Michael Jackson

Εδώ βάζετε στίχους ελληνικών και ξένων τραγουδιών που αγαπάτε, σχολιάζετε μουσικούς ή μουσικά σας ακούσματα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 26 Ιουν 2009, 17:04

Συμφωνώ απόλυτα με τον Σελ, είναι και αργά και κάργα άκομψο (για να μην πω δισσεβές) να στεκόμαστε στις προσωπικές του επιλογές ΤΩΡΑ. Για κάποιους έφυγε άνθρωπος με αναγνωρισμένη αξία στο αντικείμενό του που δεν τον γούσταραν κι ιδιαίτερα όμως, για άλλους πάλι (όπως η αφεντιά μου) έφυγε μια ολόκληρη εποχή, εκείνη που τον τραγούδησαν, που τους μάγευε με το που ανέβαινε στο σανίδι, που αντηχεί ακόμα στ'αυτιά τους η φωνή του Φρεντ Ασταίρ (τεράστιου καλλιτέχνη στο είδος του επίσης, αν και πολύ παλιότερης γενιάς) να λέει "χαίρομαι που πριν πεθάνω, θα παραδώσω τα σκήπτρα σ'έναν χορευτή που ομολογουμένως είναι καλύτερος από μένα". Από 'κει και πέρα τι να πω ; Μπορώ μονάχα να πω σ'όσους μπορεί να επικρίνουν (ακόμα και να χλευάσουν) την αντίδρασή μου στο θάνατό του, πως να με συγχωρνάει η χάρη τους αλλά δεν θα απολογηθώ γι'αυτό που νιώθω. Κι έτσι μένει μόνο να του στείλω ένα ταπεινό λουλουδάκι νοερά... να μελαγχολήσω, γιατί δε μπορώ σήμερα κάνω αλλιώς, στη σκέψη ότι έκλεισε μια εποχή μαζί με τον Μάικι, η εποχή μιας γλυκιάς και άγουρης νιότης μου, που τον λάτρευα σαν καλλιτέχνη, που κρυφοχόρευα στους ρυθμούς του, που δεν κόλλησα ποτέ αφίσσα του στο δωμάτιό μου, αλλά υπήρχε γιγάντια η εικόνα του στη σκέψη μου... και μένει σήμερα η εποχή που τον πονάω σαν άνθρωπο...

God speed M J... :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από seliniasmenos » Παρ 26 Ιουν 2009, 18:01

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟΣ ΠΑΝΙΚΟΣ

Η είδηση του θανάτου του Μάικλ Τζάκσον και οι συγκεχυμένες πληροφορίες που υπήρχαν στην αρχή προκάλεσε τον εντονότατο ενδιαφέρον εκατοντάδων εκατομμυρίων χρηστών του διαδικτύου σε όλο τον κόσμο, με αποτέλεσμα η μηχανή αναζήτησης του Google, αλλά και άλλα sites, να αντιμετωπίσουν σοβαρά προβλήματα.

Συγκεκριμένα, στο Google – από τις 2:40 (pacific hour) μέχρι τις 3:15 (pacific hour) τα ξημερώματα – εκατομμύρια χρήστες, που προσπάθησαν να βρουν πληροφορίες σχετικά με τον Μάικλ Τζάκσον έρχονταν αντιμέτωποι με ένα error report. Το site του BBC ανακοίνωσε ότι στις 4 τα ξημερώματα είχε αύξηση της επισκεψιμότητάς του κατά 48%, συγκριτικά με το μέσο όρο. Το Twitter ''έπεσε'' εξαιτίας του εξαιρετικά μεγάλου αριθμού επισκεπτών, που έσπευσαν να αφήσουν το δικό τους μήνυμα για τον Μάικλ Τζάκσον.

