Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Ελληνικός πολιτισμός
& Ελληνική γλώσσα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 28 Μαρ 2009, 01:49

Κατ'αρχάς να καλωσορίσω τον/την φίλο/φίλη (δεν ξέρω τι φύλου είσαι, δεν έγραψες στίγμα σου ακόμα ) GRAVE. :rose: :D

Φίλε/φιλη, σε ενημερώνω ότι επενέβην και στα δύο ποστς σου, στο πρώτο για να συμπτύξω τα λινκς που έδωσες τα οποία ήταν τόσο μεγάλα που "ξεχείλωναν" το ποστ σου και το'βγαζαν εκτός πλαισίου (οδηγίες γι'αυτό θα βρεις εδώ ) και στο δεύτερο για να γίνει embedding στο βίντεο που παρουσίαζες ώστε να εμφανίζεται απ'ευθείας στο ποστ σου (οδηγίες για το οποίο θα βρεις εδώ )

Βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέροντα και διαφωτιστικά αυτά που κατέθεσες και πρέπει να πω πω ότι θεωρώ τον Πυθαγόρα μεγάλη φυσιογνωμία, ογκόλιθο του πνεύματος και σπουδαίο μύστη... Δυστυχώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω ενδελεχή έρευνα για να μελετήσω εκτενέστερα όλες τις διαδρομές του, ειδικότερα την τελευταία που ανέφερα.



Λιζάκι εύγε για το τόπικ που άνοιξες. Πραγματικά θα ήθελα να προσλάβω κι εγώ τις θετικές δονήσεις από τα ακούσματα, αλλά δεν τα κατάφερα μέσω rapidshare :crybaby: Φρονώ όμως ότι αυτό το νήμα αδικείται εδώ και προτείνω να το μεταφέρουμε κάπου (όπου μου πεις εσύ) στην υπερενότητά μας "Πολιτισμός". Εκεί είναι η θέση του. Αναμένω υπόδειξή σου μέχρι την Κυριακή, διαφορετικά θα το μεταφέρω κατά την κρίση μου. Να'σαι καλά.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Σάβ 28 Μαρ 2009, 03:03

Την κυκλική συμφωνία που μπορούμε να βρούμε...; Κανείς; Anyone???

(πολλά ζητάω, το ξέρω, μας καλομάθατε όμως!)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από Apomakros » Σάβ 28 Μαρ 2009, 03:15

Άβαταρ μέλους
Γκροτέσκος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Πέμ 09 Οκτ 2008, 18:12
Φύλο: Άνδρας

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από Γκροτέσκος » Σάβ 28 Μαρ 2009, 12:37

Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από SeirioAstro » Σάβ 28 Μαρ 2009, 12:51

Υπέροχο θέμα!


:thumb: :thumb: :clap: :clap: :worship: :worship:
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 28 Μαρ 2009, 19:01

ΣείριοΑστρο έγραψε:Υπέροχο θέμα!


:thumb: :thumb: :clap: :clap: :worship: :worship:
Γι'αυτό είπα να μεταφερθεί στον "Πολιτισμό". Αδικείται εδώ κάτω που ανοίχτηκε. Λιζάκι? :conf:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Κυρ 29 Μαρ 2009, 02:00

Συμφωνώ κι εγώ, χάνεται εδώ μέσα...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 29 Μαρ 2009, 10:42

