ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ

Άβαταρ μέλους
ΕΛΛΟΓΟΣ
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Σάβ 13 Σεπ 2008, 18:12
Irc ψευδώνυμο: ENLOGOS
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Άγιοι Ανάργυροι

Re: ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ

Δημοσίευση από ΕΛΛΟΓΟΣ » Τρί 18 Νοέμ 2008, 23:40

Nightlord καταλαβαίνω τη συλλογιστική σου και για το παράδειγμα που ανέφερες αλλά και για τον Λιακόπουλο.

Εγώ αυτά καταδικάζω. Γιατί και τον σοβαρά σκεπτόμενο απωθούν και καπηλεύονται έργο χιλιάδων ετών και εκατοντάδων ανθρώπων (είτε φιλόσοφοι είναι είτε επιστήμονες) και δημιουργούν πιθανώς λανθασμένες εντυπώσεις. Βγαίνει ο άλλος και μιλά ελαφρά τηι καρδία για Ελοχίμ και Νεφελίμ, χλευάζοντας και τον τηλεθεατή (ή αναγνώστη κτλ.) κι επιχειρηματολογώντας εκ των οπισθίων και λέγοντας ψεύδη με αποτέλεσμα (ίσως και σκοπό) να πείθει μόνο τους αφελείς και να δημιουργεί αρνητικό κλίμα έναντι άλλων που κάνουν σοβαρή εργασία. Είναι δε, η φύση τους (των μεταφυσικών) τέτοια που κάνει δύσκολη την πραγμάτευση με αυτά γιατί ούτε με την καθημερινότητα έχουν άμεση και φανερή σχέση ούτε με την ύλη (αν έχουν και καθόλου ειδικά με την τελευταία).

Εμένα μου αρέσει η φιλοσοφία γιατί δημιουργεί πιθανότητες (άγνωστης τιμής-μπορεί να είναι και 0). Όσο είναι περισσότερες αυτές τόσο το καλύτερο γιατί μία ίσως είναι η Αληθινή. Επιπλέον δεν δογματίζει. Ίσα ίσα που σε βάζει σε μία συνεχή αμφισβήτηση και σκέψη και διαμορφώνεις έτσι άποψη πάνω σε ό,τι σε απασχολεί.


Καλό είναι νομίζω ο καθένας να στοχάζεται και να βρίσκει όλες τις πιθανότητες σε ένα θέμα. Βέβαια θεωρώ λογικό να χρησιμοποιεί τη Λεπίδα του Όκαμ (δηλαδή να ακολουθεί την απλούστερη θεωρία) αλλά να έχει υπ' όψη του και τις άλλες και να μην τις απορρίπτει (εκτός αν καταλήγει σε άτοπο) ώστε να καλύπτεται σφαιρικά. Αρκεί όλες οι θεωρίες-πιθανότητες να στηρίζονται στη λογική.
Άβαταρ μέλους
NightLord
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 21:35
Irc ψευδώνυμο: NightLord
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ

Δημοσίευση από NightLord » Τετ 19 Νοέμ 2008, 01:35

Σε αυτά θα μπορούσα να συμφωνήσω !!! :D :loco:

Το μόνο που με προβληματίζει τώρα είναι ότι θα `πέσει` το θέμα. Ίσως να πρέπει να βλέπω και άλλα θέματα, αν και μου παίρνει πολύ ώρα να γράφω κάθε απάντηση.
.:: It's only after we lost everything that we are free to do anything. ::.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”