Εθελοντική Βοήθεια (Καταφύγια, Υιοθεσίες Ζώων)

Εικόνα Εικόνα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Εθελοντική Βοήθεια (Καταφύγια, Υιοθεσίες Ζώων)

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 11 Μαρ 2011, 11:39

Το καταφύγιο ζώων στο Κορωπί, έξι χρόνια τώρα δίνει καθημερινές μάχες για την επιβίωσή του. Τα εμπόδια πολλά, η ευθύνη για την φροντίδα των ζώων βαριά και διαρκής. Η Κα Βάσω Ιωάννου όμως παλεύει μόνη της κάθε μήνα για να εξασφαλίσει ότι χρειάζεται για τους 52 σκύλους, τροφές, φάρμακα και ιατρική φροντίδα, χωρίς καμία επίσημη βοήθεια παρά μόνο εθελοντική. Στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας, συγκεντρωνόμαστε κάθε Κυριακή στις 3.30 ...η ώρα στο Κορωπί, για να προσφέρουμε στο καταφύγιο εθελοντική εργασία καθαρισμού των χώρων, τροφές, φάρμακα ή για να παίξουμε με τα ζωάκια.

Όποιος θα ήθελε να συνεισφέρει στο καταφύγιο θα μπορούσε να μας ενισχύσει με ξηρά τροφή.
http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 2324785723

Σημείωση δική μου: Έχω ενημερώσει το καταφύγιο να ποστάρουν κάθε εβδομάδα αυτά που χρειάζονται ώστε να μπορούμε να τους τα προμηθεύουμε. Κάθε εβδομάδα λοιπόν θα ποστάρω κι εδώ τι χρειάζονται ώστε αν κάποιος ενδιαφερθεί, να μπορέσει να συνεισφέρει.

Όποιος έχει τη δυνατότητα να συνεισφέρει ή να βοηθήσει εθελοντικά ακόμα και με το να βγάλει βόλτα ένα κουτάβι, είναι ευπρόσδεκτος.

Για εσάς που δεν έχετε facebook, μπορείτε να μου στείλετε με πμ ότι ενδιαφερεστε και να σας δώσω πληροφορίες για την τοποθεσία. Αυτή την Κυριακή δεν θα μπορέσω να πάω λόγω υποχρεώσεων όμως από την επόμενη και μετά, θα είμαι εκεί :).

ΥΓ. Το νούμερο που εμφανίζει σαν τηλέφωνο, είναι από το λινκ, δεν είναι το τηλέφωνο του Καταφυγίου.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Εθελοντική Βοήθεια στο Καταφύγιο Ζώων Κορωπίου

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 11 Μαρ 2011, 11:44

Ξεκινάμε λοιπόν: για αυτή την εβδομάδα, το καταφύγιο χρειάζεται άμεσα τα εξής:
Χρειαζόμαστε για τα ζωάκια του καταφυγίου τα κτηνιατρικά φάρμακα:
-οτομάξ σταγόνες,
-βαλανέκ ενέσιμο,
-μπαϊτρίλ ενέσιμο,
-drontal,
-frontline
Σημειώνω εδώ ως Καρυάτιδα ότι μπορείτε πάντα να συνεισφέρετε με ξηρά τροφή ή παιχνίδια και last but not least με την παρουσία σας στον χώρο. Μια αγκαλιά, μία βολτα κι ένα παιχνίδι δεν συγκρίνονται με κανένα υλικό αγαθό. Cheers :rose:
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Εθελοντική Βοήθεια στο Καταφύγιο Ζώων Κορωπίου

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 11 Μαρ 2011, 11:54

Η κόρη μου σίγουρα θα θελήσει (και μπορεί) να συμβάλλει και με υλικά αλλά και με εθελοντική εργασία αν χρειάζεται, μια και είναι γεννημένη για να λατρεύει κυριολεκτικά τα ζώα, όλα τα ζώα... Είναι κάτι που θα χαιρόταν πολύ να κάνει και θα απέδιδε πολύ σ'αυτό...

Την ενημέρωσα επ'αυτού...
Κάτι μου λέει πως πού θα τη χάνουμε πού θα τη βρίσκουμε, στο Κορωπί θα στήσει τσαντήρι... :P





Παροτρύνω κι εγώ μαζί με τη Νένα, άπαντες να βοηθούμε όσο μπορούμε τα καταφύγια ζώων...

