμαλία στην ανάπτυξη του νευρικού συστήματος του εμβρύου».

Ενας κίνδυνος

Ο Aizenman πιστεύει ότι η μελέτη του αποκαλύπτει έναν εν δυνάμει κίνδυνο. Τα σαμπουάν περιέχουν συγκέντρωση ΜΙΤ 100 με 200 φορές περισσότερο από ό,τι χρησιμοποίησε στο πείραμά του. Αλλά παραδέχεται ότι πιθανώς αυτοί που χρησιμοποιούν σαμπουάν ή κοντίσιονερ, για παράδειγμα, μπορεί να μην έχουν επιπτώσεις, όπως αυτοί που εκτίθενται στην ουσία λόγω δουλειάς.

«Δεν γνωρίζουμε εάν η μακρόχρονη έκθεση σε προϊόντα που περιέχουν ΜΙΤ είναι επικίνδυνη. Δεν μπορώ να πω ότι τα προϊόντα που περιέχουν ΜΙΤ είναι ασφαλή, αλλά ούτε ότι δεν είναι. Υπάρχει εξαιρετικά λίγη πληροφόρηση σχετικά με το τι μπορούν να κάνουν αυτές οι ουσίες κι ανησυχώ γιατί δεν έχουν γίνει τα κατάλληλα πειράματα. Απαιτούνται ακόμη και επιδημιολογικές έρευνες, όπου θα πρέπει να μελετηθούν άνθρωποι με αυτισμό κι άλλες νευρολογικές ασθένειες, ώστε να αποκαλυφθεί εάν υπάρχει κάποια σχέση με την έκθεση του εμβρύου στη χημική αυτή ουσία».

Σύμφωνα με το National Institute of Health των ΗΠΑ η ουσία ΜΙΤ περιέχεται σε σαμπουάν, ενδεικτικά όπως τα Head and Shoulders, Suave και Clairol, καθώς επίσης σε κοντίσιονερ μαλλιών Pantene, στις βαφές μαλλιών της Revlon και σε μία πληθώρα άλλων γνωστών και μη προϊόντων.

Πλήρης λίστα προϊόντων που περιέχουν ΜΙΤ μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα
http://householdproducts.nlm.nih.gov/


«Η US Enviromental Protecion Agensy (ΕΡΑ) φαίνεται ότι δεν απαιτεί πειράματα όσον αφορά τις πιθανές βλάβες που μπορεί να προκληθούν στην ανάπτυξη του νευρικού συστήματος από διάφορες ουσίες για να δώσει άδεια κυκλοφορίας σε κάποιο προϊόν. Πιθανώς υπάρχουν ουσίες γενικής χρήσης που μπορούν να καταστρέφουν το νευρικό σύστημα», λέει ο Aizenman. Αυτή τη στιγμή ο Aizenman προσπαθεί να επαναλάβει τα πειράματά του σε ζωντανά ζώα, ώστε να βρει ακριβώς με ποιο τρόπο το ΜΙΤ επιδρά στους νευρώνες.

ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΜΕ ΜΙΤ

ΠΛΑΚΕΣ ΣΑΠΟΥΝΙΟΥ

Camay Bar Soap

Dove Soap Bar with 1/4 Moisturizing Lotion

Oil of Olay Bar Soap for Soft Moisturized Skin

BODY BATHS

Vaseline Intensive Care Foaming Creme Bath, Botanical Garden

Vaseline Intensive Care Moisturizing Bath and Body Oil

Vaseline Intensive Care Moisturizing Bath Beads Enriched with Aloe

Vaseline Intensive Care Moisturizing Bath Beads, Peaceful Orchard

Vaseline Intensive Care Moisturizing Bath Beads, Petal Soft

Vaseline Intensive Care Moisturizing Bath Beads, Vitamin E

Vaseline Intensive Care Soft Petal Foaming Creme Bath

ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ

Dove Sensitive Skin Moisturizing Body Wash, New

Dove Ultra Moisturizing Body Wash

Vaseline Intensive Care Moisturizing Body Wash

ΜΑΛΑΚΤΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ

Clairol Herbal Essences Conditioner-Fine/Limp Hair

Clairol Intensive Blends Moisturizing Conditioner for Normal Hair

Clairol Intensive Blends Nourishing Creme Leave-In for All Hair Types

Clairol Intensive Blends Protecting Conditioner for Colored/Permed Hair

Clairol Intensive Blends Replenishing Conditioner for Dry/Damaged Hair

Pantene Pro V Color Revival Conditioner

Pantene Pro V Constant Care Conditioner

Pantene Pro V Deep Hydrating Treatment

Pantene Pro V Detangle Light Spray Conditioner

Pantene Pro V Essentials Hair Revival Cream

Pantene Pro V Essentials Instant Hair Quencher

Pantene Pro V Hydrating Curls Conditioner

Pantene Pro V Sheer Volume Conditioner

Pantene Pro V Smooth & Sleek Conditioner

Pantene Pro V: Provitamin Daily Treatment & Conditioner-Fine Hair

Pantene Pro-V: Provitamin Daily Treatment Conditioner-Dry Hair

Pantene Progressive Treatment Crème Conditioner

Salon Selectives Conditioner Type M Moisturizing

Salon Selectives Conditioner Type P Protective

Vidal Sassoon Conditioning Rinse-Stylists Choice

HAIR STYLING

Clairol 3 in 1 Mousse Maximum Hold

LOreal Pumping Curls for Curly Hair

Pantene Pro V Ready, Set, Curl Reviving Treatment

Pantene Pro V: (Alcohol Free) Styling Mousse Extra

Vidal Sassoon Alcohol Free Styling Gel Extra Hold

Vidal Sassoon Alcohol Free Styling Mousse Extra Body

HAIR SPRAY

Clairol 3 in 1 Conditon Hairspray Extra Hold, Unscented, Aerosol

Clairol Final Net All Day Hold Hairspray-Regular

Pantene Pro V Essentials Natural Body Booster Spray

Pantene Pro V Hold & Protect Non Aerosol Hairspray

Pantene Pro V Settique Spray Stay Smooth Aerosol Hairspray

Pantene Pro V Settique Spray Stay Smooth Non Aerosol Hairspray

Pantene Pro V Settique Spray Uplifting Aerosol Hairspray

Pantene Pro V Settique Spray Uplifting Non Aerosol Hairspray

Pantene Pro V Settique Spray, Curl Lock

Pantene Pro V Settique Spray, Curl Lock, Non Aerosol

Pantene Pro V Settique Spray, Hold & Protect with Colorshine

Pantene Pro V Shine On Glossing Spray with Colorshine

Pantene Pro V: Provitamin Wet/Dry Styling Hold Spray

Vidal Sassoon Alcohol Free Spray On Gel-Extra Hold

Vidal Sassoon Non Aerosol Finishing Hair Spray Ext

ΣΑΜΠΟΥΑΝ

Clairol Herbal Essences Intensive Blends Replenishing Shampoo

Clairol Herbal Essences Shampoo-Fine/Limp Hair

Clairol Herbal Essences Shampoo-Normal Hair

Clairol Intensive Blends Moisturizing Shampoo for Normal Hair

Clairol Intensive Blends Shampoo Protecting For Colored/Permed Hair

Pantene Pro V Classically Clean Shampoo

Pantene Pro V Essentials, Daily Strengthening Complex-1

Pantene Pro V Essentials, Daily Strengthening Complex-2

Pantene Pro V Hydrating Curls Shampoo

Pantene Pro V Purity Clarifying Shampoo

Pantene Pro V Shampoo, Hydrating Curls

Pantene Pro V Sheer Volume Shampoo

Pantene Pro V Smooth & Sleek Shampoo

Salon Selectives Botanical Blends Shampoo: Aloe

Salon Selectives Shampoo Level 1: Frequent Use

Salon Selectives Shampoo Level 4: Extra Moisturizing

Salon Selectives Shampoo Level 5 Regular-Normal

ΒΑΦΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ

Clairol Herbal Essences, True Intense Color, 40-Garnet Blaze, Bright Burgundy

Clairol Herbal Essences, True Intense Color, Honey Fusion, 26-Moon Dance

Clairol Hydrience Permanent Hair Color, Amber Sunrise, 20A, Med. Reddish Blonde

Clairol Hydrience Permanent Hair Color, Bamboo, 14, Dark Golden Blonde

Clairol Hydrience Permanent Hair Color, Black Pearl, 52

Clairol Hydrience Permanent Hair Color, Cocoa Harbor, 38

Clairol Hydrience Permanent Hair Color, Mocha Splash, 44, Medium Brown

Clairol Hydrience Permanent Hair Color, Oasis, XL02, Extra Light Blonde

Clairol Hydrience Permanent Hair Color, Russet Glow, 33, Dark Auburn

Clairol Revitalique Permanent Hair Color, Medium Natural Brown, Visionary Brown

Garnier Nutrisse Permanent Crème Haicolor, Brown Sugar 63

Garnier Nutrisse Permanent Crème Haircolor, Black Licorice 10

Grecian Formula 16, Liquid with Conditioner

LOreal Feria Haircolor, Cardinal 67, Rich Auburn

LOreal Feria Haircolor, Chocolate Cherry 36, Deep Burgundy Brown

LOreal Feria Haircolor, Crushed Garnet 41, Rich Mahogany

LOreal Feria Haircolor, Espresso 40, Deeply Brown

LOreal Feria Haircolor, French Roast 45, Deep Bronzed Brown

LOreal Feria Haircolor, Pure Diamond 100, Very Light Natural Blonde

LOreal Feria Haircolor, Sparkling Amber 63, Light Golden Brown

LOreal Feria Haircolor, Starry Night 21, Bright Black

LOreal Open Haircolor, Astral 10G, Golden Extra Light Brown

LOreal Open Haircolor, Atlantis 5N, Natural Medium Brown

LOreal Open Haircolor, Equinox 4G, Golden Dark Brown

LOreal Open Haircolor, Horizon 10N, Natural Extra Light Brown

LOreal Open Haircolor, Osiris 8K, Cool Medium Blonde

LOreal Open Haircolor, Oxygen 6G, Golden Light Brown

LOreal Open Haircolor, Solstice 7G, Golden Dark Blonde

LOreal Open Haircolor, Stellar 6N, Natural Light Brown

LOreal Preference Haircolor, Golden Blonde 8G

LOreal Preference Haircolor, Light Ash Blonde 9A

LOreal Preference Haircolor, Light Ash Brown 6A

LOreal Preference Haircolor, Light Brown 6

LOreal Preference Haircolor, Lightest Golden Brown 6 1/2G

LOreal Preference Haircolor, Medium Amber Brown 5AM

LOreal Preference Haircolor, Medium Ash Blonde 7 1/2A

LOreal Preference Haircolor, Medium Blonde 8

LOreal Preference Haircolor, Medium Golden Brown 5G

LOreal Preference Haircolor. Champagne Blonde 8 1/2A

LOreal Preference Haircolor. Light Amber Brown 6AM

LOreal Preference les Blondissimes Haircolor, Extra Light Ash Blonde LB01

LOreal Preference les Blondissimes Haircolor, Extra Light Natural Blonde LB02

Revlon High Dimension 10 Minute Permanent Haircolor, Dark Brown 40

Revlon High Dimension 10 Minute Permanent Haircolor, Light Cool Brown 61

Revlon High Dimension 10 Minute Permanent Haircolor, Medium Blonde 80

Revlon High Dimension 10 Minute Permanent Haircolor, Medium Brown 50

Revlon High Dimension 10 Minute Permanent Haircolor, Medium Golden Blonde 83

Revlon High Dimension 10 Minute Permanent Haircolor, Medium Golden Brown 58

Revlon High Dimension 10 Minute Permanent Haircolor, Ultra Light Natural Blonde 01

ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ

Listerine Antiseptic Mouthwash

Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash

Listerine Fresh Burst Antiseptic Mouthwash

Listermint Mouthwash

ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΕΣ

Aquafresh All Tartar Control Toothpaste

Aquafresh Multi Action Whitening Toothpaste

Aquafresh Sensitive Toothpaste

Aquafresh Striped Gel Whitening Toothpaste

Aquafresh Toothpaste

Aquafresh Whitening Toothpaste With Fluoride

Colgate Baking Soda & Peroxide w/ Tartar Control Clean Mint Toothpaste

Colgate Baking Soda & Peroxide w/ Tartar Control Whitening Toothpaste

Colgate Kids Looney Tunes Upright Toothpaste

Colgate Tartar Control Whitening Mint Toothpaste

Colgate Toothpaste, Regular

Colgate Total Toothpaste

Colgate Total Toothpaste, Fresh Stripe

Crest MultiCare Whitening Fluoride Anticavity Toothpaste, Fresh Mint

Crest Anticavity Toothpaste, Icy Mint Striped

Crest Baking Soda & Peroxide Whitening with Tartar Protection

Crest Cavity Protection Cool Mint Gel

Crest Cavity Protection Icy Mint Stripe Toothpaste

Crest Cavity Protection Icy Mint Toothpaste

Crest Cavity Protection Regular Toothpaste

Crest Cavity Protection Sesame Street Toothpaste

Crest Cool Mint Gel Toothpaste

Crest Extra Whitening w/Tartar Protection Clean Mint Gel Toothpaste

Crest Extra Whitening with Tartar Protection Toothpaste

Crest Kids Cavity Protection Fluoride Anticavity Toothpaste

Crest Multi Care Toothpaste, Cool Mint Gel

Crest Multi Care Toothpaste, Fresh Mint Gel

Crest MultiCare Fluoride Anticavity Toothpaste, Cool Mint

Crest Rejuvenating Effects Fluoride Anticavity Toothpaste

Crest Sensitivity Protection Mild Mint Paste

Crest Tartar Control Fresh Mint Gel Toothpaste

Crest Tartar Control Smooth Mint Gel Toothpaste

Crest Tartar Control Toothpaste, Regular

Crest Tartar Control Whitening Plus Scope, Cool Peppermint Gel

Crest Tartar Control Whitening Plus Scope, Minty Fresh Gel

Crest Tartar Protection Fluoride Anticavity Toothpaste, Fresh Mint Gel

Crest Whitening Toothpaste Plus Scope, Cool Peppermint

Crest Whitening Toothpaste Plus Scope, Minty Fresh Striped

Sensodyne Anticavity Toothpaste for Sensitive Teeth with Baking Soda

Sensodyne Anticavity Toothpaste for Sensitive Teeth with Fluoride, Cool Gel

Sensodyne Anticavity Toothpaste for Sensitive Teeth, Fresh Mint

Sensodyne Extra Whitening Toothpaste

Sensodyne Toothpaste for Sensitive Teeth, Tartar Control Plus Whitening

FOR BABYS

BATH

Johnsons Baby Bath, Original

Johnsons Baby Bedtime Baby Bath

Johnsons Baby Soothing Vapor Bath

Johnsons Moisturizing Baby Bath with Aloe Vera & Vitamin E

Johnsons Softwash Baby Wash

Johnsons Soothing Skin Baby Bath

Johnsons Baby Head To Toe Wash, Original

Johnsons Baby Soap Bar

Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Berry Breeze

Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Tropical Blast

LOTION

Johnsons Baby Bedtime Lotion

Johnsons Baby Lotion, Aloe Vera & Vitamin E

Johnsons Baby Lotion, Original

Johnsons Baby Oil Gel with Aloe Vera and Vitamin E

Johnsons Baby Oil Gel with Chamomile & Multi Vitamin

Johnsons Baby Oil Gel, Lavender

Johnsons Baby Oil, Aloe Vera and Vitamin E

Johnsons Baby Oil, Lavender

Johnsons Baby Oil, Original

Johnsons Creamy Baby Oil

Johnsons Soothing Skin Baby Lotion

Vaseline Nursery Jelly, Baby Fresh Scent

Vaseline Nursery Jelly, Petroleum Jelly

Vaseline Petroleum Jelly

SHAMPOO

Johnsons Baby Head To Toe Wash, Original

Johnsons Baby Shampoo, 2 in 1 Detangler

Johnsons Baby Shampoo, Honey & Vitamin E

Johnsons Baby Shampoo, Natural Lavender

Johnsons Baby Shampoo, Original

Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Berry Breeze

Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Tropical Blast

TA NEA

Ο μόλυβδος είναι μία χημική ουσία, η οποία προκαλεί καρκίνο. Πρόσφατα μία μάρκα

που ονομάζεται “Red Earth” μείωσε τις τιμές της από HK$67 σε HK$9.9 !!!!…

Περιείχε μόλυβδο.

Οι μάρκες οι οποίες περιέχουν μόλυβδο είναι:

1. Christian Dior

2. LANCOME

3. CLINIQUE

4. Y.S.L

5. ESTEE LAUDER

6. SHISEIDO

7. RED EARTH (Lip Gloss)

8. CHANEL (Lip Conditioner)

9. Market America-Motives lipstick

Όσο περισσότερο μόλυβδο περιέχουν τόσο αυξάνεται ο κίνδυνος για καρκίνο.

Μετά από δοκιμές που έγιναν σε κραγιόν, ßρέθηκε ότι το κραγιόν του Y.S.L περιείχε την

μεγαλύτερη ποσότητα μόλυβδου. Προσέξτε ιδιαίτερα τα κραγιόν που κατασκευάστηκαν

για να διαρκούν περισσότερο. Εάν το κραγιόν σας διατηρείται πιο πολύ από τα

συνηθισμένα, οφείλεται στο ότι περιέχει υψηλό ποσοστό μόλυβδου.

Δοκιμάστε αυτό το τεστ μόνες σας:

1. Βάλτε λίγο κραγιόν στο χέρι σας.

2. Με ένα χρυσό δαχτυλίδι τρίψτε το χρώμα.

3. Αν το χρώμα του κραγιόν γίνει μαύρο, τότε ξέρετε ότι περιέχει μόλυβδο.

Εναλλακτική ζωή!

Δημιουργήστε με απλά και προσβάσιμα υλικά τα δικά σας απορρυπαντικά. Προλάβετε αλλεργίες αλλά και την νόσο των νοικοκυρών, η οποία οφείλεται στα χημικά απορρυπαντικά. Παρόλο που στην συγκεκριμένη ασθένεια, έδωσαν το τιμητικό όνομα «της νοικοκυράς» για να μοιάζει περισσότερο με τίτλος τιμής παρά με καρκίνο, οι απαιτήσεις για έναν ολοένα καθαρότερο πλανήτη και μια εναλλακτική πρόταση ζωής, συνεχώς αυξάνονται. Παρακάτω δίνουμε πλήρεις και απλούστατες οδηγίες για ένα καθάρισμα που θα σας κρατήσει υγιή νοικοκυρά και…οικονόμα!

Για τα ρούχα

Απορρυπαντικό-τζελ

Αν προτιμάτε το απορρυπαντικό σας σε μορφή τζελ, χρησιμοποιήστε ένα μέρος σαπουνιού και 10 μέρη κρύου νερού. Τοποθετήστε τα σε μια μεγάλη, ανοξείδωτη κατσαρόλα σε μέτρια φωτιά, ανακατεύοντας συχνά μέχρι να βράσει και να λιώσει τελείως το σαπούνι. Αφήστε το μείγμα να κρυώσει και προσθέστε το αιθέριο έλαιοτης αρεσκείας σας – προτιμήστε ευκάλυπτο ή λεβάντα (5 ml είναι αρκετά).

Αυτό το τζελ θα το χρησιμοποιήσετε και για το πλυντήριο.Απορρυπαντικό σε νιφάδεςΣτην περίπτωση που προτιμάτε το απορρυπαντικό σας σε νιφάδες, προμηθευτείτε νιφάδες φυσικού σαπουνιού, όπως της ελιάς, ή σαπούνι Mασσαλίας (εναλλακτικά, μπορείτε να περάσετε ένα κομμάτι σαπουνιού από τον τρίφτη).

Aναμείξτε 2 μέρη από τις νιφάδες με 1 μέρος ανθρακική σόδα, 1 μέρος βόρακα (θα τον βρείτε στα φαρμακεία) και 5 σταγόνες αιθέριου ελαίου και το φυσικό σας απορρυπαντικό είναι έτοιμο!

Επειδή οι νιφάδες σαπουνιού όταν βραχούν έχουν την τάση να σβολιάζουν και να κολλούν στα τοιχώματα του πλυντηρίου, αυτό το απορρυπαντικό χρησιμοποιήστε το αποκλειστικά για πλύσιμο στο χέρι ή πριν το βάλετε στην θήκη του πλυντηρίουδιαλύστε το καλά σε χλιαρό νερό.

Λούστε τα μάλλινα!Μπορείτε, επίσης, να… λούσετε τα ευαίσθητα μάλλινα με σαμπουάν, αρκεί να προορίζεται για συχνή χρήση και να περιέχει ενυδατικές ουσίες. Βυθίζετε τα ρούχα σε χλιαρό νερό όπου έχετε προηγουμένως διαλύσει λίγο σαμπουάν – προσοχή, δεν χρειάζεται πολύ!

Το μόνο που θα καταφέρετε με την υπερβολή είναι να μην ξεβγάζονται εύκολα τα ρούχα! Αποφύγετε το τρίψιμο, αφήστε το μάλλινο να μουλιάσει για λίγη ώρα και κατόπιν αλλάξτε το νερό όσες φορές χρειάζεται για να το ξεβγάλετε. Στο τέλος, τυλίξτε το ρούχο σε καθαρή πετσέτα, στύψτε το μαζί με την πετσέτα για να στραγγίξει και απλώστε το μάλλινο πάνω στην απλώστρα για να μην ξεχειλώσει.

Για δύσκολους λεκέδες

Προσθέστε 80 mlμαγειρικής σόδας στο νερό καθώς το πλυντήριο γεμίζει. Βάλτε τα ρούχα. Προσθέστε 375 mlσαπούνι πλυντηρίου. Αν το νερό είναι ιδιαίτερα σκληρό προσθέστε 50 mlσόδα ή 50 mlξύδι κατά το πρώτο ξέβγαλμα. Προτιμήστε ένα ήπιο απορρυπαντικό πλυντηρίου. Τα απορρυπαντικά αφήνουν κατάλοιπα πάνω στις ίνες, τα οποία αναλαμβάνουν να αφαιρέσουν τα γνωστά μας μαλακτικά. Για να αποφύγουμε τη χρήση των τελευταίων, μπορούμε να προσθέσουμε 80 mlσόδα καθαρισμού πριν τη χρήση σαπουνιού.

Για πολύ δύσκολους λεκέδες υπάρχουν επίσης κάποιες χρήσιμες συμβουλές. Προσοχή! Δοκιμάζουμε σε μια άκρη του ρούχου μήπως ξεβάφει και θυμόμαστε ότι τα οξέα (χυμός λεμονιού και ξύδι) εξουδετερώνουν τα αλκάλια (μαγειρική σόδα και αμμωνία) και αντιστρόφως. Στη συνέχεια πλένουμε.