Μέχρι την ώρα που το microblogging service δεν άντεξε, ο όρος ''Michael Jackson'' εμφανιζόταν σε περισσότερα από 66.500 Twitter updates. Τέλος, και το δημοφιλές gossip site, ΤΜΖ, που μετέδωσε πρώτο τον θάνατο του Τζάκσον ''έπεσε'' εξαιτίας της ''επίθεσης'' που δέχτηκε από τους χρήστες, ενώ προβλήματα αντιμετώπισαν και τα site του CNN, του CBS, του Yahoo και του MSNBC.

http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=305525&cid=153
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 26 Ιουν 2009, 18:07

Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ με τον χαμό του, καθώς έχει γράψει/τραγουδήσει/ εκτελέσει τραγούδια που με ενέπνευσαν σε στιγμές της ζωής μου που χρειαζόμουν ταρακούνημα (βλ Earth Song). Δεν θα σταθω στο ότι άλλαξε δέρμα. Δεν μου ζήτησε δανεικά για να το κάνει ούτε να κάνω κάτι γι αυτό. Το κακό που έχουμε στην Ελλάδα είναι πως όταν πεθαίνει κάποιος πέφτουμε σαν τα κοράκια να τον κατασπαράξουμε πιάνοντας όλα τα αρνητικά και ξεχνώντας τα θετικά.

Σημασία έχει ότι έκανε το όνειρό του πραγματικότητα. Ο κόσμος λάτρεψε τη μουσική του, ο ίδιος απέκτησε δύο παιδιά που απ όσο ξέρω υπεραγαπούσε, και άλλαξε χρώμα που επίσης ήθελε. Από εκεί και πέρα όλα τ άλλα είναι περιττά. Το να ρίχνουμε λάσπη σε έναν νεκρό, είτε τον συμπαθούμε είτε όχι είναι χάλια.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Παρ 26 Ιουν 2009, 19:07

Καλό ταξίδι, Μαίκλ και Φάρα ("Άγγελος") Φοσιλ! Όλα τα άλλα είναι περιττά!
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 26 Ιουν 2009, 21:12

Kariatida έγραψε:Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ με τον χαμό του, καθώς έχει γράψει/τραγουδήσει/ εκτελέσει τραγούδια που με ενέπνευσαν σε στιγμές της ζωής μου που χρειαζόμουν ταρακούνημα (βλ Earth Song). Δεν θα σταθω στο ότι άλλαξε δέρμα. Δεν μου ζήτησε δανεικά για να το κάνει ούτε να κάνω κάτι γι αυτό. Το κακό που έχουμε στην Ελλάδα είναι πως όταν πεθαίνει κάποιος πέφτουμε σαν τα κοράκια να τον κατασπαράξουμε πιάνοντας όλα τα αρνητικά και ξεχνώντας τα θετικά.

Σημασία έχει ότι έκανε το όνειρό του πραγματικότητα. Ο κόσμος λάτρεψε τη μουσική του, ο ίδιος απέκτησε δύο παιδιά που απ όσο ξέρω υπεραγαπούσε, και άλλαξε χρώμα που επίσης ήθελε. Από εκεί και πέρα όλα τ άλλα είναι περιττά. Το να ρίχνουμε λάσπη σε έναν νεκρό, είτε τον συμπαθούμε είτε όχι είναι χάλια.
:worship: :worship: :worship: :worship: :worship:
(προσυπογράφω όλο το κείμενο και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ αυτά που υπερτόνισα σ'αυτό)

Σε τιμά σαν άνθρωπο και σαν ψυχή, ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ και η ΚΑΛΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ σου, πράγμα που δυστυχώς κάποιοι Ελληνες ξέχασαν να αποδίδουν. :ty:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Παρ 26 Ιουν 2009, 22:13