Ένα φοβερό άρθρο εδώ http://www.nayadesigns.com/blog/index.p ... katafigio/ δίνει την ουσία...και το λόγο που πρέπει όλοι να συμβάλλουμε σ'αυτό

θα δώσω μόνο την αρχική παράγραφο. Τα υπόλοιπα προτείνω να μεταβείτε εκεί να τα διαβάσετε...

Η συγκλονιστική μαρτυρία ενός διευθυντή καταφύγιου εγκαταλειμμένων ζώων. Η ζωή του σκύλου ή της γάτας σε καταφύγιο: Μόνο 72 ώρες τα κρατάνε μήπως υιοθετηθούν. Μετά τα σκοτώνουν γιατί τα καταφύγια είναι γεμάτα…



ΕικόναΕικόναΕικόνα
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Εθελοντική Βοήθεια στο Καταφύγιο Ζώων Κορωπίου

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 11 Μαρ 2011, 23:31

Πες την Στέισι, άμα θέλει πάμε μαζί στο Κορωπί ή αν είναι να βρεθούμε εκεί. Έχω ήδη κάνει μία λίστα με πράγματα που θέλω να τους πάω.

Όσον αφορά τα καταφύγια, είναι δίκοπο μαχαίρι. Δεν έχω μάθει ακόμα για καταφύγια/κολαστήρια, αλλά αν μάθω θα το μάθετε κι εσείς απ' τις ειδήσεις. Ξέρω κάμποσα όμως που κάνουν θεϊκή δουλειά. Πριν μερικές ώρες μόνο, δημοσιεύτηκε ένα άρθρο από μία πιτσιρίκα που βρήκε στα χιόνια 20(!!!) κουτάβια εγκαταλελημένα στην τύχη τους. Μπήκαν σε καταφύγιο (όχι του Κορωπίου) και η κοπέλα πληρώνει κάποιο ποσό για τη διαμονή και τη φροντίδα τους και τα επισκέπτεται παράλληλα ώστε να τσεκάρει τι γίνεται. Για εμένα αυτό είναι υπευθυνότητα. Επίσης, είμαι υπέρ του να γίνονται "υιοθεσίες" ζώων από καταφύγια αντί για αγοραπωλησίες σε πετ σοπ. Κάθε μέρα βρίσκουν εκατοντάδες κουτάβια και γατάκια (τα περισσότερα ράτσας) τα οποία κάποι "φιλόζωοι" πετάνε σε κάδους.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Εθελοντική Βοήθεια στο Καταφύγιο Ζώων Κορωπίου

Δημοσίευση από KAL EL » Σάβ 12 Μαρ 2011, 12:04

Kariatida έγραψε:
Επίσης, είμαι υπέρ του να γίνονται "υιοθεσίες" ζώων από καταφύγια αντί για αγοραπωλησίες σε πετ σοπ. Κάθε μέρα βρίσκουν εκατοντάδες κουτάβια και γατάκια (τα περισσότερα ράτσας) τα οποία κάποι "φιλόζωοι" πετάνε σε κάδους.
:clap: :clap: :ups: :worship:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Εθελοντική Βοήθεια στο Καταφύγιο Ζώων Κορωπίου

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 18 Μαρ 2011, 10:47

Και αυτή την Κυριακή (20 Μαρτίου) ισχύει η πρόσκληση προς όποιον εθελοντή θέλει να βοηθήσει στο καταφύγιο.

Αυτή την εβδομάδα χρειάζονται:
ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟΥ:
1) Ξηρά τροφή,
2)Τα κτηνιατρικά φάρμακα: Drontal, Frontline, Otomax σταγόνες, Valaneq ενέσιμο, Baytril ενέσιμο.
Τους ενημέρωσαν από άλλο καταφύγιο να ανοίξουν κι έναν τραπεζικό λογαριασμό ώστε να μπορούν όσοι δεν έχουν τη δυνατότητα να πάνε εκεί, να συνεισφέρουν. Ό,τι νέο μάθω θα το μάθετε κι εσείς (δεν γλιτώνετε :loco: ).
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Εθελοντική Βοήθεια στο Καταφύγιο Ζώων Κορωπίου

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 18 Μαρ 2011, 10:54

Η Στέισι είχε ήδη πάει όταν έγραψες το παραπάνω, μόνη της, πριν της μιλήσω. (Άφησε ξηρά τροφή) Της είχα δώσει το αρχικό σου ποστ, διάβασε μέχρι εκεί που έγραψα εγώ, πήρε τ'αμάξι και πήγε, πριν δει το επόμενο δικό σου.