Λάσπη:Τρίβουμε με διάλυμα 30 mlσόδας καθαρισμού και 250 mlζεστού νερού.
Φρούτα – κρασί:Ρίχνουμε αμέσως πάνω στο λεκέ αλάτι ή πολύ ζεστό νερό και μετά το βυθίζουμε στο γάλα.

Λάδι – λίπη – γράσα: Ρίχνουμε πρώτα βραστό νερό και μετά μαγειρική σόδα ή αμμωνία και νερό.
Τσίχλα:Τρίβουμε με πάγο.

Μελάνι: Μουλιάζουμε το ρούχο σε γάλα ή καθαρίζουμε με οξυζενέ και νερό.
Αίμα: Μουλιάζουμε το ρούχο σε κρύο νερό. Όσο πιο κρύο, τόσο καλύτερα.

Καφές: Σε χλιαρό νερό, ρίχνουμε λίγο ασπράδι αυγού και τρίβουμε το λεκέ.
Σκουριά: Τρίβουμε με αλάτι και χυμό λεμονιού. Το αφήνουμε στον ήλιο να στεγνώσει.

Μούχλα: Διαλύουμε σαπούνι, καλύπτουμε τους λεκέδες με αυτό, μετά ρίχνουμε αλάτι και το αφήνουμε στον ήλιο, ενώ διατηρούμε συνεχώς τα σημεία υγρά. Επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία αν χρειαστεί.

Ένα καθαριστικό γενικής χρήσης

Διαλύστε σε 4 λίτρα ζεστό νερό 50 mlαμμωνία, 50 mlξύδι και 115 mlμαγειρική σόδα (ένα κουταλάκι του γλυκού αντιστοιχεί σε 5 mlκαι ένα νεροπότηρο σε 200 ml).

Προσθέστε, εφόσον το επιθυμείτε, λίγες σταγόνες από το αγαπημένο σας άρωμα για να καλύψει τις άλλες μυρωδιές και να αρωματίσει το χώρο σας. Αυτό το διάλυμα είναι αποτελεσματικό και ασφαλές για όλες τις επιφάνειες και μπορεί να ξεπλυθεί με νερό. Για ένα ισχυρότερο απορρυπαντικό ή για να απομακρύνουμε κερί από επιφάνειες, διπλασιάζουμε τις ποσότητες όλων των συστατικών, εκτός φυσικά από το νερό. Προσοχή! Σε καμία περίπτωση μη ρίξετε χλωριωμένα λευκαντικά σε αυτό το μίγμα. Η ανάμιξη χλωρίου και αμμωνίας προκαλεί την έκλυση τοξικών αερίων.

Χαλιά: Χρησιμοποιούμε ξύδι με νερό και σαπούνι. Οι λεκέδες από κόκκινο κρασί καθαρίζονται με λευκό κρασί και ζεστό νερό με σαπούνι. Για άσχημες μυρωδιές ρίχνουμε μαγειρική σόδα και καθαρίζουμε με ηλεκτρική σκούπα.

Φούρνος: Φοράμε γάντια και προσθέτουμε επιπλέον μαγειρική σόδα στην ισχυρή δόση του καθαριστικού για όλες τις χρήσεις (που είδαμε παραπάνω). Μια άλλη συνταγή: Σε ένα ρηχό τηγάνι (όχι αλουμινένιο) βάζουμε 50 mlαμμωνία και προσθέτουμε λίγο νερό μέχρι να καλυφθεί ο πάτος του. Αφού ζεστάνουμε τον φούρνο για περίπου 20 λεπτά, τον κλείνουμε και βάζουμε μέσα το τηγάνι. Οι βρωμιές θα μαλακώσουν και ο φούρνος καθαρίζεται εύκολα με μια βούρτσα και μαγειρική σόδα.

Πιάτα: Διαλύουμε σαπούνι σε ζεστό νερό. Για τα λίπη και τις μυρωδιές προσθέτουμε λίγο ξύδι. Για ευχάριστη μυρωδιά προσθέτουμε αιθέριο έλαιο της προτίμησής μας.

Καθρέπτες – τζάμια: Πλένουμε με σαπούνι και νερό και ξεπλένουμε με ένα μέρος ξύδι και τέσσερα νερό. Μπορούμε επίσης να χρησιμοποιήσουμε ένα ψεκαστήρα και ένα διάλυμα από 120 mlαμμωνία, 25 mlξύδι και 1 λίτρο ζεστό νερό. Καλό σκούπισμα γίνεται με φύλλα εφημερίδας.

Αποχέτευση: Για να ξεβουλώσει η αποχέτευση, ρίχνουμε 50 mlμαγειρική σόδα, ύστερα 125 mlξύδι και στη συνέχεια ξεπλένουμε με βραστό νερό.

Για το σφουγγάρισμα: Σε ζεστό νερό διαλύουμε 2-3 κουταλιές τριμμένο πράσινο σαπούνι, προσθέτουμε 2 κουτ. σούπας ξύδι και μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο, πολύ ωραία μυρίζει το τριαντάφυλλο, το όπιουμ αλλά ο καθένας μπορεί να βάλει ότι του αρέσει. Επίσης το teatreeέχει αντισηπτικές ιδιότητες (αλλά είναι συνήθως πιο ακριβό!)

Γυάλισμα μετάλλων

Χαλκός: Χυμός λεμονιού και αλάτι ή ζεστό ξύδι και αλάτι.
Χρώμιο: Λίγη αμμωνία με ζεστό νερό.
Μπρούντζος: Σε ίσα μέρη αλάτι κι αλεύρι μαζί με λίγο ξύδι.
Ασήμι: Βράζουμε 1 λίτρο νερό στο οποίο προσθέτουμε 15 mlαλάτι και 15 mlμαγειρική σόδα. Αφήνουμε να κρυώσει για τρία λεπτά και γυαλίζουμε με ένα μαλακό πανί.

Εναλλακτικά Εντομοκτόνα

Μπορείτε να απαλλαγείτε από ανεπιθύμητους επισκέπτες με ηπιότερους και πιο ασφαλείς τρόπους. Ας δούμε μερικούς από αυτούς.

Κανόνας πρώτος: Μην υπερβάλλετε. Δύο-τρία έντομα στο σπίτι δεν αποτελούν εισβολή. Μερικά δε, όπως οι αράχνες, είναι και χρήσιμα γιατί τρώνε τα υπόλοιπα.

Κανόνας δεύτερος: Μπορείτε να αποφύγετε την παρουσία εντόμων τηρώντας στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής και καθαριότητας. Μην αφήνετε εκτεθειμένα τρόφιμα. Κλείστε τις χαραμάδες από όπου θα μπορούσαν να βγουν κατσαρίδες ή μυρμήγκια. Αερίζετε καλά τα ντουλάπια. Οι κατσαρίδες όπως και άλλα έντομα λατρεύουν την υγρασία.

Αν παρόλ’ αυτά εμφανιστούν έντομα, τότε μπορείτε να κάνετε τα εξής:

Χρησιμοποιήστε γλάστρες με φυτά που απωθούν τα κουνούπια και τις μύγες. Ο βασιλικός είναι ένα τέτοιο φυτό. Η αρτεμισία (αψιθιά), το γαρύφαλλο και τα φύλλα κυπαρισσιού δεν είναι επίσης καθόλου αρεστά στα κουνούπια. Σε χώρους που δε θα σας ενοχλήσει η μυρωδιά τους, τον ίδιο ρόλο μπορούν να παίξουν το ξύδι και το κρεμμύδι.