Η μουσική αυτή είναι τέλεια. Όταν το είχε πρωτοπάρει η Λίζα, ήταν μία εποχή που ό,τι μεταφυσικό έβλεπα ή βίωνα, το φοβόμουν πάρα πολύ. Ξαφνικά λοιπόν σκάει μούρη η Λίζα με το cd και το βάζει στο cd player και τα μάτια μου άρχισαν να βλέπουν όλες τις αλλαγές στον χώρο. (Τότε δεν έβλεπα ούτε αύρες, ούτε τίποτα, απλά φοβόμουν τον κάθε θόρυβο, κάθε ψίθυρο, τα πάντα). Με το που ακούστηκε η μουσική, ξαφνικά το δωμάτιο έγινε σαν ατομική βόμβα απο ενέργεια. Κυριαρχούσε το χρυσό, το λευκό και το κίτρινο με ένα πολύ πολύ ανοιχτό μωβ (που έφτανε κοντά στο λευκό).
Τη στιγμή που το άκουγα, ένιωθα ότι έχει πάρει κάποιος ένα δυνατό καθαριστικό και διώχνει όλες τις βρωμιές (συμβολικά είδα το μαύρο χρώμα) και το πετούσε από πάνω μου. Τολμώ να πω ότι νόμιζα ότι θα τρελαθώ, καθώς έχανα τον έλεγχο του σώματος, του μυαλού και της θέλησής μου καθώς έβλεπα πράγματα που υπό τις τότε συνθήκες "με τρόμαζαν". Το τι κλάμα έριξα εκείνη τη μέρα, πόσο παρακάλεσα τη Λίζα να το κλείσει γιατί δεν το άντεχα δεν λέγεται.
Όμως μετά από μερικές μέρες το έβαλα μόνη μου και το άκουσα, την ώρα που ξεσκόνιζα τα αγάλματά μου και όχι μόνο δεν με τρόμαξε, αλλά ήταν σαν να με ρύθμιζε. Εκείνη την ημέρα θυμήθικα 2 προηγούμενες ζωές με λεπτομέριες, ονόματα, τοποθεσίες, κλπ. Και το τρελό είναι ότι........ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Μία έρευνα στο ίντερνετ απέδειξε ότι υπήρχαν οι άνθρωποι αυτοί (για τους οποίους δεν είχα ιδέα μέχρι πιο πριν).
Το μόνο που προτείνω σ' αυτούς που θα ακούσουν τη μουσική είναι πως όταν κάτι μας "φοβίζει" τρόπον τινά ή μας "απωθεί" δεν σημαίνει πάντα ότι είναι για κακό. Ίσως εμείς οι ίδιοι, οι φοβίες κι ο εγωισμός μας (συμβολικά με μαύρο ή σκούρο κόκκινο) μάς εμποδίζουν να το χαρούμε γιατί αυτό σημαίνει ότι θα διαλυθούν.
Αισίως έχω ν' ακούσω το σιντί αυτό από εκείνη την ημέρα με τα αγάλματα (πάνε χρόνια από τότε) καθώς είχε "μυστηριωδώς χαθεί". Το βρήκε η Λίζα, το ανέβασε, και μετά "μυστηριωδώς" ξαναχάθηκε :Ρ. Αυτά είναι :). Πιστεύω πως τώρα που κάθε παράλογος φόβος έχει κάνει φτερά κι οι δυνάμεις μας μεγαλώνουν καθημερινά και σε μεγάλο βαθμό, το να ακούσω αυτή τη μουσική θα με βάλει στο απογευματινό δελτίο ειδήσεων για "περίεργα φαινόμενα που παρατηρήθηκαν στον Πειραιά" :Ρ .

Αυτά τα ολίγα.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 29 Μαρ 2009, 13:08

Αυτά τα πολλά να λες, γιατί εδώ είπες πολλά και ΟΥΣΙΩΔΗ Νένα.
Ίσως στον εσωτερισμό θα'πρεπε να αρχίσεις τις καταγραφές για τα υπερφυσικά φαινόμενα ή βιώματα που προσλαμβάνεις και βιώνεις. Θα'χουν σίγουρα τρελό ενδιαφέρον για πολλούς από μας. Κι εγώ έχω κάποια πράγματα και θα σ'ακολουθήσω όταν κάνεις το ξεκίνημα. Θαρρώ πως θα σε ακολουθήσουν και άλλοι εδώ μέσα.. :ups:


Ακόμα περιμένω απ'το Λιζάκι να μου πεί πού θα το πάω αυτό το νήμα, αλλιώς θα το μεταφέρω μόνη μου και θα αφήσω shadow topic εδώ, ώστε κλικάροντας να το ακολουθεί κανείς στη νέα του θέση.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Κυρ 29 Μαρ 2009, 13:37