δεν είναι μόνο στην Ελλάδα τα κοράκια.
Τόσα χρόνια τον έκραζαν, όποτε εμφανιζόταν (ακόμη και για να πάει στον ιατρό) τον έκαναν περιγελο, όλα τα αμερικάνικα χιουμοριστικά (λέμε τώρα) shows τον γελοιοποιούσαν, του πήραν το σπίτι, ήταν υπερ χρεωμένος, τον κατηγόρησαν για παιδεραστία... τον έβαλαν στην κατάστασή του να δουλεύει 6 και 8 ώρες την ημέρα προβάροντας για ατελείωτο αριθμό συναυλιών μπας και ξεχρεώσει.
Κι εμένα τα τραγούδια του με έχουν κατασυγκινήσει, το we are the world που έγραψε ο ίδιος και τραγουδήθηκε από πολλούς αστέρες για τους ανθρωπους της Αφρικής, το earth song (που θυμάσαι πόσο πολύ με εξέπληξε ως ον), το black or white, το they don't care about us και τόσα άλλα.. όλοι κάποτε χορέψαμε με τα τραγούδια του... και δεν "έφυγε" απ την ζωή... τον "διώξανε" τον φάγανε τον άνθρωπο.. και τώρα τα κοράκια συνεχίζουν να κάνουν γιορτή γύρω απ το κουφάρι του.. φωτογραφρίες του νεκρός, κουτσομπολάκια και χαζομάρες... τί να πω; ζώα είμαστε
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από seliniasmenos » Παρ 26 Ιουν 2009, 22:40

Λιζάκι σε λατρεύω

Αφιερωμένο

If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από SeirioAstro » Παρ 26 Ιουν 2009, 23:03

Κομματάρες:



[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 26 Ιουν 2009, 23:21

Λιζάκι, αυτό για σένα

(Ο ΜJ οταν το ετοίμαζε)


και για όσους ΝΙΩΘΟΥΝ!
Κι αν δε νιώθουν, ας διαβάσουν τους στίχους του τραγουδιού ΜΠΑΣ και ανοίξουν την καρδιά τους και νιώσουν κάτι για έναν άνθρωπο πέρα απ'τα σκατά που έχουν να πετάξουν στον τάφο του.

(Η κανονική version)



LIONEL RICHIE
Έρχεται μια στιγμή
που μπορούμε να ακούσουμε ένα συγκεκριμένο κάλεσμα

STEVIE WONDER&LIONEL RICHE
όταν ο κόσμος
πρέπει να ενωθεί και να γίνει ένα

STEVIE WONDER
Υπάρχουν άνθρωποι που πεθαίνουν

PAUL SIMON
κι είναι η στιγμή να δώσουμε ένα χέρι βοήθειας στη ζωή

PAUL SIMON & KENNY ROGERS
το μεγαλύτερο δώρο απ'όλα


KENNY ROGERS
Δεν μπορούμε να συνεχίσουμε
προσποιούμενοι κάθε μέρα

JAMES INGRAM
ότι κάποιος κάπου
σύντομα θα κάνει μια αλλαγή

TINA TURNER
Είμαστε όλοι μέρος
της μεγάλης οικογένειας του Θεού

BILLY JOEL
και η αλήθεια είναι ξέρεις

BILLY JOEL& TINA TURNER
πως μόνο την αγάπη χρειαζόμαστε


MICHAEL JACKSON
Είμαστε ο κόσμος
Είμαστε τα παιδιά

εμείς είμαστε αυτοί που κάνουμε τη μέρα πιο φωτεινή
οπότε ας αρχίσουμε να δίνουμε...

DIANA ROSS
Είναι μια επιλογή μας
Σώζουμε τις ζωές μας

M. JACKSON & D. ROSS
Είναι αλήθεια, θα φτιάξουμε μια καλύτερη μέρα
εσύ κι εγώ



DIONNE WARWICK
Στείλτε τους τις καρδιές σας
για να ξέρουν πως κάποιος νοιάζεται


DIONNE WARWICK&WILLIE NELSON
και οι ζωές τους
θα είναι πιο δυνατές και ελεύθερες

WILLIE NELSON
Όπως μας έδειξε ο Θεός
όταν έκανε την πέτρα ψωμί

AL JARREAU
έτσι και όλοι εμείς
πρέπει να δώσουμε ένα χέρι βοηθείας



BRUCE SPRINGSTEEN
Είμαστε ο κόσμος
Είμαστε τα παιδιά

KENNY LOGGINS
εμείς είμαστε αυτοί που κάνουμε τη μέρα πιο φωτεινή
οπότε ας αρχίσουμε να δίνουμε...