Για επάλειψη στο δέρμα κυκλοφορούν στο εμπόριο προϊόντα με έλαιο σιτρονέλλας που είναι ένα καλό εντομοαπωθητικό.

Για τα μυρμήγκια, ρίξτε λίγο λάδι λεβάντας στο δρόμο τους και δε θα τα ξαναδείτε μπροστά σας. Μπορείτε επίσης να ανακατέψετε βόρακα με ζάχαρη και να βάλετε το μίγμα στους χώρους όπου συχνάζουν τα μυρμήγκια. Η τελική λύση αν τα μυρμήγκια επιμένουν είναι το ξύδι που τα θανατώνει ακαριαία.

Για τις κατσαρίδες, ακολουθήστε τη συνταγή των σεφ στα καλά εστιατόρια. Χρησιμοποιήστε φλούδες από αγγούρι, τη μυρωδιά του οποίου την απεχθάνονται. Επίσης φύλλα δάφνης. Σε χαραμάδες και χώρους που συχνάζουν οι κατσαρίδες βάλτε βόρακα, είτε μόνο του, είτε με ζάχαρη για να τις προσελκύσει.
Γλάστρες με βασιλικό διώχνουν μύγες και κουνούπια.

Για να απαλλαγείτε από τα έντομα φυτών στον κήπο ή στις γλάστρες σας χωρίς τη χρήση συνθετικών φυτοφαρμάκων, μπορείτε να παρασκευάσετε τα δικά σας οικιακά εντομοκτόνα.
Σαπούνι Διαλύετε 50 γραμμάρια σαπούνι σε 1 λίτρο ζεστό νερό και ψεκάζετε.

Νερό με καπνό Βάζετε μια χούφτα καπνό σε 4 λίτρα ζεστού νερού και το αφήνετε για 24 ώρες. Στη συνέχεια ψεκάζετε με το διάλυμα. Προσοχή! Το διάλυμα αυτό είναι δηλητηριώδες. Κρατήστε το μακριά από παιδιά.
Καυτερές πιπεριέςΒράζετε 2-3 καυτερές πιπεριές μαζί με μισό κρεμμύδι και μια σκελίδα σκόρδο. Τα αφήνετε για 2 μέρες και στραγγίζετε. Ψεκάζετε με το μίγμα. Μπορεί να φυλαχθεί στο ψυγείο για μελλοντική χρήση.
Τσουκνίδα Ένα καταπληκτικό παρασκεύασμα για προστασία από αφίδες και δυναμωτικό για τα φυτά. Βράζετε τσουκνίδες και ραντίζετε με το διάλυμα.

Πολύ καλά αποτελέσματα στην καταπολέμηση των εντόμων μπορούμε να έχουμε επίσης και με εκχυλίσματα άλλων φυτών όπως η φτέρη, το πολυκόμπι, το στεκούλι, το μελισσόχορτο, το χαμομήλι κλπ. Όλα αυτά τα φυτά χρησιμοποιούνται με επιτυχία στις πρακτικές της οικολογικής γεωργίας.

Τοξικά και εναλλακτικές

Το πλαστικό στην καθημερινή μας ζωή και οι εναλλακτικές
1. Πλαστική σακούλα – πάνινη σακούλα για τα ψώνια
2. Πλαστικά μπουκάλια νερού, αναψυκτικών – γυάλινα επιστρεφόμενα μπουκάλια, αλουμινένια, φτάνει μετά να τα ανακυκλώσουμε
3. Πλαστικές συσκευασίες τροφίμων κ άλλων ειδών – προτιμάμε τις χάρτινες ή γυάλινες συσκευασίες. Ο βασικός κανόνας πάντως είναι ότι γενικά αποφεύγουμε όσο μπορούμε τις συσκευασίες
Εναλλακτικές στο PVC(πολυβινυλοχλωρίδιο) ως δομικό υλικό
1. Κεραμικοί σωλήνες για εσωτερικούς αγωγούς αποχέτευσης
2. Ξύλο, κεραμικά πλακάκια, λινόλαιο ή φελλός για τα πατώματα
3. Γυαλί για επιστέγαστρα και επικάλυψη επιφανειών
4. Κουφώματα ξύλινα ή ξύλινα –αλουμινένια για πλαίσια σε παράθυρα και πόρτες
5. Καουτσούκ για ηλεκτρικά καλώδια

Συνταγή για δικό σας σαπούνι! Τα υλικά μπορείτε να τα προμηθευτείτε απο βιλογικά προιόντα!

Προμηθευτείτε 1 κιλό σαπούνι Μασσαλίας και τρίψτε το. Ρίξτε τα τρίμματα σε μια κατσαρόλα μαζί με ένα ποτήρι νερό και λιώστε τα στη φωτιά.

Στη συνέχεια, προσθέστε 500 γρ. μέλι και λίγες σταγόνες από το αιθέριο έλαιο της προτίμησής σας και ανακατέψτε το μίγμα.

Όταν γίνει χλιαρό, χύστε το υγρό σε φορμάκια και βάλτε το στην κατάψυξη.

Το σαπούνι σας είναι έτοιμο!

madata.gr

Φτιάξτε τα δικά σας καλλυντικά για τα μαλλιά ή προμηθευτείτε βιολογικά.

Όταν άρχισα την διαδικασία για τα μαλλιά μου το έκανα ως πείραμα,

περισσότερο για να πειστώ εγώ η ίδια για τις εντυπωσιακές ιδιότητες του αμυγδαλέλαιου για τις οποίες τόσες φορές είχα διαβάσει. Όσο παιρνούν τα χρονια προτιμώ τις φυσικές λύσεις και όχι τα χημικά προιόντα των κομμωτηρίων ή των σούπερ μάρκετ. Αγνοώ παντελώς τι βάζουν μέσα σε αυτά τα προιόντα. Στο μεταξύ εάν κρίνω απο τα ολοένα και πιο ανησυχητικά στοιχεία των ερευνών για καρκινικά στοιχεία, έχω ακόμα έναν σοβαρό λόγο να τα αποφεύγω. Και ωποσδήποτε δεν αγνοώ και το κόστος αυτών των σκευασμάτων το οποίο είναι ασύγκριτα υψηλότερο απο την τιμή του αμυγδαλέλαιου, το οποίο προμηθεύομαι απο το φαρμακείο και μου κοστίζει μόλις 2,30 ευρώ! Τώρα πια το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Τι κάνω:Αφού λουστώ, βάζω στα δάχτυλα μου αμυγδαλέλαιο και μετά κάνω με αυτό μασάζ στο δέρμα του κρανίου. Είναι τόσο απλό!