Δεν ξέρω πού πρέπει να πάει, στη μουσική; στη μεταφυσική; στη φιλοσοφία;
Ουσιαστικά δίνουμε τη μουσίκή, άρα είναι καλά στο χαρίζω =Ρ και ανταλλάζω τα κομμάτια με ένα χαμόγελο.. :cool:
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 29 Μαρ 2009, 14:00

ΑρΕλα έγραψε:Αυτά τα πολλά να λες, γιατί εδώ είπες πολλά και ΟΥΣΙΩΔΗ Νένα.
Ίσως στον εσωτερισμό θα'πρεπε να αρχίσεις τις καταγραφές για τα υπερφυσικά φαινόμενα ή βιώματα που προσλαμβάνεις και βιώνεις. Θα'χουν σίγουρα τρελό ενδιαφέρον για πολλούς από μας. Κι εγώ έχω κάποια πράγματα και θα σ'ακολουθήσω όταν κάνεις το ξεκίνημα. Θαρρώ πως θα σε ακολουθήσουν και άλλοι εδώ μέσα.. :ups: .
Δεν θέλω να το κάνω.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
GRAVE
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 25 Μαρ 2009, 22:16
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από GRAVE » Κυρ 29 Μαρ 2009, 15:14

Καταρχάς να ευχαριστήσω την φίλη ΑρΕλα που μου διόρθωσε τα post.
Επανέρχομαι παιδιά επί του θέματος δριμύτερη.
Ο φίλος Γκροτέσκος μας παρέθεσε ένα link για την Κυκλική Συμφωνία αλλά δεν είναι αυτή η μουσική.
Η Κυκλική Συμφωνία είναι ένα μεγάλο συμφωνικό έργο διάρκειας 15 λεπτών που μέρος αυτής ακούγεται στο τέλος του 5ου βίντεο από τη σειρά με τίτλο PYTHAGOREAN MUSIC που ανάρτησε η φίλη Πνεύμα Φωτιάς.
Αγόρασα το cd - rom (ΑΥΞΟΜΕΙΩΤΙΚΗ ΣΧΗΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ) με την έρευνα του μουσικοσυνθέτη Νίκου Βαργεμέζη που περιέχει και την Κυκλική Συμφωνία κι ένα έχω να πω!. Πρόκειται πράγματι περί ηχητικής πανδαισίας. Τέτοια αίσθηση δεν έχω ξανανιώσει ούτε και έχω ξανακούσει ανάλογη μουσική σύνθεση ποτέ μου.
Επειδή την ακούω το βράδυ και συνήθως λόγω της καθημερινής κούρασης από την εργασία μου με παίρνει ο ύπνος και το cd player το βάζω να κάνει λούπα (loop), συμβαίνει το εξής παράξενο.
Το πρωί που ξυπνώ παρ’ ότι έχω κοιμηθεί λιγότερο από 5 ώρες, έχω μια ιδιαίτερη σωματική, ψυχική και πνευματική ευεξία. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, λόγω έλλειψης ύπνου, μέχρι τώρα ξυπνούσα με εκνευρισμό και ένιωθα κουρασμένη. Απ’ ότι φαίνεται, τουλάχιστον σε μένα δρα θετικά σαν μέθοδος υπνοθεραπείας.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 29 Μαρ 2009, 16:02

Πνεύμα Φωτιάς έγραψε:δεν ξέρω που πρέπει να πάει, στη μουσική; στη μεταφυσική; στη φιλοσοφία;
Ουσιαστικά δίνουμε τη μουσίκή, άρα είναι καλά στο χαρίζω =Ρ και ανταλλάζω τα κομμάτια με ένα χαμόγελο.. :cool:
Δε με καλύπτει μια μεμονωμένη ενότητα από αυτές που έβαλες, γιατί αυτό το θέμα, τα συμπεριλαμβάνει όλα αυτά, αλλά και πολύ περισσότερα ακόμα... Εδώ με την καμία δε δέχομαι να μείνει, οπότε μεταφέρεται στο "αρχαίο πνεύμα αθάνατο".
Όσο για το "χαρίζω" που λες, θα σου πω με τη σειρά μου πως ΟΛΑ όσα καταθέτουμε εδώ από τις γνώσεις ή την ψυχή μας, τα μοιραζόμαστε με τους άλλους, άρα κατά μία έννοια το χαρίζουμε κι όλας. Αυτό δε σημαίνει πως όλα όσα παραθέτουμε πρέπει να τα βάζουμε σ'αυτή την ενότητα.