STEVE PERRY
Είναι μια επιλογή μας
Σώζουμε τις ζωές μας

DARYL HALL
Είναι αλήθεια, θα φτιάξουμε μια καλύτερη μέρα
εσύ κι εγώ



MICHAEL JACKSON
Όταν είσαι πεσμένος
δεν φαίνεται καμιά ελπίδα πουθενά

HUEY LEWIS
Αλλά αν πιστέψεις
ότι αποκλείεται να πέσουμε

CYNDI LAUPER
Ας καταλάβουμε λοιπόν
ότι η αλλαγή μπορεί να έρθει μόνο...

KIM CARNES
όταν εμείς...

LEWIS-LAUPER-CARNES
στεκόμαστε ενωμένοι σαν ένα...


ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ
(και ατομικα)
BOB DYLAN
RAY CHARLES
STEVIE WONDER & BRUCE SPRINGSTEEN
JAMES INGRAM

Είμαστε ο κόσμος
Είμαστε τα παιδιά

εμείς είμαστε αυτοί που κάνουμε τη μέρα πιο φωτεινή
οπότε ας αρχίσουμε να δίνουμε...

Είναι μια επιλογή μας
Σώζουμε τις ζωές μας

Είναι αλήθεια, θα φτιάξουμε μια καλύτερη μέρα
εσύ κι εγώ





Αυτά έγραψε ο...(*** .)(*&- για μερικούς κυρίους) MICHAEL JACKSON μαζί με τον άλλον τον (*)(*&^^ LIONEL RICHIE....


(Καρίπη παράκληση: ΞΕΚΟΛΛΑ από το τόπικ- το δηλητηριάζεις και το ρυπαίνεις! :anger:)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από seliniasmenos » Παρ 26 Ιουν 2009, 23:29

Mε βλέπετε έτσι; Κύριος έχω σταθεί μέχρι τώρα.
Άλλο ένα πολύ αγαπημένο μου τραγούδι:

If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από SeirioAstro » Σάβ 27 Ιουν 2009, 01:01

Τα διασπασθέντα μηνύματα που δεν έχουν σχέση με το παρόν θέμα και δεν συμπνέουν με το πνεύμα των Ιδεογραφημάτων σχετικά με ζητήματα σεβασμού στους νεκρούς μεταφέρθηκαν στην ενότητα των Αν-Ιδεό.
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από seliniasmenos » Σάβ 27 Ιουν 2009, 01:26

Ghostsss!

Παρεπιπτόντως αυτός ο γκριζομάλλης είναι ο ίδιος ο Michael

If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από seliniasmenos » Σάβ 27 Ιουν 2009, 01:31

O άνθρωπος ήταν ΜΑΓΕΙΑ. Τέλος.

If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από seliniasmenos » Σάβ 27 Ιουν 2009, 03:13

Εικόνα
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ (Karipis)

Δημοσίευση από seliniasmenos » Σάβ 27 Ιουν 2009, 05:52

Apomakros έγραψε:Καλό ταξίδι στον αποβιώσαντα.



Οι δικές μου ενστάσεις είναι σχετικά με τον τίτλο ....ο βασιλιάς της ποπ.


(κάτι για το οποίο διαφωνώ - και είναι προσωπική μου άποψη αυτή)



Πέραν όμως της όποιας προσφοράς του εν λόγω αποβιώσαντος καλλιτέχνη στη μουσική, πόσο εύκολα τα ΜΜΕ και εμείς αποδίδουμε έναν τίτλο;


Δεν τον αξίζει αυτό τον τίτλο κατ' εμέ (αλλά αυτό είναι μια προσωπική άποψη)


Γι' αυτό θα παρακαλούσα όλους εσάς και ιδίως τους πιο σχετικούς με τη μουσική και την τέχνη ειδικότερα,

να απαντήσετε στο ερώτημα:



Με ποια κριτήρια αποδίδεται (ή αποδίδετε) σε κάποιον τον τίτλο "βασιλιάς";