tip: Επίσης στο ξέβγαλμα λούζω τα μαλλιά μου με τσάι απο φύλλα καρυδιάς. Έχουν δώσει στην τρίχα περισότερη δύναμη, αντοχή και στιλπνότητα. (καμιά φορά βάζω και άλλα βότανα μέσα στο αφέψημα των φύλλων καρυδιάς:όπως δενδρολίβανο ή δάφνη). Επίσης και αυτά τα βότανα κάνουν τα μαλλιά δυνατά και πλούσια. Όμως θα τα σύστηνα μόνο για μελαχρινές σαν και μένα, γιατί έχουν την τάση να σκουραίνουν και το χρώμα των μαλλιών. Ειδικά το δενδρολίβανο καλύπτει τις άσπρες ρίζες εξαιρετικά!
Πόσος χρόνος χρειάστηκε για να γίνουν τα μαλλιά μου πλουσιότερα και μακρύτερα. Η εντυπωσιακή διαφορά ήταν αισθητή σε λιγότερο απο δύο μήνες.
Για τέλεια φόρμα και στυλ. Μπύρα! Είναι εξαιρετικό τονωτικό που βοήθησε πολύ ως μάσκα μαλλιών την γνωστή μας Κλεοπάτρα. Απο τότε μέχρι σήμερα κάνει την δουλειά της υπέροχα! Δοκιμάστε την! Σε εμένα κατάργησε όλα τα τζέλ και τα προιόντα στυλιζαρίσματος.
Για λάμψη και στιλπνότητα στα ξηρά η σγουρά μαλλάκια: Βάζω στις άκρες των μαλλιών μου ενώ ακόμα είναι βρεγμένα ένα μείγμα ελαίων απο αμυγδαλέλαιο, ελαιόλαδο και βούτυρο κακάο για να μυρίζουν υπέροχα και να φαίνονται υπέροχα. Αν έχετε ίδια μαλλιά με τα δικά μου σγουρά και ξηρά, σας το συστήνω. Μια φορά εγώ δεν θα επέλεγα πλέον άλλη φροντίδα για τον εαυτό μου και έχω πλέον ακυρώσει όλα τα ακριβά καλλυντικά του εμπορίου που δημιουργούν ψεύτικες ανάγκες και ταλαιπωρούν τα μαλλιά μας χωρίς λόγο. Για παράδειγμα παίρνεις μια μάσκα μαλλιών η οποία υπόσχεται θαύματα και μετά σου συστήνει η ίδια εταιρεία και άλλο προιόν για να απαλλαγείς απο τα υπολλείματα αυτής της μάσκας!

Extra πληροφορίες: Αξίζει να υπενθυμίσω ότι το αμυγδαλέλαιο, είναι εξαιρετικό για τις ρυτίδες των ματιών, για την φροντίδα του σώματος, των χεριών, αλλά και σαν βάση για την δημιουργία δικών σας κρεμών. Μπορείτε να το προσθέσετε μέσα στο σαμπουάν σας, (μερικές σταγόνες) μέσα στο κρεμοσάπουνο για επιπλέον φροντίδα, ή μέσα στην κρέμα σώματος που προμηθεύεστε.

Ζωή Κυροπούλου

Συνταγή για στοματικό διάλυμα. Φυτική.

Γιατί να αγοράζετε στοματικό διάλυμα απο το εμπόριο όταν μπορείτε να φτιάξετε δικό σας; Αυτή συνταγή αναμιγνύει τις ισχυρές αντισηπτικές ιδιότητες του θυμαριού και της μονάρτας (wild bergamont) με τα αντιβακτηρικά συστατικά του ευκάλυπτου.

Υλικά.

1 κουταλιά σούπας θυμάρι

1 κουταλιά σούπας μονάρτας (wild bergamot)

2 κουταλιές σούπας ευκάλυπτο

1 κουταλιά σούπας γωλθερία (wintergreen)

Βότκα

Τριμμένη ρίζα γλυκόριζας προαιρετικά.

Εκτέλεση:

Βάλτε τα 4 πρώτα υλικά σε ένα βάζο και προσθέστε αρκετή φθηνή βότκα ώστε να το καλύψει. Μετά προσθέστε νερό ίσο με την μισή ποσότητα της βότκας. Φυλάξτε το μείγμα σε ένα κρύο και σκοτεινό μέρος για μια εβδομάδα και μετά σουρώστε. Προσθέστε το γλυκαντικό αν θέλετε. Χρησιμοποιήστε το όπως κάθε στοματικό διάλυμα.

Πηγή: “Φυσική Αντιγήρανση” Dr James A Duke ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΨΥΧΑΛΟΥ

Σημείωση. Μην χάνεστε σε ονομασίες βοτάνων που σας φαίνονται ίσως περίεργες ή δυσεύρετες. Ο κόσμος των βοτάνων είναι αστείρευτος. Μόλις μπείτε στο κατάλληλο κατάστημα υγειηνής και βιολογικής διατροφής (υπάρχουν επώνυμα καταστήματα στο χώρο με σημαντική διάρκεια και στελέχη καταρτισμένα με ειδικότητα στον χώρο). Μπορείτε να τους συμβουλευτείτε, να περιγράψετε σαφώς τι θέλετε, και να προσαρμόσετε και την τιμή. Μην βασίζεστε μόνο σε όσα σας προτείνουν οι ιστοσελίδες ή τα περιοδικά. Ο χώρος των βοτάνων είναι σε μεγάλη άνθιση. Ολοένα και περισσότεροι γιατροί τον συστήνουν εκεί που τον κρίνουν απαραίτητο και δεν είναι λίγοι οι παθολόγοι που εξειδικεύονται πλέον σε ειδικές εναλλακτικές θεραπείες. Για τον κατάλληλο εναλλακτικό γιατρό, καλό θα είναι πάντα να ενημερώνεστε απο τον ανάλογο επίσημο Σύλλογο.

http://www.glikiazoi.gr/2012/01/18/%CE% ... %BB%CE%BF/

ΥΣ: Σόρρυ για το μακρυνάρι, δεν το έμαθα το κόλπο ακόμα. :?
..you are God in your universe, you're not God in God's universe.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 18 Μαρ 2012, 16:23

Καλά έκανες και τα'βαλες Μιχάλη...

Εδώ δειτε

Η "υπηρεσια" του Obama αποφαθηκε οτι χρήση αμβλωμένων εμβρυακων κυττάρων από την Πέπσι σε αναψυκτικά (μη αλκοολούχα), αποτελεί μερος "συνηθισμένων ερασιων"
Από τον
Ethan A. Huff
Natural News
17, Μαρτίου 2012

(NaturalNews) Η κυβέρνηση ομπάμα έδωσε τις ευλογίες της στην PepsiCo για να συνεχίσει να ρησιμοποιεί τις υπηρεσιες μιας εταιρίας που δίνει αρωματικά/γευστικά χημικά για την εταιρία αναψυκτικών, με τη χρήση κυττάρων αμβλωμενων ανθρώπινων εμβρυων...

η συνέχεια εδώ http://www.infowars.com/obama-agency-ru ... perations/
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
freeromios

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από freeromios » Κυρ 18 Μαρ 2012, 18:58

Επειδή μπορώ να βοηθήσω σε αυτό, λόγω επαγγελματικής ιδιότητας, και επειδή πιστεύω ότι εάν ισχύουν όσα είδα εγώ δεν θα ξαναφάω τίποτα στην ζωή μου, παρότι έχω δει χιλιάδες αηδιαστικά πράγματα στην δουλειά, θέλω να με βοηθήσετε και εσείς.
Συλλέξτε ότι έχετε που να αφορά παρουσία ανθρώπινων κυττάρων σε πρόσθετα τροφίμων, σε link από επιστημονικά περιοδικά, λινκ από του ΥΤ, link από δημοσιογραφικές πηγές και βάλτε τα σε ένα ποστ μαζεμένα.
Αφού γίνει αυτό, θα σας πω τι θα κάνουμε με πμ.
Μπορείτε να με βοηθήσετε όλοι σε αυτό?
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 18 Μαρ 2012, 19:13

I guess. αφου ειναι η ειδικοτητα σου.
θα κανω μια ερευνα.
Άβαταρ μέλους
freeromios

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από freeromios » Κυρ 18 Μαρ 2012, 19:24

Σε ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από ION 4ever » Κυρ 18 Μαρ 2012, 21:48

freeromie προσωπικά δεν θέλω μυστικά σχέδια και συνεννοήσεις μέσω πμ.