GRAVE έγραψε:Καταρχάς να ευχαριστήσω την φίλη ΑρΕλα που μου διόρθωσε τα post.
Επανέρχομαι παιδιά επί του θέματος δριμύτερη.
Ενδιαφέροντα όπως πάντα τα όσα μας παρέθεσες. :thumb:

Και μάθαμε ότι είσαι και κορίτσι :ups: Τώρα δε μένει παρά να δώσεις ένα στίγμα σου στην ενότητα το προσωπικό σας στίγμα, ή αν δεν το επιθυμείς αυτή την ώρα, να μας πεις έστω το μικρό σου όνομα, γιατί μου κάνει κάπως να σε αποκαλώ "τάφο" (κατά το ουσιαστικό) ή "ζοφερή" (κατά το επίθετο) - που σημαίνει η λέξη "grave".
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ELectriE
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ 2008, 12:21
Irc ψευδώνυμο: ELectriE, nvisible
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Συν+παν

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από ELectriE » Κυρ 29 Μαρ 2009, 17:39

Kariatida έγραψε:Αισίως έχω ν' ακούσω το cd αυτό από εκείνη την ημέρα με τα αγάλματα (πάνε χρόνια απο τότε) καθώς είχε "μυστηριωδώς χαθεί". Το βρήκε η Λίζα, το ανέβασε, και μετά "μυστηριωδώς" ξαναχάθηκε :Ρ. Αυτά είναι :).
Λοιπόν αυτό το cd δινόταν με το περιοδικό Ελληνική Αγωγή και το περίεργο είναι ότι μου το είχε φέρει ο μπαμπάς μου απ'το πουθενά εκείνο το διάστημα (που δεν ασχολείται καθόλου μ'αυτά γενικότερα) όταν άρχισα εγώ ν'ασχολούμαι. Διάβασα το θέμα και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και ήρθε να προστεθεί στις γνώσεις και τις εμπειρίες που άρχισα κτίζω. Άκουσα το cd όμως απ'ό,τι θυμάμαι δε μου είχε προκαλέσει κάποια μεταφυσική εμπειρία ούτε είχα καταλάβει πολλά καθώς δεν είχα ανοίξει ακόμα (και δε νομίζω ότι έχω ανοίξει ούτε τώρα). Το φύλαγα όμως σαν τα μάτια μου. Με τη μετακόμιση όμως για σπουδές κι ενώ το είχα πάρει μαζί μου, κάπου χάθηκε κι εμένα "μυστηριωδώς"... και στεναχωρήθηκα πάρα πολύ. Ευτυχώς που το ανέβασε όμως το Λιζάκι κι έχουμε ελπίδες :wink: :rose:
Ελπίζω κάποια στιγμή να το βρω μέσα στο χάος του σπιτιού μου! :loco:
Θα το ξανακούσω και θα μιλήσω για την αίσθηση που μου προκαλεί τώρα, μετά από κάμποσα χρόνια.

Ευχαριστώ επίσης την GRAVE για τις συνδυαστικές πληροφορίες που θέλω να ερευνήσω όταν θα έχω το χρόνο.. :rose:
Όπως Πάνω και Κάτω. Όπως Κάτω και Πάνω.
Ερμητική Αρχή

Όπως Έξω και Μέσα. Όπως Μέσα και Έξω.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Κυρ 29 Μαρ 2009, 17:59

Καριάτιδα, γι'αυτό είπα κι εγώ στην αρχή, πως το χρησιμοποίησα για διαλογισμό, κι όντως είναι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ! Έχω χρησιμοποιήσει και τις μουσικές που είχε γράψει ο συνεργάτης και μαθητής του Γκουρτζίεφ (σόρρυ, πάλι δεν θυμάμαι όνομα), μεγάλος Έλληνας συνθέτης, με τις οποίες είχα απίστευτες εμπειρίες καθαρισμού (σαν αυτό που βίωσες προφανώς) και αγάπης... δούλεψαν απευθείας στην καρδιά εκείνες οι μουσικές...