Αυτή τη βδομάδα (και την άλλη πιθανά), είναι εκτός Αθηνών, (ταξιδάκι με τον καλό της).
Όταν επανακάμψει θα τα πούμε.

Καλημέρες :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Εθελοντική Βοήθεια στο Καταφύγιο Ζώων Κορωπίου

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 18 Μαρ 2011, 10:58

Υπέροχα :). Εμείς επειδή έχουμε κάποιες υποχρεώσεις την Κυριακή, συνεννοηθήκαμε να τους συναντήσουμε το Σάββατο για προμήθειες. Τι καλά :). Χαίρομαι που κάποιος ευαισθητοποιήθηκε και έπραξε άμεσα. Φιλιά να της δώσεις :rose: .
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Εθελοντική Βοήθεια στο Καταφύγιο Ζώων Κορωπίου

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 18 Μαρ 2011, 11:46

Θα ξαναπάει αυτή με την πρώτη ευκαιρία. Μπορεί να πάω κι εγώ μαζί της.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Εθελοντική Βοήθεια στο Καταφύγιο Ζώων Κορωπίου

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 20 Μάιος 2011, 20:21

Το καταφύγιο χρειάζεται άμεσα ξηρά τροφή ή γενικότερα οποιαδήποτε σκυλοτροφή καθώς έχουν ξεμείνει εντελώς. Οι μόνες σκυλοτροφές που κατόρθωσαν να πάρουν ήταν με πίστωση και αμφιβάλλω αν θα φτάσουν για μία εβδομάδα. Ο αριθμός των σκυλιών έχει μεγαλώσει αρκετά, με αποτέλεσμα το φαγητό να τελειώνει. Οποιοσδήποτε μπορεί να συνεισφέρει, ας επικοινωνήσει μαζί τους.

http://www.facebook.com/event.php?eid=185892324785723 (το λινκ είναι παλιό, όμως περιέχει όλες τις πληροφορίες για το καταφύγιο, όπως τηλέφωνα και διεύθυνση).
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Εθελοντική Βοήθεια στο Καταφύγιο Ζώων Κορωπίου

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 19 Ιουν 2011, 11:25

Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Εθελοντική Βοήθεια (Καταφύγια, Υιοθεσίες Ζώων)

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 15 Ιούλ 2012, 15:48

Μετά από τόσο δύσκολη ζωή φυλακισμένος και μόνιμα νηστικός , είχε την τύχη ο Άργος και οι σύντροφοι του να τους δεί η Μαρία, εθελόντρια που έκανε τα πάντα για να τους σώσει . Η Μαρία, εθελόντρια φιλόζωη από εκείνους τους ανθρώπους που δεν κλείνουν τα μάτια, που δεν προσπερνούν, οδηγός για όλους μας συνειδητοποιημένου πολίτη μα κυρίως Ανθρώπου που νοιάζεται & ενδιαφέρεται χωρίς να έχει υλικό όφελος ....

Ό Άργος πρέπει να βρεί οικογένεια και μας χρειάζεται !!!

Κοινοποιώντας ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ .!!!

Έλα από σήμερα και τις επόμενες μέρες να δημιουργήσουμε μια ηλεκτρονική σκυταλοδρομία πάρε κι εσύ την Σκυτάλη Στήριξης του Άργου να πάμε την φωνή του όσο μακριά ο καθένας μας μπορεί. Κοινοποιήστε σε φίλους και γνωστούς , σε σελίδες και διαδικτυακούς τόπους που πιθανόν εκεί να υπάρχουν οι άνθρωποι που θα τον αγαπήσουν και θα τον υιοθετήσουν !! Χρειάζεται την οικογένεια του και η μόνη του δύναμη είμαστε εμείς ΟΛΟΙ !!!


Εικόνα

Πηγή: http://www.facebook.com/pages/LOVE-Univ ... 8466567728
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζωα-Φυτά (τα πάντα στη φύση)”