Τόσο εύκολα άραγε χρήζουμε κάποιον "βασιλιά" ;

(ευχαριστώ)
Απομακρε, τα πράγματα είναι απλά:

Ο Michael σωστα το είπες, δεν είναι ο Βασιλιάς της Ποπ, είναι η ίδια η Ποπ. Αυτός δημιούργησε την ποπ. Pop=Popular. Μέχρι να εμφανιστεί ο Michael η μουσική ήταν χωρισμένη ανάλογα με το χρώμα π.χ. ήταν αδιανοητο τότε για έναν λευκό να παίζει blues.
Ο Μιχαλάκης δημιούργησε μια μουσική την οποία μπορούσαν να ακούσουν όλοι, ξεπέρασε χρώμα, συνορα και γεννιές και αγαπήθηκε απο όλους. Οτιδήποτε θεωρούμε σήμερα ποπ, το έχει δημιουργήσει ο Michael. Φτάνει να δεις τις δηλώσεις οποιουδήποτε ποπ καλλιτέχνη ή καλλιτέχνη rnb κλπ, όλοι λένε οτι ο Michael υπήρξε η εμπνευσή τους.
Throughout his career he received numerous honors and awards, including the World Music Awards' Best-Selling Pop Male Artist of the Millennium, the American Music Award's Artist of the Century Award and the Bambi Pop Artist of the Millennium Award
Ένας ανθρωπος λοιπόν που έφτιαξε ενα ολόκληρο είδος μουσικής, το λιγότερο που μπορούμε να τον αποκαλέσουμε, είναι βασιλιάς.
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

:

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 27 Ιουν 2009, 08:47

Σελ...προσυπογράφω ασφαλώς όσα είπες πιο πάνω και...
Ένας ανθρωπος λοιπόν που έφτιαξε ενα ολόκληρο είδος μουσικής, το λιγότερο που μπορούμε να τον αποκαλέσουμε, είναι βασιλιάς.
...συμπληρώνω πως άνοιξε και νέους ορίζοντες στα χορευτικά, με κινήσεις κορυφαίας έμπνευσης και εκτέλεσης, που τον καθιστούν πρωτεργάτη των μεταγενέστερων μουσικο-χορευτικών ειδών hip hop, break dance κλπ, τα οποία εξελίσσονται και σήμερα σε θαυμάσια και ευρηματικά είδη που δίνουν νέες διαστάσεις στο χορό.



Απόμακρε...

Δεν είναι αδόκιμο ή ασέβεια αυτό που έθεσες Αντώνη και απορώ γιατί το έθεσες στα ΑΝΙΔΕΑ. Δυστυχώς δεν γίνεται να διασπαστεί ένα ποστ στα μισά, γιατί θα'θελα το μισό ποστ σου να μείνει εκεί και τ'άλλο μισό να μεταφερθεί εδώ, κι αυτό έκανα. Έβαλα λοιπόν ένα quote από δικό σου ερώτημα που άξιζε να βρίσκεται εδώ, στο ποστ του Σελ, και μετεφερα τα ποστς μας σ'αυτό το νήμα.

Απαντώ λοιπόν κι εγώ στο ερώτημά σου με τα εξής στοιχεία:

-Eίναι ο 4ος στη σειρά πωλήσεων όλων των εποχών (μετά τους Beatles, Elvis Presley, Bing Cosby- για τον τρίτο αμφισβητείται, οπότε μπορεί να'ναι κι ο τρίτος), με 750.000.000 δίσκους στο ζωνάρι του. Αν δεν ειχε υποστεί πρόωρη και μάλλον ραγδαία πτώση η καριέρα του και η υγεία του (στα 36 του) μετά το διασυρμό του και τις τεράστιες δικαστικές μάχες απ'το 94 και μετά, το πιθανότερο είναι να είχε σπάσει τα ρεκόρ όλων των εποχών και όλων των καλλιτεχνών ανά τον κόσμο. Δεν αποκλείεται να γίνει τώρα, μετά θάνατον αυτό... Ήδη έχουν "πέσει" πάμπολλα σάιτς αφιερωμένα σ'εκείνον, από την υπερβολικά μεγάλη επισκεψιμότητα που δέχθηκαν...