Όμως, αυτή εδώ δούλεψε σ'όλα τα επίπεδα! δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο...
γιατί όντως χτυπάει απευθείας στο κέντρο του φόβου... ή ίσως είναι ένα παράπλευρο αποτέλεσμα της εξαγνιστικής φύσης αυτής της μουσικής..΄

όπως και νά'χει, ευχαριστούμε, και νομίζω πρέπει να πάει στη Φιλοσοφία, γιατί έχει συγκεκριμένο υπόβαθρο...η μουσική εδώ είναι μόνο το εργαλείο για την εκδήλωση και την αβίαστη δράση μίας ολόκληρης διδασκαλίας σε όλα τα επίπεδα/σώματα του ανθρώπου...σαν να κάνεις υπνοθεραπεία περίπου, και να ξυπνάς αινστάιν...κάπως έτσι, αλλά σε συναισθηματικό επίπεδο περισσότερο ;) Ψηφίζω Φιλοσοφία και πάσης Πυθαγόρειας Μουσικής! Όλε!!!!

ΥΓ πού αγόρασες το cd με την κυκλική συμφωνία φίλη Grave;
ΥΓ2 ωπ, τώρα είδα για την ενότητα Βικάκι. Οκ, Αρχαίο Πνεύμα Αθάνατο, συμφωνώ :)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
GRAVE
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 25 Μαρ 2009, 22:16
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από GRAVE » Κυρ 29 Μαρ 2009, 21:11

Μαντάμ Φρουφρού το cd rom της ΑΥΞΟΜΕΙΩΤΙΚΗΣ ΣΧΗΜΑΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ το παρήγγειλα από το επίσημο site της δισκογραφικής εταιρείας Vernal Music που το κυκλοφορεί.
http://www.vernalmusic.com/poliseis.html
Το διακινεί συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο και το παραδίδει στο χώρο σου χωρίς μεταφορικά εντός της Αττικής. Για την επαρχία χρεώνει μόνο το ταχυδρομείο. Και είναι και φτηνό 16€ κάνει μόνο.
Για τα περιεχόμενα του cd – rom δες εδώ.
http://www.vernalmusic.com/tanea.html
Άβαταρ μέλους
Diagalaksiaki
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Παρ 22 Ιουν 2007, 14:19
Irc ψευδώνυμο: diagalaksiaki
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στον πλανήτη Γη
Επικοινωνία:

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από Diagalaksiaki » Δευ 30 Μαρ 2009, 17:57

Το σίγουρο είναι πως τέτοιοι ήχοι σε ταξιδεύουν, σε συντονίζουν, σε θεραπεύουν... :wink:
ΣΥ ΘΑΡΣΟΣ ΔΟΣ ΜΑΚΑΡ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΕ ΜΕΝΕΙΝ ΕΝ ΑΠΗΜΟΣΙ ΘΕΣΜΟΙΣ ΔΥΣΜΕΝΕΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΟΝΤΑ ΜΟΘΟΝ ΚΗΡΑΣ ΤΕ ΒΙΑΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
GRAVE
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 25 Μαρ 2009, 22:16
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από GRAVE » Σάβ 04 Απρ 2009, 20:06

Παιδιά έχω νέα.
Στο site της Vernal Music αναρτήθηκε ότι την Τετάρτη στις 8/4/2009 και ώρα 7 το απόγευμα θα γίνει ομιλία – διάλεξη για την ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΡΜΟΝΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΙΩΝ ΣΦΑΙΡΩΝ – ΑΥΞΟΜΕΙΩΤΙΚΗ ΣΧΗΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΔΑΦΝΗΣ που θα μιλήσουν ο μουσικοσυνθέτης καθηγητής Νικόλαος Βαργεμέζης και ο Πολιτικός μηχανικός Ε. Μ. Πολυτεχνείου Ιπποκράτης Δάκογλου. :dance:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ELectriE
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ 2008, 12:21
Irc ψευδώνυμο: ELectriE, nvisible
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Συν+παν