Τα στοιχεία που ο κάθε ένας έχει, τα φέρνει εδώ και από μένα τουλάχιστον that's it.
Αν έχεις κάποιο σχέδιο αντίδρασης σε όλο αυτό πέστο ανοικτά
η αν δεν θέλεις να το κάνεις εσύ ο ίδιος (λόγω δουλειάς) συνεννοήσου
με κάποιον την εμπιστοσύνης σου από εδώ μέσα να το παρουσιάσει εκείνος.
Αλλά βέβαια αυτό αφορά εμένα.
Οι υπόλοιποι μπορεί να έχουν διαφορετική γνώμη.
No hard feelings thou
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
freeromios

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από freeromios » Δευ 19 Μαρ 2012, 00:19

Ρε φίλε λόγω δουλειάς ζητάω την μυστικότητα. Απλώς πρέπει να μαζέψουμε ότι υπάρχει και μετά να κάνουμε κάτι με ότι μαζέψαμε.

Αυτά που θα μαζέψουμε εννοείται ότι θα είναι public knowledge. Το τι θα κάνουμε με αυτά γιατί να είναι? :dunno: :dunno:
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από delfini05 » Δευ 19 Μαρ 2012, 08:18

"Το βάζο με τα ρόδα" μας λείπει...
σους! & τα πλήκτρα έχουν αυτιά...
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 22:59
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 4 φορές

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από butterfly » Τετ 02 Μάιος 2012, 11:58

Ε,εχουν ξεφυγει τελειως!Πειραματικη καλλιεργεια ρυζιου,μεταλλαγμενου με ανθρωπινο γονιδιο! :freak: :freak: :freak:


Human genes engineered into experimental GMO rice being grown in Kansas


http://www.naturalnews.com/035745_GMO_r ... ansas.html
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από paris4u » Πέμ 10 Μάιος 2012, 17:08

ΜΗΝ ΑΓΓΙΖΕΤΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΦΑΓΕ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΕΛΤΑ!

ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΚΟΨΤΕ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΦΟΡΑ!

Κατερίνα Μουντή Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης Τροφίμων Διοικητικός Τομέας Κοινοτικών Πόρων Υποδομών Διεύθυνση Πληροφορικής Τμήμα ΙΙΙ Τηλ.: 210 2125332, 210 2125332 210 2125332 , 210 2125332 FAX:210 2019611

ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ !! ΔΙΑΛΑΛΗΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΑΣ ΔΙΝΕΤΑΙ. Α Ρ Κ Ε Τ Α Α Ν Ε Χ Τ Η Κ Α Μ Ε !!!!! ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ....

ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!!!! ΣΑΜΠΟΤΑΡΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ (ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΟΥΣ) ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ, ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΟΛΥΣΜΕΝΟ ΓΑΛΑ ΣΕ ΔΕΛΤΑ ΚΑΙ ΦΑΓΕ! Η επικίνδυνη καρκινογόνος ουσία αφλατοξίνη βρέθηκε σε ελέγχους κρατικών εργαστηρίων, ενώ είχε περάσει απαρατήρητη από τους ελέγχους των εταιρειών. Νέα αποκαλυπτικά στοιχεία από την απόρρητη εισήγηση της Επιτροπής Ανταγωνισμού. H συνωμοσία σιωπής για την προστασία του καρτέλ. «Φρέσκο» γάλα, μολυσμένο με την επικίνδυνη καρκινογόνα ουσία αφλατοξίνη Μ1 έχει ανιχνευθεί σε δύο κορυφαίες εταιρείες από τα κρατικά εργαστήρια ελέγχου, ενώ οι ίδιες οι βιομηχανίες στους δικούς τους ελέγχους το είχαν βγάλει...καθαρό! Το συγκλονιστικό αυτό στοιχείο, που αποκαλύπτεται σήμερα από το «Π», έχει περιέλθει σε γνώση και της Επιτροπής Ανταγωνισμού, κατά την έρευνά της για το καρτέλ των γαλακτο-βιομηχανιών, αλλά η υπόθεση έχει καλυφθεί από πέπλο σιωπής από όλες τις αρμόδιες αρχές, ακόμη και από τις δικαστικές. Τα στοιχεία από την απόρρητη εισήγηση της Γενικής Διεύθυνσης Ανταγωνισμού δείχνουν ότι σε παλαιότερους ελέγχους το Γάλα που θα επεξεργάζονταν δύο κορυφαίες βιομηχανίες για την παραγωγή του τελικού προϊόντος ήταν άκρως επικίνδυνο για τη δημόσια υγεία: Στη σελίδα 154 της εισήγησης, αναφέρονται στοιχεία που προκαλούν έντονες αμφιβολίες για την αξιοπιστία του συστήματος αυτοελέγχου που είναι υποχρεωμένες να εφαρμόζουν οι εταιρείες. Ειδικότερα, αναφέρεται ότι ένα στα τρία (6 στα 18) δείγματα της ΔΕΛΤΑ και της ΦΑΓΕ που είχαν ελεγχθεί από τα κρατικά εργαστήρια του Ελληνικού Οργανισμού Γάλακτος είχαν βρεθεί θετικά στην επικίνδυνη ουσία αφλατοξίνη Μ1. Σημειώνεται ότι το 2006, μετά την έρευνα για το καρτέλ, η ΦΑΓΕ αποσύρθηκε από την αγορά του φρέσκου γάλακτος. Τα ίδια δείγματα είχαν εξετασθεί από τις εταιρείες, στα δικά τους εργαστήρια αυτοελέγχου, αλλά όλα είχαν περάσει το τεστ, χωρίς να διαπιστωθεί η επιμόλυνση από την επικίνδυνη ουσία! Σχολιάζοντας αυτό το εύρημα, σε υπόμνημά της προς την Επιτροπή Ανταγωνισμού, η ΜΕΒΓΑΛ υπογραμμίζει μεταξύ άλλων ότι «η αφλατοξίνη Μ1 είναι μία άκρως επικίνδυνη καρκινογόνος ουσία, η οποία τα τελευταία έτη ελέγχεται, ή εν πάση περιπτώσει θα έπρεπε να ελέγχεται, από όλες τις γαλακτοβιομηχανίες». Η κατάθεση του κορυφαίου στελέχους της Vivartia (ΔΕΛΤΑ) σχετικά με τον έλεγχο της αφλατοξίνης δεν εμπνέει ιδιαίτερη αισιοδοξία για την αποτελεσματικό-τητά του. «Υπάρχει μία ουσία που περνάει στο γάλα όταν οι ζωοτροφές δεν είναι σωστές, όταν έχουν μεγάλη υγρασία, η οποία λέγεται αφλατοξίνη», αναφέρει ο κ. Γιαννακάκος. «Δεν κάνω αφλατοξίνες τον Αύγουστο.. Θα κάνω μία φορά τον μήνα όταν η περίοδος είναι συγκεκριμένη, π.χ. Σεπτέμβριος -Οκτώβριος», προσθέτει, εννοώντας ότι την περίοδο αυτή είναι μεγαλύτεροι οι κίνδυνοι, λόγω της αυξημένης υγρασίας. Όπως είχε αποκαλύψει το «ΠΟΝΤΊΚΙ» την περασμένη εβδομάδα, στελέχη των γαλακτοβιομηχανιών έχουν ομολογήσει ότι διέθεταν στην αγορά ως το 2004 μεγάλες ποσότητες ακατάλληλου γάλακτος, «παράνομου» με βάση τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές ποιότητας. Μάλιστα, ο κ. Γιαννακάκος είχε παραδεχθεί στα μέσα του 2007, όταν έδωσε την κατάθεσή του, ότι το σοβαρό πρόβλημα ποιότητας του ελληνικού φρέσκου γάλακτος ήταν και τότε υπαρκτό! Μέχρι το 2004, «οι βιομηχανίες έπαιρναν ότι είχε έστω και λίγο άσπρο χρώμα», έλεγε χαρακτηριστικά ο κ Γιαννακάκος, ενώ η ΜΕΒΓΑΛ σε υπόμνημά της ομολογούσε ότι είναι «εσφαλμένη εντύπωση ότι το ''εκτός προδιαγραφών'' νωπόν γάλα, δηλαδή το ''παράνομο'' γάλα -πρώτη ύλη, δεν περνάει στο τελικό προϊόν και ως εκ τούτου δεν ενέχει κινδύνους για την υγεία των καταναλωτών (λ.χ.δηλητηριάσεις κ..ά.)». Η αναφορά στην αφλατοξίνη, που περιλαμβάνεται στην εισήγηση της Επιτροπής Ανταγωνισμού, δημιουργεί πολλά και σοβαρά ερωτήματα: Τι έγινε όταν διαπιστώθηκε ότι σε τόσο μεγάλο ποσοστό δειγμάτων τα εργαστήρια των εταιρειών είχαν αποτύχει να εντοπίσουν την αφλατοξίνη; Τι έγινε όταν εντοπίσθηκε η ουσία; Καταστράφηκε το γάλα πριν φθάσει στην κατανάλωση; Σε ποιον βαθμό εντοπίζονται και καταστρέφονται έγκαιρα οι ποσότητες με αφλατοξίνη; Ποια είναι τα αποτελέσματα των μεταγενέστερων ελέγχων για την αφλατοξίνη; Δεδομένου ότι η αφλατοξίνη δημιουργείται από κακή ποιότητα ζωοτροφών, στις οποίες αναπτύσσονται μύκητες, τι έχουν δείξει οι έλεγχοι στις ζωοτροφές; Μήπως η εμφάνιση αφλατοξίνης στο ελληνικό γάλα συνδέεται με φαινόμενα παράνομης πρόσμειξης με εισαγόμενο γάλα, το οποίο προέρχεται από γειτονικές χώρες (Βουλγαρία, Σκόπια), δεδομένου ότι οι έλεγχοι των ζωοτροφών στη χώρα μας θεωρούνται σε γενικές γραμμές επαρκείς, ενώ και τα επίπεδα υγρασίας είναι αρκετά χαμηλά; Πώς έχει κινηθεί η Δικαιοσύνη για την τιμωρία των υπευθύνων για τη μόλυνση του γάλακτος; Έχει στα χέρια του ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών όλα τα στοιχεία ή έχει κοινοποιηθεί από την Επιτροπή μόνο το πόρισμα για το γάλα, που δεν τα περιλαμβάνει; Γιατί ως τώρα δεν έχουν κινηθεί οι δικαστές που έχουν στα χέρια τους την «υπόθεση των κουμπάρων», στη δικογραφία της οποίας περιλαμβάνονται τα επίμαχα στοιχεία; Σκάνδαλο στην Κύπρο την ώρα που στην Ελλάδα ουδείς διανοείται να συζητήσει για μολυσμένο γάλα για να μην θιγούν οι εταιρείες (ακόμη και το αποκαλυπτικό δημοσίευμα του «Π» «θάφτηκε» από τον Τύπο και τα ΜΜΕ, λέξη δεν γράφτηκε, λέξη δεν έβγαλε κανένα κανάλι ), στην Κύπρο ξεσηκώθηκε θύελλα αντιδράσεων πριν από μερικές εβδομάδες, όταν διαπιστώθηκε εκτεταμένη μόλυνση φρέσκου γάλακτος από αφλατοξίνη. Μεγάλες ποσότητες γάλακτος, αλλά και παγωτού, καταστράφηκαν πριν φθάσουν στους καταναλωτές, αλλά παρά την αντίδρασή τους αυτή, που στην Ελλάδα θα ήταν αδιανόητη, οι αρχές επικρίθηκαν για καθυστερημένες, σπασμωδικές αντιδράσεις και έλλειψη συντονισμού, ενώ χρειάσθηκε να παρέμβει και ο ίδιος ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας για να αντιμετωπιστεί η κρίση. Σημειώνεται ότι οι αφλατοξίνες είναι οι πιο ευρέως γνωστές και οι πιο εντατικά ερευνημένες μυκοτοξίνες στον κόσμο. Έχουν συνδεθεί με διάφορες ασθένειες όπως η αφλατοξίνωση στα εκτρεφόμενα ζώα, τα κατοικίδια ζώα και τους ανθρώπους, ενώ έχουν αποδεδειγμένη ισχυρή καρκινογόνο επίδραση σε ευαίσθητα πειραματόζωα και οξύτατα τοξικολογικά αποτελέσματα στους ανθρώπους. Ενοχοποιούνται για καρκίνο στο συκώτι, οξεία ηπατίτιδα, αλλά και για γενετικές μεταλλάξεις. Μάλιστα, η αφλατοξίνη Μ1 δεν καταστρέφεται ούτε με τη θερμική επεξεργασία του φρέσκου γάλακτος. TA ΚΕΡΔΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΝΑΛΙ Ή ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ "
Διαβάστε και την επίσημη απάντηση της Vivartia στην σχετική δημοσίευση http://enpoarneas.blogspot.com/2012/05/vivartia.html