-Έχει τα περισσότερα μουσικά βραβεία από οποιονδήποτε άλλο καλλιτέχνη στην ιστορία. Του απονεμήθηκαν συνολικά 197 αναγνωρισμένα βραβεία και ονομάστηκε "Καλλιτέχνης του Αιώνα" στην τελετή των βραβείων American Music Awards το 2002.

-Κρατάει το ρεκόρ των καλύτερων πωλήσεων στα βιντεο κλιπ ("Moonwalker" [1988] και το "The Making of Michael Jackson's Thriller" [1984] ).

- Ο ΜJ στήριξε περισσότερους φιλανθρωπικούς οργανισμούς (39 συνολικά)από οποιονδήποτε άλλον ποπ τραγουδιστή είτε με χρηματικές δωρεές είτε στηρίζοντας projects τους, είτε συμμετέχοντας ο ίδιος ενεργά στις δραστηριότητές τους. Μερικές από τις οργανώσεις που στήριξε ήταν: AIDS Project L.A., American Cancer Society, BMI Foundation, Inc., Childhelp USA, United Negro College Fund, YMCA - 28th Street/Crenshaw, The Sickle Cell Research Fund and Volunteers of America.

Έτσι για να πούμε μερικά από τα επιτεύγματα αυτού του ανθρώπου.

Τους διθυράμβους που έχει δεχθεί στα χρόνια που μεσουρανούσε, δεν είναι δυνατόν να τους χωρέσει ένα νήμα, πόσο μάλλον ένα ποστ. Θα περιοριστώ και θα σταθώ μόνο στις ατακες δύο μεγάλων (αναμφισβήτητων και παγκοσμίως αναγνωρισμένων καλλιτεχνών στο είδος τους), που άφησαν εποχή και τα λένε όλα σε λίγες λέξεις.


“Oh, God! That boy moves in a very exceptional way. That’s the greatest dancer of the century”.
“I didn’t want to leave this world without knowing who my descendant was. Thank you Michael!”

- Fred Astaire.

(Οι θρυλικές ατάκες του Φ. Ασταιρ: " Θεέ μου, αυτό το παιδί έχει εξαιρετική κίνηση! Είναι ο μεγαλύτερος χορευτής του αιώνα!"
και
"Δεν ήθελα να φύγω από τον κόσμο χωρίς να γνωρίζω τον διάδοχό μου. Ευχαριστώ Μάικλ!")




“The only male singer who I’ve seen besides myself and who’s better than me - that is Michael Jackson.”
- Frank Sinatra

("Ο μοναδικός τραγουδιστής που έχω δει πέρα απ'τον εαυτό μου και που είναι καλύτερος από μένα- είναι οΜάικλ Τζάκσον". Φ. Σινάτρα)



Παρέθεσα μόνο μερικά (ελάχιστα μπορώ να σου πω) από αυτά που τον καθιστούν στα μάτια μου όχι απλά και μόνο βασιλιά της ποπ, (σιγά τον τίτλο δηλαδή) αλλά πάρα πολύ περισσότερα πράγματα...

Τέλος, σε παραπέμπω στο πιο πάνω ποστ μου, παροτρύνοντάς σε να βάλεις να παίξει το τραγούδι του we are the world, και ταυτόχρονα να διαβάζεις τους στίχους που έχω μεταφράσει παρακάτω. Ίσως με αυτόν τον τρόπο, να εκτιμήσεις-αξιολογήσεις λίγο διαφορετικά και πάντως αντικειμενικά (άσχετα αν είναι του γούστου σου ή όχι- το προσωπικό γούστο είναι ΞΕΧΩΡΟ ζήτημα) την δεδομένη για πολλούς καλλιτεχνική του αξία ως μουσικού. Για την αξία του ως χορευτή, έχουν ήδη αναρτηθεί αρκετά βιντεάκια από τον Σελ που την καθιστούν αδιαμφισβήτητη ακόμα και στους σκληρότερους επικριτές του.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 27 Ιουν 2009, 12:02