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από ELectriE » Σάβ 04 Απρ 2009, 22:51

:o :o :o :o :o :o :o

Δεν παίζω!!! Γιατί να είναι στην Αθήνα;;;;;!!!!!
:crybaby: :crybaby: :crybaby:
Όπως Πάνω και Κάτω. Όπως Κάτω και Πάνω.
Ερμητική Αρχή

Όπως Έξω και Μέσα. Όπως Μέσα και Έξω.
Άβαταρ μέλους
ΕΛΛΟΓΟΣ
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Σάβ 13 Σεπ 2008, 18:12
Irc ψευδώνυμο: ENLOGOS
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα, Άγιοι Ανάργυροι

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από ΕΛΛΟΓΟΣ » Κυρ 05 Απρ 2009, 22:01

GRAVE έγραψε:Παιδιά έχω νέα.
Στο site της Vernal Music αναρτήθηκε ότι την Τετάρτη στις 8/4/2009 και ώρα 7 το απόγευμα θα γίνει ομιλία – διάλεξη για την ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΡΜΟΝΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΙΩΝ ΣΦΑΙΡΩΝ – ΑΥΞΟΜΕΙΩΤΙΚΗ ΣΧΗΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΔΑΦΝΗΣ που θα μιλήσουν ο μουσικοσυνθέτης καθηγητής Νικόλαος Βαργεμέζης και ο Πολιτικός μηχανικός Ε. Μ. Πολυτεχνείου Ιπποκράτης Δάκογλου. :dance:
Εικόνα
Τέλεια! Θα προσπαθήσω να πάω. :xara:

Φαντάζομαι ότι θα έχουν φέρει αντίτυπα του δίσκου για να αγοράσω...
Άβαταρ μέλους
GRAVE
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 25 Μαρ 2009, 22:16
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από GRAVE » Κυρ 03 Μάιος 2009, 14:45

Νεότερα!
Στο youtube αναρτήθηκάν 5 video απο την διάλεξη στο Δήμο Δάφνης

Αναρτώ το 1ο από τα 5 εδώ.

Επίσης το 1ο μουσικό κομμάτι απο τα 10 που έχει ανεβάσει το Πνεύμα φωτιάς το ανεβάζω εδώ απο το youtube στη νεότερη πλέον έκδοση του με ήχο και εικόνα. :ups:
Άβαταρ μέλους
ELectriE
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ 2008, 12:21
Irc ψευδώνυμο: ELectriE, nvisible
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Συν+παν

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από ELectriE » Κυρ 03 Μάιος 2009, 16:35

Α τέλεια! Έτσι κι εμείς που δεν μπορέσαμε να πάμε να το δούμε :ups:
GRAVE, γι'άλλη μία φορά, σ'ευχαριστούμε πολύ!! :thumb:
Όπως Πάνω και Κάτω. Όπως Κάτω και Πάνω.
Ερμητική Αρχή

Όπως Έξω και Μέσα. Όπως Μέσα και Έξω.
Άβαταρ μέλους
Diagalaksiaki
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Παρ 22 Ιουν 2007, 14:19
Irc ψευδώνυμο: diagalaksiaki
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στον πλανήτη Γη
Επικοινωνία:

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από Diagalaksiaki » Δευ 04 Μάιος 2009, 00:22

Τέλεια :D :D
ΣΥ ΘΑΡΣΟΣ ΔΟΣ ΜΑΚΑΡ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΕ ΜΕΝΕΙΝ ΕΝ ΑΠΗΜΟΣΙ ΘΕΣΜΟΙΣ ΔΥΣΜΕΝΕΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΟΝΤΑ ΜΟΘΟΝ ΚΗΡΑΣ ΤΕ ΒΙΑΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 04 Μάιος 2009, 18:56

Grave... :worship: :worship:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Η Πυθαγόρεια Μουσική Μελωδία των Ουράνιων Σφαιρών

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 05 Μάιος 2009, 11:45

Μπράβο βρε παιδιά :)
ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ Η ΓΝΩΣΗ!

:clap: :rose:
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαίοι, Μεσαιωνικοί και Νεώτεροι Πολιτισμοί”