πηγη
http://anti-ntp.blogspot.com/2012/05/bl ... _5389.html
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από Hlios » Πέμ 10 Μάιος 2012, 18:11

Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από Hlios » Πέμ 21 Ιουν 2012, 12:42

http://www.youtube.com/watch?v=AooLvilArD8 (don't)Drink Coke and eat Mentos
http://www.youtube.com/watch?v=IFeceVPm7Do Don't Mix Milk With Red Bull
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από Irene3006 » Πέμ 21 Ιουν 2012, 12:46

Για το Red Bull γενικότερα έχουν ακουστεί πολλά και διάφορα... Αλλά ακόμα και στη
συσκευασία αναγράφεται ότι δεν πρέπει να αναμειγνύεται με άλλα ποτά...
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Illuminus
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Πέμ 07 Οκτ 2010, 23:28
Φύλο: Άνδρας

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από Illuminus » Τρί 26 Ιουν 2012, 17:44

Γι' αυτό το θέμα απ' ό,τι θυμάμαι είχε βγει εκπρόσωπος της εταιρείας (και νομίζω ότι έκανε και comments σε blogs) και έλεγε ότι δεν ισχύει ή κάτι τέτοιο. Λογικά αν ψάξεις θα βρεις τα σχετικά.

Μου έκανε εντύπωση που κανείς δεν ανέφερε αυτό:
http://www.google.gr/search?rlz=1C1CHMO ... it+burgers
http://www.youtube.com/watch?v=HDvSPQ7megQ

Ανεξάρτητα από το βαθμό ανωμαλίας του καθενός μάλλον το έχουν σκεφτεί πολλοί. Υπάρχουν και ανάλογες φράσεις εξάλλου. :P (Προφανώς με αρνητικό νόημα)
The lunatics are running the asylum...
People laugh at you because you're different, you laugh at people because they're all the same
Τρώμε φάπες και εξάγουμε δημοκρατία...
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Αλλη μια (διατροφική) φρίκη...

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 27 Ιουν 2012, 00:44

εμεις εδώ στην Ελλάδα το κάνουμε παξιμάδι.
Πιο high tech οι Ιάπωνες το κάνουν μπιφτέκι. :loco:
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Ροζ γλίτσα

Δημοσίευση από Eva Luna » Πέμ 31 Ιαν 2013, 12:33

Eκτος της ροζ γλιτσας εχει κι αλλα σιχαμερα που μπαινουν σ' αυτα που τρωμε:
"Τα πιο σιχαμένα πράγματα που βάζουν οι εταιρίες στα φαγητά που τρώμε"
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”