Ο Μάικλ έχει στη φαρετρα του εκτενές μουσικό υλικό κοινωνικής συνείδησης στο οποίο, εκτός από το πασιγνωστο we are the world, (του '85 αν δεν κάνω λάθος) που ήδη ανέβηκε πιο πάνω, συμπεριλαμβάνεται κι ένα άλλο πολυαγαπημένο μου, το EarthSong, που εστιάζει στο περιβάλλον και το χρέος μας για την προστασία/αγάπη/φροντίδα των ζώων.

Η σύνθεση και οι στίχοι του τραγουδιού αυτού, ανήκουν στον ίδιο.





Eπίσης το black or white (1991)- που δίνει κοινωνικό μήνυμα κατά του ρατσισμού


(δεν έχει σημασία στην αγάπη αν είσαι μαύρος ή άσπρος)


Δεν είναι τυχαίο (ούτε εμπορικό κατασκεύασμα) η πορεία του ανθρώπου προς την κορυφή. Το προμοτάρισμά του το'κανε κατά κύριο λόγο μόνος του, δεν φειδόταν εξόδων προκειμένου να βγάλει το επιθυμητό γι'αυτόν αποτέλεσμα είτε σε ηχοληψία είτε σε γυρίσματα βίντεο κλιπς, και δεν προέκυψε "είδωλο" με τον τρόπο που πολύ συχνά βλέπουμε στις μέρες μας, δηλαδή να προμοτάρονται κενά περιεχομένου πρότυπα για να έχουν κέρδη οι εταιρίες. Στα 40 χρόνια της καλλιτεχνικής πορείας του, έχει πολλά αξιόλογα δημιουργήματα (πέρα από το εντυπωσιακό της καλλιτεχνικής του περσόνας) να επιδείξει και η συνεισφορά του στα μουσικοχορευτικά πράγματα ήταν σημαντικότατη.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Casandra
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Δευ 01 Σεπ 2008, 15:26
Irc ψευδώνυμο: Casandra
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από Casandra » Σάβ 27 Ιουν 2009, 12:48

Διαφημιστικό για την Pepsi
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Σάβ 27 Ιουν 2009, 12:58

η μουσική παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην ζωή μου.. κάποτε άκουγα μουσική ακόμη και την ώρα που κοιμόμουν.. πλέον ό,τι κι αν κάνω το συνοδεύω με μουσική και όταν δεν έχω μουσική, τραγουδώ η ίδια ή γράφω δική μου. Ο jackson με έχει συγκινήσει, αλλά κι εγώ συγκινούμαι εύκολα. Το παράξενο δεν είναι λοιπόν ότι με συγκίνησε, το παράξενο είναι ότι με συγκίνησε τόσες πολλές φορές με σχεδόν κάθε του τραγούδι.
Κάποτε που πίστεψα για κάποιο διάστημα στον κακώς εννοούμενο φυλετισμό, αντιπαθούσα (δεν μισούσα) τους μαύρους.. εκεί ήρθε η μουσική να μου το αναιρέσει.. πώς τους αντιπαθείς και αγαπάς τα τραγούδια τους και την μουσική τους, σου αρέσουν και μαύροι ηθοποιοί, χορευτές... πώς λοιπόν τους αντιπαθείς; Έτσι ξεπέρασα το όλο θέμα.
Ένα κομμάτι αυτής την συνειδητοποίησης το χρωστώ και στον Jackson. Δεν με νοιάζει αν ήταν βασιλιάς της ποπ, ιππότης της, ιπποκόμος ή λαχανοπώλης της ... εμένα μου αρέσουν τα τραγούδια του.
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
e-to3iko
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 03:58

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από e-to3iko » Σάβ 27 Ιουν 2009, 14:21


:rose:
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από seliniasmenos » Σάβ 27 Ιουν 2009, 14:48

Ήρθε η ώρα να μάθετε κινήσεις του Michael. Γιατί μην μου πείτε οτι δεν έχετε προσπαθήσει ποτέ :loco:
(υ.γ: εγω έχω ήδη βιντεάκι να φεγγαροπερπατώ :loco: )

If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ

Δημοσίευση από seliniasmenos » Σάβ 27 Ιουν 2009, 14:59

Σήμερα στις 7 στο σύνταγμα απ'ότι διαβάζω, θα μαζευτούν όσοι θέλουν να δώσουν ένα φόρο τιμής στον Michael και να ανάψουν ένα κερί...
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Michael Jackson

Δημοσίευση από seliniasmenos » Κυρ 28 Ιουν 2009, 08:19

Now I'm just wondering why you think
that you can get to me with anything
seems like you'd know by now
When and how I get down
And with all that I've been through,
I'm still around

Don't you ever make no mistake
Baby I've got what it takes
And there's no way you'll ever get to me
Why can't you see that you'll never ever hurt me
'cause I wont let it be, see I'm too much for you baby

You can't believe it, you can't conceive it
and you can't touch me, 'cause I'm untouchable
and I know you hate it, and you can't take it
You'll never break me, 'cause I'm unbreakable


Now you can't stop me even thought you think
that if you block me, you've done your thing
and when you bury me underneath all your pain
I´m steady laughin', while surfacing

Don't you ever make no mistake
baby I've got what it takes
and there's no way you'll ever get to me
Why can't you see that you'll never ever hurt me
'cause I wont let it be, see I'm too much for you baby


You can try to stop me, but it wont do a thing
no matter what you do, I'm still gonna be here
Through all your lies and silly games
I'm a still remain the same,I'm unbreakable


If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Michael Jackson

Δημοσίευση από seliniasmenos » Κυρ 28 Ιουν 2009, 12:04

Madonna among possible high-profile singers to perform in place of pop star

Report: Madonna to perform Jackson songs

Jackson Tour to Become Tribute Concert - Madonna To Perform Jackson's Songs

June 27: Madonna may be one of many celebrities who could take part in a one-time tribute to Michael Jackson by replicating his scheduled summer concert set. Msnbc.com’s Courtney Hazlett reports.

The show will go on for Michael Jackson’s “This Is It” tour.

The announcement was made at a June 26 memorial gathering for Jackson, held by the tour’s cast and crew.

According to a tour organizer, one performance will now be held in September and will be a replica of what was planned for “This Is It” in London.

http://www.msnbc.msn.com/id/31572920/ns ... nt-gossip/

video

http://www.msnbc.msn.com/id/25067201/vp ... 1#31584051

http://www.mjjcommunity.com/forum/showt ... hp?t=65916
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Πέθανε ο Βασιλιάς της Ποπ (Karipis)

Δημοσίευση από seliniasmenos » Δευ 29 Ιουν 2009, 15:30

Είναι λυπητερό πάντως που περιμέναμε τον θανατό του για να αφαιρέσουμε όλες τις φήμες και να δούμε ποιος πραγματικά ήταν ο Μιχαλάκης. Ο Άνθρωπος το είχε δηλώσει, αλλά τότε λίγοι τον πιστεύαμε. Όπως τότε με τα δικαστήρια λίγοι είμασταν που πίστευαν στην αθωοτητά του. (ευτυχώς η μητέρα μου ήταν πάντα της γνώμης οτι είναι αθώος και έχουν πέσει όλοι σαν τα κοράκια να τον φάνε).
Απλώς τώρα καταλαβαίνουν οι πολλοί πως ο Μιχαλάκης, αν αφαιρούσες το ταλέντο του, την δόξα και το χρήμα, ήταν ένας άνθρωπος ταλαιπωρημένος σε όλα τα επίπεδα, είχε πολλά προβλήματα και ήταν πραγματικά μια ψυχούλα.
Ήταν πραγματικά κρίμα που τον χάσαμε τόσο νωρίς αλλά τουλάχιστον είμαι σίγουρος οτι βρήκε επιτέλους την γαλήνη που είχε τόσο ανάγκη.
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τραγούδια-Μουσική”